یکشنبه, 09 ارديبهشت 1397 ساعت 13:17

اطلاعات تکميلي

  • نایب رییس فراکسیون زنان مجلس:

زایمان نباید مانع اشتغال بانوان شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نایب رییس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی از پیگیری نمایندگان برای افزایش مرخصی زایمان زنان از 6 به 9 ماه خبر داد و گفت: فرزندآوری و شیردهی بانوان نباید مانع اشتغال آنان باشد.
«فاطمه ذوالقدر» عصر شنبه در آیین تجلیل از زنان کارگر، جوانان، امید و مشارکت اجتماعی اضافه کرد: لایحه اصلاح قانون کار در کمیسیون اجتماعی مجلس در مرحله بررسی است.
ذوالقدر همچنین از بررسی کاهش ساعت کاری کارگران بویژه در محیط های آلوده و برای مادران کارگر دارای فرزندان زیر 6 سال و معلول در قالب لوایح و طرح های ارائه شده یاد کرد.
وی گفت: اقتصاد پیشرفته به نیروی کار وابسته بوده و استقلال اقتصادی در گرو ارج نهادن به این سرمایه های اجتماعی است. 
نایب رییس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی یادآوری کرد: چند سالی است اقتصاد مقاومتی در کشور کلید خورده اما متاسفانه اتحادیه های کارگری و کارفرمایی در این سال ها نتوانسته اند آنگونه که متناسب با طبقه کارگر باشد حقوق کارگران را افزایش دهند. 
ذوالقدر افزود: هر سال مقدار دستمزد کارگران افزایش می یابد اما به همان اندازه کالاها گران می شود که این عادلانه و منصفانه نیست.
** دبیرکل خانه کارگر: زنان بیشترین درصد بیکاری را دارند
دبیرکل خانه کارگر در این آیین گفت: بیشترین درصد بیکاری مربوط به جامعه زنان است.
«علیرضا محجوب» که عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی است، افزود: نرخ مشارکت اقتصادی بانوان قابل توجه نیست.
براساس آمار اعلام شده از سازمان برنامه و بودجه، نرخ مشارکت اقتصادی زنان با 1.1 درصد رشد از 14.9 درصد در سال 1395 به 16 درصد در سال 1396 افزایش یافت.
** طرح هایی برای امنیت شغلی کارگران قراردادی در دست است
محجوب ادامه داد: کمیسیون اجتماعی مجلس برای امنیت شغلی کارگران قراردادی، طرح هایی در دست تدوین دارد تا با کمک وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای رفع مهمترین مساله مشترک کارگران یعنی امنیت شغلی آنان گامی برداشته شود.
وی افزود: در برنامه ششم نیز مساله همسان سازی و ترمیم حداقل دستمزد بازنشستگان مطرح شده که در مجمع تشخیص مصلحت نظام بازنگری شده است. 
آیین تجلیل از زنان کارگر، جوانان، امید و مشارکت اجتماعی عصر شنبه در سالن 17 شهریور وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار و از 12 فعال زن کارگر تجلیل شد. 
مرکز آمار ایران بر پایه سرشماری سراسری سال 1395، جمعیت کشور را 79 میلیون و 926 هزار و 270 نفر اعلام کرد که 51 درصد آن را مردان و 49 درصد آن را زنان تشکیل می دهند.
نتایج سرشماری نشان می دهد جمعیت مردان 40 میلیون و 498 هزار و 442 نفر و جمعیت زنان نیز 39 میلیون و 427 هزار و 828 نفر است؛ به عبارتی به ازای هر 100 زن، 103 مرد در ایران زندگی می کنند.
منبع: ایرنا

 
خواندن 310 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395