چهارشنبه, 05 ارديبهشت 1397 ساعت 11:48

افزایش آلودگی رودهای مرزی «کر» و«ارس»

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

وزارت محیط زیست و ذخایر طبیعی جمهوری آذربایجان، از افزایش میزان آلودگی رودخانه‌های مرزی «کر» و «ارس» که به دریای خزر می ریزند، خبر داد.

پایگاه خبری این وزارتخانه روز چهارشنبه گزارش داد، بر اساس نتایج بازرسی ها و نمونه برداری انجام گرفته در ماه آوریل - فروردین -، مواد بیوژن در رودخانه کر و شاخه های آن بر اثر ورود بی رویه زباله‌های خانگی و فاضلاب واحدهای صنعتی که در خاک گرجستان و ارمنستان بدون تصفیه بطور مستقیم به این رودخانه ریخته می شود، افزایش یافته است.
رود مرزی کر بزرگترین رود سرزمین‌های قفقاز و طول آن یک هزار و 515 کیلومتر است، حدود 174 کیلومتر از آن در ترکیه، 435 کیلومتر از آن در خاک گرجستان و حدود 902 کیلومتر نیز در خاک جمهوری آذربایجان جریان دارد.
ارس رودی بین مرز سه کشور ایران، آذربایجان و ارمنستان است، این رود درخاک شهرستان صابرآباد جمهوری آذربایجان به رود کر می پیوندد و کر در اراضی شهرستان نفتچالا به دریای خزر می ریزد.
بر اساس گزارش رسمی وزرات محیط زیست جمهوری آذربایجان، میزان آلاینده‌های خاص فنول ها در منطقه شیخلی، چهار برابر، در رودخانه « آقستافایا چای» سه برابر در سد آقستافایا دو برابر بیشتر از حد مجاز است. 
همچنین بر اساس نتایج بازرسی های انجام گرفته در دهه دوم ماه اوریل در رودخانه مرزی ارس، میزان آلاینده خاص فنول در بخش های هورادیز، بهرام تپه و شاهسون واقع در خاک جمهوری آذربایجان دو برابر بیشتر از حد مجاز بوده است.
رودخانه کر همراه با رودخانه ولگا در خاک روسیه یکی از منابع عمده آلودگی دریای خزر به شمار می روند. 
همه ساله از طریق رودخانه های کشورهای حاشیه خزر 40 – 45 کیلومتر مکعب فاضلاب به دریای خزر ریخته می شود که 60 درصد آن سهم رودخانه ولگا است. 
رودخانه کر نیز فاضلاب های شهری و واحدهای صنعتی شهرهای تفلیس و روستاوی گرجستان که در امتداد این رودخانه واقع هستند و نیز مواد سمی مختلف به کار گرفته شده در بخش کشاورزی کشورهای قفقاز جنوبی را با خود به دریای خزر می آورد. 
وزیر محیط زیست اسبق گرجستان آلودگی دریای خزر از طریق فاضلاب های ریخته شده در رودخانه کر را اذعان کرده است.
منبع: ایرنا

خواندن 372 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395