چهارشنبه, 05 ارديبهشت 1397 ساعت 12:31

اطلاعات تکميلي

  • رئیس قوه قضاییه:

نظارت در دستگاه قضایی بیشتر می‌شود

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

رئیس قوه قضاییه گفت: نظارت بر فعالیت دستگاه قضایی گسترش می‌یابد و باید حساسیت در انجام وظایف درست را در این مجموعه بیشتر بکنیم.

آیت الله صادق آملی لاریجانی روز چهارشنبه در پانزدهمین همایش روسای دادگستری‌ها و دادستان‌ها سراسر کشور در ساری افزود: بایگانی شدن هشت تا 10 ماه پرونده ها در گوشه ای و بدون بررسی و اقدام عملی تخلف آشکار است که در گزارش های عینی ناظران دستگاه قضایی بیان شد.
وی با تاکید بر اینکه نظارت بر انجام کارها، مقوله جدی در دستگاه قضایی است، گفت: این نظارت ها با هدف انجام درست و در مسیرعدالت تکالیف است که همواره مورد تاکید مقام معظم رهبری و بنده است.
رئیس قوه قضاییه ادامه داد: نظارت روسای دادگستری کل و دادستان های کشور و زیر مجموعه ها به صورت جدی باید تداوم پیدا بکند. 
وی گفت: به منظور اجرای رویکرد مهم نظارت و سرکشی سر زده، نظارت معاونت راهبردی را در ساختار قوه قضاییه شکل داده ایم. 
آیت الله آملی لاریجانی به موضوع پرونده قضایی یکی از مسئولان ارشد کشور در دولت قبلی اشاره کرد و گفت: برخی افراد رای صادره دستگاه قضایی و دادگاه تجدید نظر در رسیدگی به این پرونده را فرمایشی خواندند ولی دستگاه قضایی آرای صادره را در افکار عمومی منتشرکرد و حقوقدان ها نیز بر صحت این رای نظر دادند. 
وی با اشاره به اینکه پرونده فساد اقتصادی سه هزار میلیاردی و صدها پرونده فساد اقتصادی دیگر در دستگاه قضایی در دست رسیدگی است، ادامه داد: برای درافتادن با اصحاب قدرت عزم راسخ لازم است اما باید قبول کنیم که اراده دشمن می خواهد که این عزم راسخ دستگاه قضایی را تضعیف و یا بشکند.
رئیس قوه قضاییه ادامه داد: ایستادگی و قانونمند بودن از نیازهای فعالیت افراد در دستگاه قضایی است و این افراد نباید در رسیدگی به پرونده ها فرمایشی کار بکنند. 
املی لاریجانی در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر اینکه قوه قضاییه باید فراتر از عزم راسخ، کار جهادی بکند، گفت: با توجه به بالا بودن حجم پرونده های وارده به این دستگاه و همچنین مواجه بودن با کمبود امکانات و نیروی انسانی، مستلزم کار جهادی است 
و بسیاری از قضات فراتر از وظایف خود مشغول انجام وظیفه هستند و حتی در ساعات غیر کاری مشغول رسیدگی و بررسی پرونده ها هستند. 
وی با بیان اینکه برای انجام وظایف باید 2 مساله مهم را مورد توجه قرار بدهیم گفت: فهم و شناخت از وظایف و اقدامات عملی همیشه کار آسانی نیست باید به درستی انجام شود. 
وی با اشاره به اینکه امروز اگر ملاحظاتی درانجام وظایف و اقدامات عملی صورت بگیرد تمام دشمنان و سلطه جهانی علیه ما قراردارند، افزود: همه آنان درصدد این هستند که قوه قضاییه را در انجام وظایف خود باز بدارند. 
رئیس دستگاه قضایی خاطرنشان کرد: هجمه ها از حقوق بشر گرفته تا کوچکترین آرا و رسیدگی به پرونده ها در دادسراها شاهد هستیم، موضوعی که با تخریب دستگاه قضایی همراه است. 
وی با بیان اینکه در داخل کشور نیز هجمه های زیادی علیه دستگاه قضایی انجام می شود، گفت: شبکه های اجتماعی درخدمت ضد انقلاب، منافقان و برای تخریب رکن نظام بویژه دستگاه قضایی هستند.
آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به اینکه وضعیت قاچاق کالا ،اقتصاد کشور را بهم ریخته، افزود: معتقدم دستگاه قضایی در برخورد با این مساله کوتاهی نیز کرده است. 
