سه شنبه, 04 ارديبهشت 1397 ساعت 23:00

اطلاعات تکميلي

  • دیواندری در پاسخ به عصراقتصاد مطرح کرد

بهبود روابط برجامی بانکی با اروپا علی‌رغم کارشکنی‌ها

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

سمیه بابایی

عصراقتصاد: رییس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی از بهبود روابط بانکی ایران و اروپا پس از برجام خبر داد وگفت: علی رغم برخی کارشکنی‌ها این روابط رو به بهبود است .

علی دیواندری در پاسخ به سوال عصراقتصاد مبنی براینکه روابط تجاری و بانکی ایران در دو سال پس از اجرایی شدن برجام چه تحولاتی داشته است،گفت: مبادلات بانکی ایران بعد از برجام با بانک‌های دنیا بویژه قاره آسیا و اروپا در سطح بالایی بوده است .

وی افزود: زمانی که بانک‌های خارجی صورت‌های مالی و استانداردهای جدیدی که در بانک‌های ایران پیاده و شفاف سازی شده است ، را مشاهده کردند ، مذاکرات خود را با بانک‌های ایرانی شروع و در حال حاضر ارتباطات خوبی با بانک‌های اروپایی برقرار شده است .حجم بالای مبادلات بانکی نشان می دهد که شاهد بهبود روابط بانکی هستیم، اگرچه هنوز دشواری‌هایی در این زمینه  وجود دارد .

رییس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی ادامه داد : عده ای در تلاشند تا ایران نتواند از دستاوردهای برجام به درستی استفاده کند و حتی برخی از رسانه‌ها را نیز به خدمت گرفته و اهداف سیاسی و بین المللی خود را دنبال می کنند .

دیواندری تصریح کرد: علی رغم همه تلاش‌ها برای اینکه ایران نتواند از منافع برجام استفاده کند، بنده به عنوان کارشناس بانکی که تجاربی در این زمینه دارم، وضعیت فعلی را بسیار مثبت ارزیابی کرده و می توان گفت پیشرفت‌های خوبی صورت گرفته و امیدواریم مسیر باقی مانده نیز با همت و درایت مسئولان کشور طی شده و شاهد بهبود بیشتر روابط در سطوح بین المللی باشیم. دیواندری درخصوص احتمال خروج آمریکا از برجام و نقش آن در روابط بانکی تصریح کرد: قطعا مسئولان کشور در این زمینه برنامه دارند و از کارشناسان پولی و بانکی نیز استفاده می‌کنند.هر چند تلاش‌های زیادی می‌شود که ما از دستاوردهای برجام استفاده نکنیم، اما اروپایی‌ها فعال بوده‌اند و امیدواریم در چنین برنامه‌هایی پیشرفت‌های بیشتری صورت گیرد.

رییس پژوهشکده پولی و بانکی تصریح کرد: روابط کارگزاری طی این سال‌ها بهبود زیادی یافته و تعداد بانک‌هایی که با ایران کار می‌کنند بیشتر شده و با تقویت ارز یورو، ال‌سی‌هایی که به یورو باز می‌شود، افزایش یافته است.

دلار در مبادلات اقتصادی محدود شد

دیواندری با اشاره به محدود شدن نقش دلار در مبادلات اقتصادی و تغییر ارز گزارشگری، گفت: ارز گزارشگری سال‌ها مورد بحث بوده و معاملات به دلار محدود شده و مبادلات با ارزهای دیگر مانند یورو راحت‌تر انجام می‌شود. دلار در گذشته جایگاهی در مبادلات ارزی داشته که به تدریج در اثر تحریم‌ها جایگاه خود را از دست داده و در مبادلات فعالان اقتصادی و بانک مرکزی بسیار محدود شده است.

رییس پژوهشکده پولی و بانکی ادامه داد: مدل خوبی را طراحی کرده‌ایم تا ارز یورو به مبنای گزارشگری تبدیل شود، این مسئله اثر خوبی بر اقتصاد ایران خواهد گذاشت و موجب می‌شود خرده‌ ارزهایی که طی این چند سال کار با آنها زیاد شده به یورو تبدیل شود.

