سه شنبه, 04 ارديبهشت 1397 ساعت 11:17

اطلاعات تکميلي

  • به رغم افزایش فشارهای داخلی؛

لندن بر خروج از اتحادیه گمرکی اروپا تأکید کرد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

یک سخنگوی دفتر نخست وزیری انگلیس روز دوشنبه اعلام کرد که این کشور به رغم افزایش فشارهای داخلی از اتحادیه گمرکی اروپا در دوره پسا برگزیت خارج می شود.

وی افزود: ما در اتحادیه گمرکی اتحادیه اروپا نخواهیم ماند و [در دوره پسابرگزیت] به این اتحادیه نمی پیوندیم. 
این موضع گیری پس از آن صورت می گیرد که مجلس اعیان انگلیس چهارشنبه گذشته به لایحه خروج از اتحادیه اروپا دولت «می» رأی مثبت نداد و خواهان انجام اصلاحاتی درباره خروج این کشور از اتحادیه گمرکی اروپا شده است. 
کلیات این لایحه نخستین بار در سپتامبر (شهریور) سال گذشته از سوی نمایندگان مجلس عوام به تصویب رسید؛ دی‌ماه گذشته این لایحه برای تائید نهایی به مجلس اعیان ارجاع شد اما با رأی چهارشنبه گذشته، به مجلس عوام بازگردانده شد. براساس رویه سیاسی انگلیس، تا زمانی که این لایحه به تائید دو مجلس نرسد دولت قادر به اجرای آن نخواهد بود. 
در همین پیوند، ده ها تن از نمایندگان پارلمان انگلیس از جمله هم حزبی‌های 'ترزا می' از دولت این کشور خواسته اند تا در مرحله دوم مذاکرات برگزیت، بر ضرورت تداوم حضور در اتحادیه گمرکی اروپا تأکید کند.
این طرح قرار است پنجشنبه پیش رو در مجلس عوام به بحث و متعاقبا رای گیری شود. هرچند نتیجه این رأی‌گیری برای دولت غیر الزام‌آور محسوب می‌شود اما دست‌کم نشان خواهد داد که میان پارلمان و سیاست‌های دولت در روند خروج از اتحادیه اروپا شکاف وجود دارد.
اتحادیه گمرکی اروپا قراردادی است که طبق آن کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای اعمال ماخذهای حقوق ورودی یکسان برای کالاهای وارداتی از سایر کشورهای جهان تبعیت می کنند. کشورهای عضو این اتحادیه بین خود حقوق گمرکی را اعمال نمی کنند و به محض ترخیص کالاها از گمرک، بین کشورهای عضواتحادیه گمرکی بصورت آزاد جابجا می شود.
منتقدین ماندن انگلیس در اتحادیه گمرکی اروپا معتقدند در صورتی که این کشور عضو این نهاد اروپایی بماند قادر نیست تا با سایر کشورهای جهان تجارت کند. با این حال طرفداران ماندن انگلیس در این اتحادیه مزیت های تجارت در مرزهای اروپا را مورد اشاره قرار داده و خواهان تجدید نظر دولت در این باره هستند.
نخست وزیر انگلیس بارها در اظهارات خود گفته است که با خروج این کشور از اتحادیه گمرکی اروپا، قادر خواهد بود تا با کشورهای جهان تجارت کند. او در عین حال مرزهای روانی را با اتحادیه اروپا در دوره پسا برگزیت خواستار شده است.
روزنامه تایمز امروز در گزارشی عنوان کرد که نخست وزیر انگلیس از سوی اعضاء کابینه اش که طرفدار برگزیت هستند، تحت فشار قرار دارد تا به هیچ عنوان زیر بار ماندن در اتحادیه گمرکی اروپا نرود. این فشار تا حدی است که به گفته این نشریه انگلیسی ممکن است منجر به تضعیف جایگاه نخست وزیری «می» و چالشی برای رهبری او به شمار رود.
تحولات یادشده در حالی صورت می گیرد که مرحله دوم مذاکرات برگزیت درباره مسائل تجاری و امنیتی میان انگلیس و اتحادیه اروپا در دوره پسا برگزیت در جریان است؛ دو طرف تلاش می‌کنند تا ماه اکتبر آینده درباره توافق برگزیت به تفاهم دست یابند تا پیش از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، این توافق را به تصویب پارلمان های اروپا و انگلیس برسانند.
بر اساس اعلام وزارت برگزیت، انگلیس به‌طور رسمی در ماه مارس سال آینده (2019 میلادی) از اتحادیه اروپا خارج شود. 
منبع: ایرنا

خواندن 206 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395