سه شنبه, 04 ارديبهشت 1397 ساعت 18:00

اطلاعات تکميلي

  • معاون وزیر نفت در امور گاز:

صادرات گاز ایران امسال به روزانه ۶۰ میلیون مترمکعب می‌رسد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مدیرعامل شرکت ملی گاز گفت: تولید سالانه گاز امسال به ۲۵۰ میلیارد مترمکعب و صادرات روزانه گاز کشور به ۶۰ میلیون مترمکعب در روز می‌رسد.

حمیدرضا عراقی، مدیرعامل شرکت ملی گاز در حاشیه چهارمین همایش تولید پایدار گاز که (سه‌شنبه، چهارم اردیبهشت‌ماه) برگزار می‌شود، در جمع خبرنگاران درباره تاثیر شرکت ملی گاز در تامین سبد سوختی کشور گفت: شرکت ملی گاز بیش از ۷۰ درصد از سبد سوخت و انرژی کشور را تامین می‌کند. همه نیروگاه‌ها، صنایع، بخش صادرات و بخش خانگی از گاز طبیعی استفاده می‌کنند و وابستگی آنها به گاز تا اندازه‌ای است که اگر حتی یک روز پالایشگاه‌های گاز از مدار تولید خارج شوند، ما در همان روز برای تامین سوخت با مشکل روبه‌رو می‌شویم.

امسال تولید گاز به ۲۵۰ میلیارد مترمکعب می‌رسد

وی با بیان این‌که فرآیند تولید و توزیع گاز در کشور با پیچیدگی‌هایی همراه است، ادامه داد: تولید، انتقال و گازرسانی عملیاتی است که در طول شبانه‌روز به‌طور مستمر انجام می‌شود، بنابراین باید تولید گاز به طور پایدار ادامه داشته باشد و خطوط انتقال گاز، ایستگاه‌های تقویت فشار و شبکه گازرسانی قابل اعتماد باشند.

عراقی با اشاره به برگزاری گردهمایی‌های دوسالانه میان مدیران پالایشگاه‌های گاز کشور با عنوان «تولید پایدار» اظهار کرد: در این گردهمایی‌ها تجارب و نقاط قوت و ضعف پالایشگاه‌های گاز به اشتراک گذاشته می‌شود.

وی درباره افزایش میزان تولید گاز گفت: مجموع تولید در سال ۹۷ به حدود ۲۵۰ میلیارد مترمکعب خواهد رسید، این رقم اکنون در مرز ۲۱۰ میلیارد مترمکعب است.

اگر بودجه نمی‌دهید، توقع خدمات مطلوب هم نداشته باشید

مدیرعامل شرکت ملی گاز درباره حذف هزینه آبونمان از قبض‌های گاز گفت: ما باید با مردم صادقانه صحبت کنیم تا بتوانیم اهداف و برنامه‌های طولانی مدت مردم را تامین کنیم. یکی از وظایف و ماموریت‌های ما تامین گاز مورد نیاز مردم به صورت سالم و ایمن است. مردم به دریافت گاز طبیعی عادت کرده‌اند و نباید در ذهن آنها شبهه قطع گاز ایجاد شود یا تصور کنند که اگر در اثر بروز حوادثی مانند زلزله یا حوادث غیرطبیعی مشکلی برای آنها پیش بیاید تا ساعت‌ها از جانب شرکت ملی گاز هیچ کمکی دریافت نخواهند کرد، بلکه مردم باید نسبت به ما اعتماد داشته باشند و این اعتماد در گرو تامین منابع مالی برای حفظ و نگهداری شبکه گاز است.

وی با بیان این‌که آبونمان یکی از منابع مالی اصلی برای حفظ و نگهداشت شبکه گاز کشور بود، تصریح کرد: دیوان عدالت اداری دریافت آبونمان را غیرقانونی اعلام کرد و ما نیز دریافت آن از طریق قبوض گاز را قطع کردیم، اما با این کار هزار میلیارد تومان از منابع شرکت ملی گاز حذف شد و هیچ منبعی برای جایگزینی این رقم نداریم.