وی با بیان اینکه اروپا یکی از شرکای مهم تجاری ایران است و در مبادلات اقتصادی ایران نقش مهمی دارد، گفت: بانک مرکزی در این زمینه فعالیت خوبی کرده و از کارشناسان پژوهشکده پولی و بانکی نیز استفاده شده تا این مبنا تغییر کند که منافع اقتصادی کشور را تامین خواهد کرد.در مبادلات بین المللی با دلار کار نمی کردیم اما مبنای محاسبات کشور دلار بود و مردم از دلار استفاده می کردند که این موضوع باید اصلاح می‌شد.

دغدغه جدی وزارت اقتصاد درباره تصمیمات اخیر ارزی

وی درباره تصمیمات اخیر ارزی اظهارداشت: وزارت اقتصاد از وزارت‌خانه‌های مهم وکلیدی است که با بانک مرکزی برای انجام امور تشریک مساعی دارد، وزیر اقتصاد عضو شورای پول و اعتبار است و دغدغه جدی در زمینه ارز دارد.

وی با بیان اینکه جلسات مختلفی در بانک مرکزی و وزارتخانه برگزار شده و تصمیمات، فردی نیست بلکه در تیم اقتصادی گرفته می‌شود، گفت: هماهنگی‌ها وجود دارد و در زمینه آگاهی‌رسانی تقسیم کار صورت‌ گرفته که بانک مرکزی بیشتر در زمینه ارز اطلاع‌رسانی می‌کند.

دیواندری درخصوص همایش همایش تجاری و بانکی ایران و اروپا گفت: این همایش در در روزهای هشتم و نهم اردیبهشت ماه در تهران برگزار می شود. روابط تجاری و بانکی ایران ۲ سال پس از اجرایی شدن برجام، اتحادیه اروپا شریکی برای ایران؛ چشم‌انداز همکاری‌های تجاری و بانکی ایران و اتحادیه اروپا و مدیریت تطبیق مدرن از محورهای این همایش هستند.

دیواندری ادامه داد: اجزای چارچوب جامع مدیریت ریسک، مطالبات معوق بانکی (NPL) و استانداردهای حسابرسی ( IFRS) از دیگر محورهای ششمین همایش تجاری و بانکی ایران و اروپا است. به گفته رییس پژوهشکده پولی و بانکی، منابع تجدیدپذیر انرژی و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ایران از دیگر محورهای این همایش دو روزه هستند.

دیواندری ادامه داد: در افتتاحیه همایش ششم تجاری و بانکی ایران و اروپا مسئولان پولی و اقتصادی و مدیران ارشد کشور مانند رییس کل بانک مرکزی و وزرای ذیربط سخنرانی خواهند داشت و تدارک دیده شده تا مدیران اروپایی نیز از جمله سخنرانان کلیدی باشند.

وی با اشاره به اینکه سه سال از پایه گذاری همایش تجاری و بانکی ایران و اروپا می گذرد، افزود: اقتصاد ایران با حجم و اندازه و اثرگذاری که دارد، می طلبید که چنین همایشی برگزار شود؛ اروپا یکی از شرکای بزرگ تجاری ایران است و این همایش فضایی برای گفتگوها خواهد بود.

رییس پژوهشکده پولی و بانکی گفت: این همایش با همکاری پژوهشکده پولی و بانکی و تعدادی از ایرانیان مقیم اروپا به ویژه گروه مالکی پایه گذاری شده و طبیعتا تدارک و آمادگی‌های لازم برای برگزاری همایش در اروپا برعهده گروه مالکی و در ایران برعهده پژوهشکده پولی و بانکی است.

دیواندری در ادامه نشست در خصوص نقش همایش تجاری و بانکی ایران و اروپا در برقراری ارتباطات عنوان کرد : شرکت‌ها و موسساتی در این همایش حضور پیدا می‌کنند که در زندگی سیاست‌گذاران اروپایی بسیار اثرگذار هستند.

وی افزود: بانک‌های دنیا به شرکت‌های مشاوره حقوقی مراجعه می‌کنند که اغلب این شرکت‌ها در این همایش‌ها حضور داشته‌اند و پیشرفت‌های ایران را در این همایش‌ها دیده اند و علاقه‌مندی ایران به شفاف‌سازی را درک کرده‌اند.

ایران پیشرو در مقابله با پولشویی

دیواندری ادامه داد: در زمینه مقابله با پولشویی نیز برنامه داریم و بخشنامه‌های مختلف ابلاغ و کمیته‌هایی در این زمینه تشکیل شده و ایران پیشروتر از سایر کشورها در مقابله با پولشویی است که این اقدامات رابطه تجاری و بانکی با دیگر کشورها را تسهیل می‌کند.

