سه شنبه, 04 ارديبهشت 1397 ساعت 11:26

رقابتی شدن بازار برنج شمال کشور با تک نرخی شدن ارز

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

کارشناسان اقتصادی و کشاورزی معتقدند تولید و عرضه برنج در استان‌های شمالی با تک نرخی شدن ارز رقابتی‌تر می‌شود و نگرانی بابت واردات برنج خارجی از مراجع رسمی برای تأمین کمبود بازار این محصول راهبردی وجود ندارد.

به اعتقاد این کارشناسان، عملیاتی شدن سیاست‌های ارزی جدید دولت یازدهم در حمایت از برنجکاری در استان‌های مازندران و گیلان بویژه در کنترل و نظارت بر واردات بر اساس نیاز واقعی و توزیع به موقع، علاوه بر جلوگیری از تغییر کاربری زمین های کشاورزی، سبب ماندگاری جمعیت روستائی بویژه کشاورز زادگان در خطه شمال خواهد شد.
یکی از دغدغه‌های اصلی مسئولان بخش کشاورزی در سال های اخیر، تولید پایدار و اقتصادی محصولات کشاورزی بوده است تا بتواند بازار خود را داشته باشد و به همین دلیل نیز وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد که برنج همچنان با تعرفه 26 درصد وارد کشور می شود. 
کارشناسان معتقدند که افزایش قیمت برنج خارجی به نوعی حمایت از برنج داخلی است، چرا که برنج در ابتدای دولت یازدهم با دلار یک هزار و 226 تومان وارد می شد و بعد از آن به 2 هزار و 500 تومان افزایش یافت و امروز تعرفه واردات برنج 26 درصد و نرخ دلار تخصیصی برای آن چهار هزار و 200 تومان شده است. 
به گفته کارشناسان امور اراضی کشاورزی، صرفه زمین فروشی بر کشاورزی یکی از اتفاقاتی بوده که در دهه 80 در مازندران به اوج رسید و کشاورزی این استان را به صورت جدی در معرض تهدید قرار داد ، اما با عملیاتی شدن طرح های همه جانبه دولت تدبیر و امید در چند سال گذشته، همگان شاهد توقف دلالی و تغییر غیر قانونی کاربری زمین های کشاورزی در استان هستند.
بر اساس آمارهای رسمی تا پیش از سال 92 بیش از سه هزار و 500 فقره پرونده مربوط به تغییر غیر قانونی اراضی کشاورزی مازندران در مراجع قضایی تشکیل شده بود.
دولت دوازدهم در ادامه سیاست های پس از سال 92 و با تدابیری چون توزیع نهاده های کشاورزی، اختصاص اعتبارات و تسهیلات مکانیزاسیون، اعلام بموقع قیمت خرید تضمینی و پرداخت بموقع پول محصولات کشاورزی، کنترل و ساماندهی واردات ، ثبات قیمت و ساماندهی بازار داخلی و توجه به الگوی کشت، اعتماد کشاورزان برای حفظ زمین های کشاورزی و تولیدات محصولات آن را در مازندران افزایش داده است. 
این رویکرد و اجرای آن در استان مازندران که نقش محوری در امنیت غذایی کشور دارد، سبب شد تا علاوه بر بهبود ارتباط کشاورزان با دست اندرکاران و کارشناسان بخش کشاورزی که در گذشته فاصله افتاده بود، امروز شاهد حفظ زمین های کشاورزی و افزایش تولیدات آن در استان باشیم. 
** تقاضای موثر برنج شمال در کشور 
نتیجه مجموع سیاست های دولت در چند سال اخیر سبب رقابتی شدن بازار برنج داخلی و خارجی از یک سو و افزایش تمایل مردم به استفاده از برنج ایرانی به خاطر کیفیت، عطر و طعم آن بویژه برنج ارقام طارم محلی و طارم هاشمی شد که با ذائقه مردم ایران سازگاری خوبی دارد.
مسعود غلامی یکی از مشاوران رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران به بالا رفتن رغبت مصرف کنندگان به استفاده از برنج ایرانی در سال های اخیر اشاره کرد و گفت: امروز برنج های داخلی کشور بویژه ارقام طارم، فجر و شیرودی به لحاظ کیفیت، طعم و عطر به مراتب بهتر از برنج های خارجی است. 
وی با اشاره به اینکه دولت تدبیر و امید بر واردات برنج نظارت جدی داشته است تا بر اساس نیاز واقعی و از مجاری قانونی وارد شود، افزود: رویکرد افزایش تولید در واحد سطح با ترویج کشت ارقام پر محصول نیز مورد توجه وزارت جهاد کشاورزی است. 
** تک نرخی شدن ارز به نفع برنجکاران شمال 
زهرا کریمی استاد اقتصاد دانشگاه مازندران هم، تک نرخی شدن ارز را به نفع برنجکاران دانست و در عین حال گفت که نرخ ارز واقعی تر شود، به هیچ عنوان بازار محصولات کشاورزی تولید داخل لطمه نخواهد خورد. 