عراقی با تاکید بر این‌که ما با کسی تعارف نداریم، ادامه داد: اگر مجلس شورای اسلامی بودجه کافی برای ما تصویب کند آن را دریافت می‌کنیم و اگر تصویب نکند هم بودجه‌ای نمی‌گیریم، اما اگر این روند ادامه یابد ما دیگر قادر به ارائه خدمات مطلوب به مردم نخواهیم بود.

معاون وزیر نفت اظهار کرد: امیدوارم نمایندگان مجلس موضوع بودجه شرکت ملی گاز را مصوب کنند، ما هیچ کار غیرقانونی انجام نمی‌دهیم، اما یادمان باشد اگر منابع شرکت ملی گاز تامین نشود در آینده خدمات مطلوبی را نمی‌توانیم ارائه دهیم.

 ایران و ترکمنستان؛ پای ثابت معاملات گاز هستند

وی درباره صادرات گاز به کشورهای همسایه گفت: موضوع صادرات گاز برای ما اهمیت ویژه‌ای دارد، ما نه تنها تولید خود را از لحاظ کمی افزایش می‌دهیم، بلکه بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده تصمیم داریم گازی را که از بالادست تحویل می‌گیریم با کیفیت بالاتر وارد شبکه کنیم. 

مدیرعامل شرکت ملی گاز درباره آخرین نتایج اختلافات گازی میان ایران و ترکمنستان توضیح داد: مقرر شده کارشناسانی ظرف دو ماه آینده به بررسی این موضوع بپردازند که این موضوع مورد توافق روسای جمهوری دو کشور است، در صورتی که بر اساس بررسی کارشناسی دو کشور به توافق برسند دیگر لازم نیست به دادگاه برویم.

عراقی درباره کیفیت گاز ترکمنستان برای انجام سوآپ گاز تصریح کرد: اعمال نظارت بر کیفیت گاز دریافتی از ترکمنستان در دو مرحله انجام می‌شود؛ نخست آن‌که از جریمه استفاده کنیم و در مرحله بعد می‌توانیم دریافت گاز را قطع کنیم. سوآپ گاز ترکمنستان اکنون در مرحله جریمه قابل قبول است و آنها نیز قول داده‌اند کیفیت گاز خود را افزایش دهند که پس از محقق شدن این وعده، میزان جریمه نیز کاهش می‌یابد.

امسال حجم صادرات گاز به ۶۰ میلیون مترمکعب در روز افزایش می‌یابد

معاون وزیر نفت در امور گاز درباره صادرات گاز به بصره گفت: ایران مدت‌هاست برای صادرات گاز به بصره آمادگی خود را اعلام کرده و هر زمان که طرف عراقی بهای گاز را پرداخت کند ما گاز را صادر می‌کنیم، تاکنون نیز بهای هر میزان گازی را که به عراق صادر کرده‌ایم دریافت کردیم.

وی با بیان این‌که صادرات گاز به بصره در سال ۹۷ به صادرات گاز کشور افزوده می‌شود، ادامه داد: با اضافه شدن بصره، میزان صادرات روزانه گاز ایران به حدود ۶۰ میلیون مترمکعب افزایش خواهد یافت.

مدیرعامل شرکت ملی گاز، درباره صادرات گاز به ترکیه گفت: مطابق قرارداد امضا شده میان دو کشور، روزانه ۳۰ میلیون مترمکعب گاز به این کشور صادر می‌کنیم، درآمد حاصل از این صادرات نیز مطابق قانون به خزانه دولت واریز خواهد شد.

عراقی درباره صادرات گاز به گرجستان اظهار کرد: ارمنستان آمادگی خود را برای صادرات گاز ایران از خاک این کشور به سمت گرجستان اعلام کرده، اما با اتفاقات سیاسی اخیر ارمنستان این موضوع به تاخیر افتاده است.

معاون وزیر نفت درباره صادرات گاز به ارمنستان تصریح کرد: اکنون روزانه یک میلیون مترمکعب گاز به ارمنستان صادر می‌شود و بر اساس مذاکرات انجام شده امکان افزایش این مقدار صادرات وجود دارد. در ازای گازی که به ارمنستان صادر می‌شود دریافت‌کننده برق هستیم که می‌توانیم بخشی از این برق را به گرجستان بفروشیم و بخش دیگر را وارد کشور کنیم.

منبع: شانا

خواندن 184 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395