رییس پژوهشکده پولی و بانکی خاطرنشان کرد: این همایش برای برقراری روابط بانکی و تجاری در محور برد - برد بسیار اثرگذار خواهد بود، همچنین جای خالی همایشی برای بانک‌ها و کشورهای آسیایی نیز احساس می‌شود که پژوهشکده برنامه‌های در این مورد نیز دارد.

آثارمثبت همایش‌های تجاری و بانکی ایران و اروپا

دیواندری با بیان اینکه برگزاری ۵ دوره گذشته همایش تجاری و بانکی ایران و اروپا آثار مثبتی داشته است، گفت: تاکنون بسیاری از شرکت‌ها و موسسات مالی و بانکی اروپا به شبکه بانکی کشور متصل شده اند و برگزاری این همایش هم در نقل و انتقال پول و هم در بحث تکنیکی موثر بوده است.

وی با بیان اینکه سیستم بانکی ایران بعد از یک دوره طولانی تحریم نیاز داشت تا روزآمد شده و از لحاظ تکنیکی و ساختاری متناسب با نیازمندی‌های جامعه جهانی تغییراتی را در خود به وجود بیاورد، گفت: در زمینه تطبیق، مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریسم و همچنین موضوعاتی نظیر استانداردهای جدید بانکی در جهان خود را با استانداردها تطبیق دهند.در کنار چنین اجتماعی، طبیعتا مذاکراتی بین طرف‌های ایرانی و اروپایی صورت می گیرد.

دیواندری هدف از برگزاری چنین همایش‌هایی که به طور معمول در سطح منطقه ای و قاره ای برگزار می شود را مشورت و همکاری عنوان کرده و عنوان کرد :در حال حاضر در زمینه همکاری با موسسات پولی و مالی آسیایی نیز خلاء وجود دارد و نیاز است تا در این زمینه نیز سرمایه گذاری شده تا همکاری‌ها مسیر بهتری را پیدا کند.

استفاده از تجارب اروپایی‌ها در همایش امسال

دیواندری با بیان اینکه یکی از موضوعات مهمی که ایران با آن مواجه است، بحث صورت‌های مالی و ترازنامه است گفت: اروپایی‌ها در این زمینه راهکارهای خوبی دارند و به عنوان الگو مطرح هستند که در این همایش تلاش می‌کنیم از تجارب آنها استفاده شود.در مباحث انرژی، نفت، پتروشیمی و موضوعات مختلف مطالبی در این همایش‌ها گنجانده شده، هر چند موضوع همایش بانکی است، اما موارد دیگر اقتصادی و تجاری را نیز پوشش می‌دهد. وی درباره نقش رعایت استاندارهای گزارشگری در روابط تجاری اظهارداشت: IFRS استاندارد گزارشگری مالی جهانی است که این بستر را ایجاد می‌کند که صورت‌های مالی بانک‌ها در سطح استانداردهای بین‌المللی قرار گیرد.

رییس پژوهشکده پولی و بانکی ادامه داد: بانک‌های خارجی برای ارتباط با بانک‌های ایرانی باید با صورت مالی ارتباط برقرار کنند به دلیل اینکه بانکداری ما بدون ربا و اسلامی است و نیاز بود تا صورت‌های مالی بانک‌ها برای بانک‌های اروپایی قابل فهم‌تر شود.

وی افزود: بانک مرکزی و پژوهشکده پولی و بانکی زحمات زیادی کشیده‌اند و الگویی را ایجاد کردند که تقریبا شبیه IFRS باشد اما  تا اجرای کامل IFRS راه زیادی داریم.

شفافیت بانک‌ها با رعایت استاندارهای IFRS

دیواندری تاکید کرد: برای اجرای IFRS سازمان حسابرسی باید صورت‌ها را ابلاغ کند و نظام بانکی نیز خود را تطبیق دهد و این دوره گذار را طی کنند. این همایش می‌تواند کمک زیادی کند چرا که شرکت‌های اروپایی دعوت شده به همایش تجربه زیادی در این زمینه دارند و چالش‌های پیاده‌سازی IFRS را پشت سر گذاشته‌اند.

IFRS کمک زیادی به شفافیت بانک‌ها می‌کند و از نظر بین‌المللی نیز کمک می‌کند ارتباط با بانک‌های دنیا آسان تر برقرار شود و بستر خوبی را برای مراودات پولی و بانکی ایجاد می‌کند.

خواندن 288 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395