چهارشنبه, 05 ارديبهشت 1397 ساعت 12:04

اطلاعات تکميلي

  • رئیس مرکز آموزش سواد فضای مجازی کشور؛

پارادوکس نرم افزارهای داخلی و خارجی باید حل شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

دلارام کریمی

عصراقتصاد: طی یک ماه اخیر بارها اظهارات متفاوت مسئولان در رابطه با قضیه‌های همچون خشکسالی، کمبود آب در تابستان، فیلتر تلگرام، نوسانات ارز، برجام، جنگ گرم از جمله مسائلی بوده که هم مسئولان و هم رسانه‌ها به آن واکنش نشان دادند که در حوزه ی زیربنایی بیشترین خبرها درگیر فیلتر تلگرام به عنوان مشکل سیاسی، اقتصادی، امنیتی و اجتماعی مطرح بوده است.

اما آنچه اکنون بعد از اعلام خبرهای چون تلگرام از اوایل اردیبهشت فیلتر می‌شود؛ از تلگرام نسخه پشتیبان تهیه کنید؛ ممنوعیت استفاده از تلگرام در بخش‌های دولتی و مدارس و حتی خروج دولتیان از این پیام رسان غیر بومی  به نظر می‌رسید که دولتیان برای اولین بار در یک موضوع با هم به اتفاق نظر رسیده اند و بنابر اعلام مسئولان در ماه اریبهشت این پیام رسان فیلتر خواهد شد.

عصراقتصاد در این خصوص با روح الله مومن نسب، رئیس مرکز آموزش سواد فضای مجازی کشور به گفت و گو پرداخته است.

روح الله مومن نسب، رئیس مرکز آموزش سواد فضای مجازی کشور در گفت و گو با خبرنگار عصراقتصاد در خصوص قضیه مسدود کردن شبکه‌های اجتماعی خارجی و ضرر به کسب وکار مردم گفت: برای رونق گرفتن کسب و کار مردم ابتدا باید بستر امن و مناسب ایجاد شود و توسعه پیدا کند در نتیجه فعال بودن پیام رسان های غیر بومی به عنوان بستر ناامن خارجی در کوتاه مدت و بلند مدت به ضرر کسب و کار مردم است و مواردی چون هک، کلاهبرداری و مبادلات غیر مجاز را به دنبال دارد.

رئیس مرکز آموزش سواد فضای مجازی کشور ادامه داد: اکنون نزدیک به 80 درصد جرائم سایبری کشور از طریق تلگرام است و بیش از 46 درصد از جرائم کشور نیز مختص به مسائل تلگرام است پس قطعا ادامه این روند به ضرر اقتصاد و تجارت الکترونیک تمام می شود.

وی با اشاره به حضور داشتن قوی ترین برنامه نویس‌های ایرانی که در دنیا فعالیت می‌کنند تصریح کرد: متاسفانه به دلیل استفاده از نرم افزار های خارجی این نوابغ ما بیکار هستند اگر مردم از نرم افزار داخلی استفاده کنند این برنامه نویس ها به خارج از کشور مهاجرت نمی کنند.

مومن نسب بیان کرد: پس شبکه‌های اجتماعی چون تلگرام و اینستاگرام نه تنها برای کشور ما آورده و استفاده ای نداشته است بلکه میلیاردها دلار ارز را از کشور خارج کرده و سبب تورم و مانع اشتغال متخصصین ما شده است.

به گفته این کارشناس فضای مجازی استفاده از این شبکه‌های اجتماعی غیر بومی و ناامن سبب بی اعتمادی مردم به تجارت الکترونیک شده است.

مومن نسب افزود: راهکار اول حل این مشکل این است که ابتدا نرم افزارهای خارجی به مثابه واردات دیگر محدود و در صورت لزوم مسدود شوند چون ورود هر کالایی به کشور طبق قاعده ی خاصی وارد می‌شود از جمله مالیات و عوارض و باید برای ورود هر نرم افزاری هم این قواعد رعایت شود.

