چهارشنبه, 05 ارديبهشت 1397 ساعت 14:13

واردات 45 میلیون دلار گوشی تلفن همراه در فروردین 97

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

براساس اعلام گمرک در نخستین ماه امسال 249 هزار و 154 گوشی تلفن همراه به ارزش 45 میلیون و 414 هزار دلار وارد کشور شده که نسبت به مدت مشابه پارسال از حیث ارزش 229 درصد افزایش داشته است.

واردات گوشی تلفن همراه در فروردین ماه امسال نسبت به مدت مشابه پارسال از نظر تعداد نیز 96 درصد افزایش یافت. 
در فروردین ماه سال 96 تعداد 127 هزار و 18 دستگاه گوشی تلفن همراه به ارزش 13 میلیون و 790 هزار دلار به کشور وارد شده بود.
براساس اعلام گمرک طی فروردین ماه امسال تعداد یک هزار و 34 دستگاه خودرو به ارزش 23 میلیون و 651 هزار دلار به کشور وارد شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر تعداد 73 درصد و از حیث ارزش 77 درصد کاهش داشته است.
گمرک ایران به واردکنندگان گوشی تلفن همراه مسافری و تجاری هشدار داد تا در ثبت کد شناسه بین المللی (IMEI) گوشی ها در سامانه گمرک دقت کنند چرا که در صورت هر گونه مغایرت و اشتباه در ثبت این کد با مشخصات گوشی تلفن همراه امکان فعال سازی و رجیستری وجود نخواهد داشت.
تقاضای سالیانه تلفن همراه در کشور بالغ بر 9 میلیون دستگاه برآورد می شود پیش از اجرای طرح رجیستری در کشور تنها 2 میلیون دستگاه آن از طریق واردات رسمی و 2 میلیون و 300 هزار دستگاه نیز از سایر روش های وارداتی مانند ورود همراه مسافر تامین می شود.
بالا بودن سهم واردات غیررسمی و قاچاق از بازار تلفن همراه کشور، دولت دوازدهم را بر آن داشت تا طرح کددار کردن گوشی های تلفن همراه یا رجیستری را اجرایی کند؛ اجرای این طرح از مهرماه پارسال آغاز شد و به تدریج نشان ها تجاری مختلف موجود در بازار تحت پوشش قرار گرفتند تا تنها گوشی هایی در شبکه مخابراتی کشور قابل استفاده باشد که طور رسمی وارد شده اند.
اجرای طرح رجیستری اکنون در مرحله پایانی قرار دارد و به این ترتیب دست واردکنندگان قاچاق از بازار تلفن همراه کشور کوتاه می شود؛
نتایج اجرای این طرح در آمار گمرک مشهود است که همان افزایش 229 درصدی ارزش واردات رسمی این محصول آن هم طی یک ماه است.
منبع: ایرنا

خواندن 498 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395