چهارشنبه, 05 ارديبهشت 1397 ساعت 14:27

تفاهم نامه همکاری توسعه زیست فناوری دامپزشکی امضا شد

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

تفاهم نامه همکاری توسعه زیست فناوری دامپزشکی بین ستاد زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان دامپزشکی کشور امروز(چهارشنبه) به امضا رسید.

مصطفی قانعی دبیر ستاد زیست فناوری معاونت فنی ریاست جمهوری در آیین امضای این تفاهم نامه گفت: درحالی معیشت مردم وابسته به درآمدهای حوزه های دام، طیور و آبزیان است که با دغدغه ها سلامت محصولات تولیدی مواجه هستند.
وی با بیان اینکه 730 شرکت دانش بنیان زیست فناوری با میانگین سنی 30 سال در کشور داریم، افزود: بیش از نیمی از شرکت های دانش بنیان در حوزه کشاورزی، دام، طیور و آبزیان فعال هستند بنابراین امروز ظرفیت علمی کشور ساختار یافته است و ما با شرکت ها وارد تعامل می شویم.
وی اظهار داشت: طی سه سال گذشته شرکت های زیادی وارد عرصه زیست فناوری شده اند و لازم است که با سازمان دامپزشکی وارد تعامل شوند تا تولید کننده، مصرف کننده و سازمان دامپزشکی به عنوان نهاد نظارتی و سیاست گذار از آن نفع ببرند.
قانعی ادامه داد: برای نمونه حوزه زیست فناوری تلاش دارد واکسنی تولید کند که تولید کننده اطمینان داشته باشد در پرورش دام، طیور و آبزیان به طور ناگهانی با خسارت مواجه نمی شود.
دبیر ستاد زیست فناوری معاونت فنی ریاست جمهوری با بیان این که افزایش تولید و عرضه منجر به تعدیل قیمت محصولات و در نهایت بهبود معیشت، اقتصاد، سلامت می شود تصریح کرد: امروز در حوزه زیست فناوری برای رشد دام روشی داریم که منجر به افزایش تولید می شود که این به معنای شکوفا شدن اقتصاد و معیشت تولید کننده است.
وی با بیان اینکه صندوق زیست فناورانه برای حمایت از شرکت های دانش بنیان راه اندازی شده است، گفت: اکنون 12 داروی دامپزشکی تحت حمایت این شرکت ها قرار دارد که در صورت ضرر شرکتی آنها را حمایت می کنیم؛ همچنین به دنبال این هستیم که پروبیوتیک ها را جایگزین آنتی بیوتیک کنیم که تولید کننده و مصرف کننده متضرر نشوند.
به گفته وی، ستاد زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تلاش است با همکاری شرکت های فعال، مصرف کودشیمیایی در بخش کشاورزی را به یک سوم کاهش دهد و به جای آن کود زیستی را جایگزین کند. 
وی اضافه کرد: با امضای این تفاهم نامه نحوه حمایت اجرایی ستاد زیست فناوری از شرکت های دانش بنیان کلید خورد به طوری که امسال واکسن دام طیور آبزیان را با حمایت جدی معاونت علمی تولید خواهیم کرد که منجر به امنیت اقتصادی کشور می شود.
قانعی با اشاره به اینکه اعتبارات لازم این بخش فراهم است، گفت: اکنون 15 هزار فارغ التحصیل در حوزه زیست فناوری داریم که مشتاق همکاری با سازمان دامپزشکی کشور هستند.
وی اظهارداشت: در سال حمایت از کالای ایرانی می توانیم شرکت های دانش بنیان را بتوانیم ساماندهی و حمایت کنیم تا موضوعات معیشت، سلامت و ارتقای اقتصادی کشور رقم بخورد.
دبیر ستاد زیست فناوری کشور اضافه کرد: پس از امضای این تفاهم نامه کارگروهی بین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ستاد زیست فناوری و سازمان دامپزشکی تشکیل می شود تا مشکلات مربوط به شرکت های موجود حل و فصل و اقدامات لازم تسهیل شود.
قانعی مدت زمان اجرای این تفاهم نامه را سه سال عنوان کرد و افزود: این تفاهم نامه توسط معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری و وزیر جهادکشاورزی تصویب و پیگیری می شود و پس از مدت زمان مذکور نیز تجربیات طرفین ارایه خروجی های آن به آیین نامه ها و دستورالعمل ها تبدیل می شود.
منبع: ایرنا

خواندن 614 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395