رئیس مرکز آموزش سواد فضای مجازی کشورادامه داد: نکته دوم این است که در نزم افزارداخلی یک سری از بسترها از جمله امنیت و تجارت الکترونیک توسط دولت تضمین شود و مردم با خیال آسوده از این نرم افزار استفاده کنند و شروع به فعالیت کنند؛ همچنین ظرفیت‌ها و زیر ساخت‌ها توسط وزارت ارتباطات در اختیار نرم افزارداخلی قرار بگیرد، در واقع اولویت سرویس با نرم افزار داخلی باشد تا مردم با سرعت 14 برابر و امنیت 16 برابری وارد نرم افزار داخلی شوند و با خیال آسوده کار خود را انجام دهند.

وی بیان کرد: براساس محاسبه دقیق که در پژوهشکده دفتر مطالعات فضای مجازی انجام شده است فقط پیام رسان داخلی تا پایان سال 1397، 500 هزار شغل امن و جدید شکل می‌گیرد و تمام این مواردی که بیان شد در سایر کشورها همچون آمریکا، چین، هند، روسیه و سایر کشورها انجام شده است تا IT در کشور آنها به حدی برسد تا بتوانند محصولات خود را به صورت جهانی عرضه کنند و بیشترین درآمد مالی این کشورها نیز درهمین حوزه است.

وی تاکید کرد: پس باید محدود کردن محصولات خارجی، اعمال تعرفه‌های ترجیحی و دادن امتیاز و تسهیل سازی برای محصولات داخلی انجام شود تا ببینیم تجارت الکترونیک به چه گونه ای موفق خواهد شد.

مومن نسب گفت: در واقع اگر واردات هر محصول و صنعتی آزاد شود، صنعت داخل شکست می‌خورد و ایجاد اشتغال و گردش پول و خیلی از موارد دیگر می تواند از مزیت های استفاده از نرم افزار داخلی باشد.

وی در تایید حرکت دولت در خصوص مسدود کردن فعالیت کانال های دولتی خود گفت: مسدود کردن فعالیت کانال‌های دولتی چون دفتر ریاست جمهور و معاون اول رییس جمهور نیز چراغ سبزی به محدود و مسدود سازی نرم افزار خارجی محسوب می شود که نشان دهندی موافقت دولت برای محدودسازی این نرم افزارها است.

وی گفت: هزینه مهاجرت از تلگرام به نرم افزارداخلی، دانلود یک پیام رسان داخلی است که رایگان است و در واقع تغییر نرم افزار به هیچ وجه سخت نیست و این زمانی اتفاق می افتد که در یک فضای عادلانه حضور داشته باشیم یعنی این که یک نرم افزار خارجی نباید اکثریت زیر ساخت اینترنت کشور را در اختیار داشته باشد.

مومن نسب اضافه کرد: همین فضای عادلانه سبب رقابتی شدن نرم افزارها می‌شود در نتیجه سرعت تلگرام نیز پایین می آید و اینگونه است که باید پهنای باند کشور به صورت عادلانه تقسیم شود.

وی همچنین اشاره کرد: نکته قابل توجه دیگر در خصوص کسب و کارها این است که اگر این استارت اپ ها از لحاظ محتوی مخاطب داشته باشند، این تغییر نرم افزار بر کار آنها تاثیر نمی گذارد و همان مخاطبان خود را خواهند داشت و قطعا این جابه جایی ظرف 24 ساعت انجام خواهد شد.

این کارشناس فضای مجازی تصریح کرد: در واقع پارادوکس در نرم افزارها باید حل شود و به جای بستن کانال های مختلف، مهاجرت به نرم افزار داخلی بهترین راه حل است.

وی در انتها بیان کرد: باید مد نظر داشت که 3 گروه در مورد مسدود شدن تلگرام نباید اظهار نظر کنند گروه اول افرادی هستند که نسبت به این قضیه تخصص ندارند، گروه دوم افرادی هستند که از محل فروش اینترنت و ترافیک درآمد دارند و طبیعتا در این زمینه موافق نیستند و سومین گروه افرادی هستند که نگاه سیاسی دارند نه نگاه سیاسی ملی؛ موضوع تلگرام باید با نگاه به منافع ملی، امنیت ملی و اقتصاد ملی باشد و یقینا هیچ فردی نرم افزار خارجی را به داخلی ترجیح نمی دهد و منافع حداقلی فدای منافع حداکثری نخواهد شد.

خواندن 472 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395