سه شنبه, 18 ارديبهشت 1397 ساعت 02:00

اطلاعات تکميلي

  • مدیرمسئول انتشارات کتاب سرا مطرح کرد

بحران صنعت نشر نتیجه مشکلات مالی مردم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

اکرم رضائی نژاد

عصر اقتصاد: از گذشته دور كتاب به عنوان یكی از ابزارهای آموزشی مورد توجه بوده است و اولیای دین نیز به پدید‌آوردن آثار علمی و فرهنگ مكتوب توصیه‌های مهمی داشته‌اند. امروزه نیز حاصل از تفكر و تجربه‌های اهل اندیشه و معرفت بوسیله كتاب در دسترس همگان قرار می‌گیرد.

تجربه جهانی نشان می دهد كه رشد و توسعه تمدنها، ریشه در رشد فكری و فرهنگی هر جامعه دارد و بدون رشد فرهنگ كتابخوانی در جوامع، نمی توان به رشد هیچ تمدنی دل خوش كرد.

اگرچه درمورد میزان كتاب منتشر شده در ایران می توان به آمار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تكیه كرد، اما در زمینه كتابخوانی متأسفانه هیچ مطالعه جدی تاكنون صورت نگرفته است و دیدگاه های متفاوتی دراین زمینه وجود دارد.

عده زیادی از چهره های شاخص فرهنگی كشور معتقدند كه درصد كتابخوان و كتابخوانی در جامعه كاهش یافته است و تحلیل های گوناگونی برای این موضوع ارائه می كنند، اما كارشناسان و مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی چنین اعتقادی ندارند و معتقدند كه رشد و افزایش میزان كتاب های منتشر شده در دو دهه گذشته نشان می دهد كه هم میزان تولید كتاب و هم تعداد كتابخوان در ایران افزایش یافته است.

رسانه‌ها از آمار پایین کتاب‌خوانی خبر می‌دهند و خبرگزاری ها در گزارشی از عنوان حیات نباتی صنعت نشر نام می برند و از سراشیبی کاهش تصاعدی تیراژ کتاب در ایران خبر داده و نوشته اند که ناشران برای بقا دست به دامان نمایشگاه‌های کتاب و خریدهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هستند.

به اعتقاد محققان، صنعت نشر مانند صنعت برق، دیگر صنایع را به کار می اندازد و تاثیر مستقیم و بی واسطه دارد، اگر فعال و سودآور شود به سرعت شیب منحنی رشد فرهنگی را صعودی می‌کند. این در حالیست که براساس گزارش ها وضعیت صنعت نشر در ایران بحرانی است و این بحران بیشتر معطوف به بخش اقتصادی این صنعت است.

صادق سمیعی، مدیرمسئول انتشارات کتاب سرا معتقد است اقتصاد نشر وابسته به اقتصاد کشور است زمانیکه اقتصاد کشور مریض است نشر نیز که جزئی از کل محسوب می شود، مریض است.

وی می گوید: امکانات مالی وجود ندارد، نقدینگی های مردم کم است، علاقه به کتابخوانی کم نشده بلکه مردم برای کسب دانش علاقمندتر شده اند اما به دلیل اینکه امکانات مالی مردم کم شده فروش کتاب نیز کم شده است.

وی راه حل این مشکل را منحصر به صنعت نشر نمی داند و معتقد است، باید راه حلی برای بهبود اقتصاد کل کشور پیدا شود، باید ارتباط معقول با دنیا برقرار کنیم، امکانات تجاری فراهم شود، نفت ایران به راحتی داد و ستد و قرارداد بلندمدت برای گاز منعقد شود و در عین حال مدیران مدبر باشند، اینگونه می توان مشکل اقتصاد کشور و در نتیجه حوزه نشر را برطرف کرد در غیراینصورت بیهوده به دور خودمان می گردیم.

به گفته وی این مشکل راه حل کلی دارد و باید اقتصاد کل کشور درست شود و در آن شرایط اوضاع صنعت نشر به عنوان جزئی از کل روبراه خواهد شد.

سمیعی به چندشغله بودن ناشران اشاره می کند و می گوید: تعداد ناشرانی که فقط براساس نشر و انتشارات زندگی می کنند معدود و انگشت شمار هستند ، برخی از انتشاراتی ها نیز شبکه پخش راه انداخته اند و چندین فروشگاه دارند که اوضاع مالی آنها بهتر از ناشری است که موقعیت فروش مستقیم ندارد. امروز ناشرانی موفق هستند که خودشان امکانات پخش به وجود آورده اند و چندین فروشگاه برای فروش کتاب ها دارند.

این حرفه در ایران کسی را پولدار نکرده است خیلی از ناشرانی که موفق هستند حرفه دیگری دارند و درآمد آن حرفه را در نشر و ناشری هزینه می کنند.

مدیرمسئول انتشارات کتاب سرا با اشاره به پدیده قاچاق در صنعت نشر و تاثیرگذاری اندک آن بر این حوزه، می افزاید: قاچاق کتاب رقم زیادی نمی شود. انتشارات کتابسرا کتابی متعلق به نویسنده معروف گیتی خوشدل داشت، این کتاب تا زمانیکه دست ما بود به چاپ 27 رسید، بعد از آن خانم خوشدل چاپ این کتاب را به ناشر دیگری واگذار کرد اما ناشر برای چاپ آن گرفتار شد. نه اینکه این کتاب توقیف شود اما اجازه نشر مجدد ندادند. بعد از آن چندین بار چاپ مجدد شد اما با همان تیراژ و با همان نوبت چاپ آخر.

 کتابهایی نیز وجوددارد که در خارج از کشور به زبان فارسی نوشته و چاپ می شوند و به دلایلی وزارت ارشاد آنها را تایید نمی کند اما طبق قوانین ایران هر کتابی که به فارسی چاپ شود در خارج از ایران هیچگونه محدودیتی ندارد، به این ترتیب این کتابها که به کتاب های زیراکسی معروف است بارها و بارها چاپ می شود و حتی روبروی دانشگاه تهران به خوبی فروش می رود. اما با تمام این حرفها این اتفاق رقمی نیست که بتواند در حوزه اقتصادی نشر تاثیرگذار باشد.

سمیعی درخصوص حمایت وزارت ارشاد از ناشران می گوید : من اعتماد به حمایت دولت از صنعت نشر و ناشر ندارم. زمانیکه من به عنوان ناشر کارم را به درستی انجام دهم نیاز به پشتیبانی دولت ندارم و فقط نیازمند حمایت مردم هستم. ناشر ایرانی باید تخصص داشته باشد و کتابی را انتخاب کند که یک ایرانی آنرا بخواند اینکه منتظر کمک وزارت ارشاد باشد اشتباه است.

 

 

خواندن 559 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395