شنبه, 22 ارديبهشت 1397 ساعت 08:51

اطلاعات تکميلي

  • فعال بخش خصوصی نفت در گفت‌وگو با عصراقتصاد؛

مخازن ال پی جی ساخت ایران به مناقصات کارفرمایان پتروشیمی راه ندارد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

فرزین سوادکوهی

عصر اقتصاد: در حالیکه در سال جاری صنعت نفت ایران بیش از هر زمان دیگری به تولیدات استاندارد شده داخلی برای طرح‌های توسعه ای خود نیاز دارد، هنوز برخی از کارفرمایان، چشم به محصولات خارجی دارند. این معضل بیش از هر بخش، در حوزه صنعت پتروشیمی دیده می‌شود به گونه ای که بسیاری از کارفرمایان داخلی به دنبال لایسنسورهای خارجی هستند و این در شرایطی است که محصولات و تجهیزات تولید داخلی قابلیتی حتی گاه بالاتر از نمونه خارجی را اخذ کرده اند. در حوزه تولید و ساخت مخازن ال پی جی کشور ما به دانش فنی بسیار قابل اطمینانی دست پیدا کرده است اما این تولیدات به مناقصات شرکت‌های پیمانکاری در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی راه ندارد و به همین دلیل هرساله  برای تهیه چنین تجهیزاتی منابع فراوانی ارز از کشور خارج می شود.

به گزارش  عصر اقتصاد، غلامرضا زینلپور، مدیرعامل شرکت مهندسی پناه ساز ایران، در نشست خبری که در حاشیه بیست و سومین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی تهران برگزار شد، با اشاره به فعالیت این شرکت در زمینه ساخت مخازن ال.پی.جی اظهار کرد: این شرکت از سال 2000 کار خود را در حوزه نفت و گاز آغاز کرده است و در ابتدا به عنوان پیمانکار بخش اجرا در کنار شرکت‌های بین المللی فعالیت خود را در فازهای 4 و 5 و 6 و 7 و 8 پارس جنوبی شروع کرد.

وی افزود: با توجه به احساس نیازی که در این بخش از صنعت نفت احساس می‌شد، با تشکیل کنسرسیومی در کنار یک شرکت اسکاتلندی_انگلیسی دانش مهندسی ساخت مخازن ال.پی.جی را اخذ کردیم و در فاز 9 و 10 پارس جنوبی و پروژه سیری فعالیت خود را در قالب «ای.پی.سی» ادامه دادیم. 

زینلپور با بیان اینکه شرکت مهندسی پناه ساز امروز نه در شعار و در عمل یکی از مصادیق بارز اقتصاد مقاومتی است، بیان کرد: ساخت مخازن ال.پی.جی یکی از پیچیده ترین بخش‌های احداث پالایشگاه است که به لحاظ ایمنی از حساسیت بالایی برخوردارند و این شرکت موفق شد از فاز 15 و 16 دانش ساخت این مدل مخزن را بومی سازی کرده و کشور را از حضور خارجی در این بخش و خروج ارز بی نیاز کند.

عضو انجمن اپک با اشاره به تکنولوژی ساخت این مخازن گفت: قطعات مورد استفاده در تجهیزات این مخازن باید بدون توقف در تمام طول دوران بهره برداری پالایشگاه خدمات ارائه دهند و نیازمند کیفیت بالایی هستند.

وی همچنین به نیاز کشور در زمینه ساخت مخازن ال.ان.جی نیز اشاره کرد و افزود: مطالعات و اقدامات ساخت مخازن ال.ان.جی از سال‌ها پیش در این مجموعه شروع شده و با ساماندهی تیمی مجرب از متخصصان مهندسی، در حال حاضر موفق به بومی سازی دانش طراحی و ساخت این مخازن شده ایم.

زینلپور با گلایه از کارفرمایان صنعت پتروشیمی که هنوز به لایسنسورهای خارجی متکی هستند افزود: تا کنون 40 مخزن ذخیره سازی ال.پی.جی در پارس جنوبی توسط صنعتگران داخلی ساخته شده، اما متأسفانه کارفرمایان صنعت پتروشیمی هنوز به خارجی ها متکی هستند و حتی سازندگان داخلی تجهیزات صنعت نفت را در مناقصاتی که برگزار می کنند، شرکت نمی دهند.

مدیرعامل شرکت مهندسی پناه ساز ایران قیمت تمام شده ساخت هر یک از پکیج‌های مخازن ذخیره ال.پی.جی در داخل کشور را که شامل 2 مخرن ذخیره پروپان و دو مخزن ذخیره بوتان است، 30 درصد ارزان تر از ساخت مشابه خارجی عنوان کرد و افزود: سفارش گذاری ساخت این مخازن به شرکت های خارجی حدود 90 تا 100 میلیون یورو هزینه دارد، اما با سفارش گذاری داخلی این قیمت به 70 میلیون یورو کاهش می یابد.

وی با اشاره به اینکه شرکت پناه ساز ایران تنها شرکت در خاورمیانه است که دانش طراحی و ساخت این مخازن را در اختیار دارد، تأکید کرد: در آسیا کشورهایی مثل ژاپن، چین، کره و هند و در دنیا در مجموع ده کشور تکنولوژی ساخت این مخازن را در اختیار دارند.

این عضو انجمن اپک گفت: مخازن ال.پی.جی یکی از ارزآورترین بخش های پالایشگاه های گازی ات که روزانه 1/5 میلیون یورو درآمدزایی برای کشور به دنبال دارد.

وی مدت زمان ساخت مخازن ذخیره سازی ال.پی.جی را 36 ماه عنوان کرد و گفت: ساخت مخازن کل پالایشگاه‌های پارس جنوبی توسط این شرکت به انجام رسیده است و سالهاست که در ایمنی و با کیفیت کامل در مدار بهره برداری قرار دارد، اما کارفرمایان صنعت پتروشیمی هنوز اعتماد لازم را به ساخت داخلی این تجهیزات پیدا نکرده اند و هنوز با شرکت هایی همکاری می کنند که در طول دوازده سال تحریم، امریکا را همراهی می‌کردند.

این فعال صنعت نفت در پایان تصریح کرد: به نظر می‌رسد امسال که شعار حمایت از تولید داخل مورد تاکید قرار گرفته است ،صنعت نفت و گاز و پتروشیمی ایران بیش از هر زمان دیگری نیازمند محصولاتی است که همه تاییدات و استانداردهای لازم را اخذ کرده اند و بر این اساس چنانچه مدیران تصمیم‌گیر حوزه کارفرمایی دیدگاه خود را متوجه توان داخلی کنند ،می توانند در عین اینکه جلوی خروج مبالغ هنگفتی از ارز کشور را بگیرند ،در اشتعالزایی و رونق فصای کسب و کار نیز به شکلی بسیار مطلوب عمل کنند.

 

خواندن 253 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395