وی به رشد بالای اقتصادی ناشی از افزایش تولیدات محصولات کشاورزی اشاره کرد و افزود: دولت تدبیر و امید به اهمیت ارز بری بسیار کم تولیدات بخش کشاورزی و در عوض ارز آوری قابل توجه این بخش در مقایسه با سایر بخش‌های تولیدی پی برده و توانسته از مزیت تولیدات محصولات کشاورزی در رشد مثبت اقتصادی کشور بیشترین بهره را ببرد.
این استاد دانشگاه با بیان اینکه گسترش سرمایه گذاری در زیر ساخت های کشاورزی، توسعه مکانیزاسیون و همچنین توجه وزارت جهاد کشاورزی به مراکز خدمات کشاورزی سبب شد تا کشاورزی فنی تر شود، گفت: اکنون فاصله عملکرد تولید انواع محصولات کشاورزی از جمله برنج و مرکبات در مازندران بین کشاورزان پیشرو و بقیه کشاورزان کم شد که به معنای افزایش بهره وری زمین است.
**برنجکاران نگران بازار فروش محصول خود نباشند
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران هم با بیان اینکه وزارت جهاد کشاورزی با حمایت همه جانبه دولت تدبیر و امید همواره پشتیبان تولیدکنندگان بوده است، گفت: طرح های مختلف مرتبط با سند راهبردی و طرح خود اتکایی برنج که در گذشته از سوی هر یک از دولت های مختلف مطرح می شد، امروز در 2 استان مازندران و گیلان در حال اجراست.
دلاور حیدرپور با تاکید بر اینکه بخشی از برنج مورد نیاز کشور به دلیل پاسخگو نبودن برنج داخلی باید از خارج تامین شود، افزود: هر چند قیمت برنج خارجی در سال‌های اخیر در کشور رشد بی رویه ای داشت، ولی این وضعیت به نوعی حمایت از برنج داخلی است.
وی گفت: هر چند کم آبی و خشکسالی تهدید جدی علیه برنجکاری امروز مازندران است، اما رضایت کشاورزان از ثبات قیمت در طول سال و وجود انواع بازار فروش، نشانگر موفقیت جدی دولت در کنترل واردات برنج است.
حیدر پور افزود: امروز شاهد حفظ زمین های شالیزازی، ماندگاری جمعیت روستایی و حتی بازگشت جوانان به عرصه برنجکاری هستیم.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: امروز با تدابیر جدی دولت تدبیر و امید در تک نرخی کردن ارز، به طور یقین بازار محصولات تولیدی کشاورزی داخلی پر رونق تر می شود و این موضوع حتی منجر به نهادینه شدن حفظ زمین کشاورزی در نسل جوان نیز خواهد شد.
وی اضافه کرد: صد البته برای اینکه تولیدکنندگان و مصرف کنندگان محصولات کشاورزی از یکدیگر رضایت داشته باشند، باید هزینه تولید را کاهش داد و با افزایش تولید، درآمد کشاورزان را بیشتر و قیمت محصولات تولیدی را متناسب با شرایط اقتصادی مصرف کنندگان کرد.
رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: با توجه به وجود امکانات و تجهیزات پیشرفته در حوزه کشاورزی، اگر طرح تسطیح و یکپارچه سازی و زهکشی 150 هزار هکتار از اراضی استان صورت بگیرد، ضریب کشت به 2 برابر افزایش می یابد.
وی افزود: بر اساس طرح خوداتکایی برنج، سطح زیر کشت ارقام پر محصول به 255 هزار هکتار باید افزایش یابد و اکنون به دلیل مشکلات کم آبی در کمتر از 139 هزار هکتار از اراضی شالیزاری برنج رقم پر محصول کشت می شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه بر اساس این طرح میانگین تولید شالی ارقام محلی و پر محصول در هر هکتار باید به 7.5 تن برسد، گفت: پیش بینی تولید برنج سفید در سال هم در این طرح 2 میلیون 521 هزار تن است.
وی نتایج اجرای طرح خود اتکایی برنج را با اجرای آبیاری تناوبی و تجهیز و نوسازی 275 هزار هکتار از شالیزارهای شمال کشور مهم توصیف کرد و افزود: در اراضی یکپارچه سازی شده مصرف آب 30 درصد معادل 800 ملییون مترمکعب کاهش می یابد. 
حیدر پور گفت: با اجرای طرح خوداتکایی، سالانه سه میلیون و 787 هزار تن شلتوک در کشور تولید خواهد شد که نسبت به وضعیت کنونی 41 درصد افزایش خواهد داشت.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران سیاست های اجرایی برای برنامه ریزی اقتصاد مقاومتی در حوزه برنج کاری را مهم توصیف کرد و گفت: با توجه رویکرد دولت مبنی بر حمایت از تولید برنج در دو استان مازندران و گیلان، امکانات و الزامات خوداتکایی برنج باید مهیا شود.
در حال حاضر شالیکاران مازندران مشغول نشا کاری هستند.
مازندران با تولید سالانه بیش از یک میلیون تن حدود 42درصد برنج مورد نیاز کشور را تامین می کند.
منبع: ایرنا

خواندن 216 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395