چهارشنبه, 05 ارديبهشت 1397 ساعت 08:57

داوری از نگاه وکلا

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

آناهیتا یاوری

عصراقتصاد: قضاوت و داروی امر حساسی است که فردی باید به ممیزی حقوق صاحبان دعوی بپردازد و ذیحق را تعیین کند، طبیعتا این امر به اعتماد طرفین دعوا بر توانایی‌ها صحت عمل قاضی و داور بستگی تنگاتنگ دارد.
این روزها درکنار نقدهای اجتماعی و اظهار نظر درامور مختلف، یکی از مسایلی که مطرح می‌شود، شبهه به داوری ها و قضاوت هاست. که بدون تایید ورد آنها، سعی می کنیم  موضوع اعتماد اصحاب دعوی به داوری ها و قضاوت ها از منظر صاحبنظران مورد ارزیابی قرار دهیم.
به نظر می رسد دراین نارضایتی ها،  بخشی از مسائل به آیین دادرسی ما باز می‌گردد؛ نحوه برخورد، گردش کار و حتی صرف زمان بسیار طولانی برمی گردد؛ بخشی دیگر به رفتار نهادها و کارکنان نهادها ی داوری و قضایی  و بخشی از آنها هم به برداشت ذینفعان از قوانین مربوط می شود که نامتناسب تلقی کردن جرم و مجازات و یا نارضایتی از نحوه و محتوای احکام نمود این نوع نارضایتی است.
اما از نظر روانشناختی و رفتار شناسی، خوش نامی داوران و قضات علاوه بر  سواد، تجربه، تقوی و ایمان در بروز رضایت و نارضایی می تواند نقشی جدی داشته باشد چون اصحاب دعوی باید با رغبت و اعتماد به ان ها مراجعه کنند.
در همین راستا با اکبر سرداری زاده وکیل دادگستری و عضو کانون وکلای دادگستری مرکز و بهمن کشاورز رییس پیشین اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران به گفتگو پرداختیم.
از نظر سرداری زاده موضوع خوشنامی منحصر به قضات نیست و باید در همه مشاغل عمومی و صاحب ارباب رجوع باید این موضوع لحاظ شود، وی  می‌گوید: در حال حاضر قوه قضاییه اولین شرطی که در انتخاب قضات مدنظر قرار می دهد، تبعیت قضات از نظام و قوه قضاییه است. بنابراین خوش نامی، عدالت و تقوا شروط بعدی برای گزینش قضات است.
اما فحوای کلام وی نشان می‌دهد که نظارت و کنترل های قوه قضاییه در توجه به سلامت قضات، قابل قبول است چرا که وی معتقد است: که با بررسی احکام دادگاه انتظامی، شاهد رد صلاحیت و برکنار شدن برخی از قضات به دلیل رفتار های غیر قانونی هستیم؛ البته قضات شریفی نیز هستند که با وجود شرایط نامناسب، وجدان کاری و ایمانشان را همیشه مدنظر قرار می دهند و تلاششان رسیدن حق به حق دار است.
این عضو کانون وکلای دادگستری مرکز ادامه داد: تنها قضات و داوران را نباید با معیار درستکاری و خوش نامی سنجید بلکه این معیار در هر حرفه و شغلی یکی از شروط واجب است.
اما بهمن کشاورز معتقد است موضوع خوش نامی در ابتدای شروع بکار قضات قابل احراز نیست و می گوید: خوش نامی در ابتدای زمان فعالیت قاضی وجود ندارد و بعد از استخدام قضات، نظارت برکار آنها باید صورت گیرد.
وی در ادامه می گوید: نظارت بر اعمال قضات در طی زمان باید به طور جدی استمرار داشته باشد و به تدریج در هر مرحله ای از کار آنها باید کنترل شود و این گونه به مسئله خوش نامی یا بدنامی قضات رسید.
رییس پیشین اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران بیان کرد: اگر قاضی اشتهار بد داشته باشد و این امر  مستند باشد، طبق حکم دادگاه، به اعمالش رسیدگی می شود.
وی تأکید کرد: اشتهار بد به صورت افواهی سند نیست و براساس صحبت هایی که در اجتماع می شود، اصولاً نباید تصمیمات جدی گرفته شود.
به نظر می رسد از نظر این دو وکیل برجسته، نظارت قوه قضاییه بر قضات در مورد شرایط احراز سمت داوری و قضاوت کافی بهدمقصود است  و ماحصل گفت و گو با وکلا نشان می دهد که حساسیت ارتباط حرفه ای آنها با قضات مانع از آن می شود که در این زمینه صریح تر از این نظر بدهند.

خواندن 495 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395