وی گفت : هرچند دستگاه قضایی متولی اصلی این موضوع نیست اما می توانست براساس اختیارات قانونی در این زمینه ورود جدی تری داشته باشد. 
رئیس قوه قضاییه به قاچاق 25 میلیارد دلاری کالا و ارز در کشور اشاره کرد و افزود: وارد کردن مُهر و تسبیح از کشورهای مختلف به کشورمان، یک فاجعه است. 
وی همه را مسئول برخورد با پدیده قاچاق کالا و ارز دانست و اظهار داشت: این موضوع به تنهایی و توسط یک دستگاه نمی تواند حل شود. 
رئیس قوه قضاییه ازدادستان های کل کشور خواست تا حساسیت خاصی را در مقوله مبارزه قاچاق کالا و ارز داشته باشند. 
به گفته وی براساس گزارش های دریافتی حتی در برخی از استان های کشور که مرزهای گمرکی دارند برخورد جدی ازسوی دستگاه قضایی برای پرونده قاچاق کالا نشده است. 
وی گفت: اینکه جرم در قاچاق کالا و ارز رخ می دهد اما دستگاه قضایی برخورد جدی انجام ندهد نشانه کوتاهی و بی توجهی است و باید در کنار مسئولان دولتی درخط مقدم مباره با قاچاق کالا و ارز باشیم.
آیت الله آملی لاریجانی همچنین اظهار داشت: گزارش ها نشان می‌دهد در مبادی گمرکات در برخی استان های کشور با زد و بندها بدون پرداخت حقوق گمرکی انواع واردات کالاهای قاچاق صورت می گیرد. 
وی همچنین به رانت خواری در ارز به دلیل بالا بودن اختلاف قیمت آن در بازارهای دولتی و خصوصی اشاره کرد. 
رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش به مبارزه با اشرار در مرزهای کشور اشاره کرد و گفت: امنیت اجتماعی مردم همواره در دستگاه قضایی بسیار مهم و جدی است و دستگاه قضایی باید نسبت به انجام درست این وظیفه حساس باشد.
وی به اهمیت شجاعت و نهراسیدن قضات در دادن رای قاطع در برخی پرونده ها اشاره کرد و افزود: انتشار موضوع عفو رهبری و رئیس قوه قضاییه در خصوص سارق مسلحانه درفضای مجازی، کذب محض است. 
آیت الله آملی لاریجانی اضافه کرد: این جوسازی ها فقط علیه نظام و قوه قضایی بود و بدانید دستگاه قضایی تحت تاثیر جوسازی ها قرار نمی گیرد. 
وی به امنیت اقتصادی کشور اشاره کرد و گفت: دستگاه قضایی بخصوص دادستان های کشور باید تامین امنیت سرمایه گذاری های سالم را بوجود بیاورند. 
آملی لاریجانی با اشاره به اینکه یکی از مسائل که نگاه مردم را به دستگاه قضایی همواره تقویت می کند تکریم ارباب رجوع است و افزود: گزارش های زیاد ناظران دستگاه قضایی درباره شکایت مردم از برخورد ناصحیح کارمندان و قضات است.
وی گفت: چنین برخوردهای ناصحیح با مردم چهره دستگاه قضایی را برغم اینکه تلاش های فراوانی انجام می دهد، مخدوش می کند. 
رئیس دستگاه قضایی همچنین گفت: گزارش هایی از برخورد ناصحیح مسئولان اداره زندان ها با زندانیان وجود دارد که در این زمینه باید با افراد خاطی برخورد بکنیم. 
وی در پایان سخنان خود به مقوله حقوق عامه و شهروندی اشاره کرد و گفت: هرچند در اجرای این حقوق با خلاهای قانونی مواجه هستیم اما دستگاه قضایی متولی احیای حقوق عامه در نظام جمهوری اسلامی است. 
آیت الله آملی لاریجانی افزود: در خصوص آلودگی هوا در کلانشهرها به عنوان حقوق عامه باید عواملی را که منجر به حاد شدن وضعیت آلودگی می شوند شناسایی و بدون چشم پوشی برخورد شود.
پانزدهمین همایش سراسری روسای کل دادگستری ها و دادستان های کشور از صبح امروز، چهارشنبه در ساری آغاز شد. 
این همایش سه روزه است.
منبع: ایرنا

خواندن 526 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395