شنبه, 29 ارديبهشت 1397 ساعت 06:00

اطلاعات تکميلي

  • رئیس سازمان مدیریت زنجان در گفت و گو با عصر اقتصاد:

بودجه ریزی عملیاتی هزینه های دولت را کاهش می دهد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرضیه صدری

عصراقتصاد: استان زنجان با توجه به اینکه قطب صنایع مواد معدنی به ویژه سرب و روی در کشور بوده و به دلیل همجواری با ۱۴ استان مرزی از پتانسیل های زیادی برای جذب سرمایه گذاری خارجی برخوردار است. به گفته رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان زنجان تاکنون ۳۵ کشور مقصد صادرات این استان بوده و ۶۸میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی و ۳۶۰میلیارد تومان سرمایه گذاری داخلی جذب کرده است. همچنین این استان عزم خود را برای سرمایه گذاری در حوزه حمل و نقل و ترانزیت جزم کرده است.

استان زنجان همچنین با استان چلیابینسک روسیه خواهرزاده این استان، تفاهمنامه اقتصادی و علمی و دانشگاهی امضا کرده است.طبق این تفاهم نامه استان زنجان از این پس با استان چلیابینسک روسیه در زمینه های فنی فرهنگی و هنری همکاری هایی خواهد داشت.

خبرنگار عصر اقتصاد در گفت و گو با شهرام طهماسبی رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان زنجان در خصوص دستاوردهای این تفاهمنامه پرسید.

طهماسبی با اشاره به اینکه مراودات اقتصادی و تجاری بر اساس ملاحظات منطقه ای و اقلیمی و حتی بافت اجتماعی جامعه صورت می گیرد، خاطر نشان کرد: نیاز است تیمی هم از استان چلیابیسک روسیه نشستی هم در داخل داشته باشند تا فعالان تجاری این استان از نزدیک با توانمندی ها و ظرفیت های استان زنجان آشنا شوند. چرا که ممکن است آنها هم محصولاتی داشته باشند که مورد نیاز صنایع ما درداخل باشد.

وی با تاکید بر اینکه واردات استان زنجان از گمرک بر اساس نیازهای ما به کالاهای سرمایه ای صورت می گیرد ، گفت: اگر آنها هم بتوانند بخشی از کالاهای سرمایه ای ما را پوشش بدهند، به نفع توسعه استان زنجان خواهد بود.

طهماسبی افزود: با توجه به اینکه این اتفاق در سال گذشته رخ داده است تبادلات کالایی نیاز به فرصت بیشتری دارد. ضمن اینکه ممکن است نیاز باشد سرمایه گذاری صورت گیرد و اعتقاد ما به سرعت در کار نیست بلکه معتقدیم باید فرایندها طی شود تا فعالیت های اقتصادی در نیمه راه متوقف نشوند. ما باید توانمندی و ظرفیت 5 تا 10 ساله برای مراودات اقتصادی در نظر بگیریم.

حضور بیشتر بخش خصوصی در طرح های عمرانی با بودجه ریزی عملیاتی

طهماسبی در بخش دیگری از این گفت و گو در خصوص منافع روش جدید بودجه ریزی در سال 97 که به صورت مبتنی بر عملکرد است، خاطر نشان کرد: در سیستم بودجه ریزی سنتی ملاحظات کارشناسی منابع مورد نیاز یک دستگاه را تعیین کرده و سیستم چانه زنی دستگاهها میزان بودجه آنها را مشخص می کند. اما در سیستم بودجه ریزی عملیاتی به یک سری فاکتورها و پارامترها بر اساس استاندارد جهانی می رسیم که به ما فعالیت ها و ماموریت های دستگاههای اجرایی را می گوید و مشخص می کند که  قرار است کدام یک از سیاست ها را در سطح استان و یا سطح کشور به انجام برسانیم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان زنجان ادامه داد: گاهی بررسی می شود که برخی ماموریت های دستگاه اجرایی نیازی نیست توسط این دستگاه انجام شود و می توان آن را به بخش خصوصی واگذار کرد. به این ترتیب برخی اقدامات دولتی حذف شده و در چرخه بخش خصوصی قرار می گیرند که نیازی نیست برای آنها بودجه ای هزینه شود.

وی اظهار کرد: در سیستم جدید بودجه ریزی مشخص است که اگر دولت بخواهد وظایف حاکمیتی خود را انجام دهد به چه حجمی از نیروی کار نیاز دارد و در چه فضایی باید آن را به سرانجام برساند و چه میزان امکانات و مواد مصرفی مورد نیاز است. در حقیقت کار تعریف شده و منابع و امکانات و تجهیزات آن احصا می شود که بر اساس آن قیمت تامم شده یک واحد کار مشخص می شود.

طهماسبی افزود: بنابراین تمرکزها بر فعالیت اجرایی قرار گرفته و بر اساس آن فعالیتی که شناسایی کرده ایم منابعی را به دستگاهها اجرایی اختصاص می دهیم و بر اساس قیمت تمام شده همه این اقلام به نتیجه می رسیم که هر دستگاهی بابت خدمات یا کالایی که ارائه می کند چقدر باید منابع در اختیار بگیرد که این شاخص ها و فاکتورها بر اساس استاندارهای جهانی است.

جذب 68میلیون دلار سرمایه خارجی و 360میلیارد تومان سرمایه داخلی در استان زنجان

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان همچنین در نشست خبری گفته بود: مادر کریدور شمال‌غرب به مرکز کشور هستیم که 80 درصد فعالیت اقتصادی در این محور گسترده شده است.

دبیر ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان زنجان با بیان اینکه زنجان استان کوچک اما متنوعی است، گفت: براساس مطالعات بر روی آمایش سرزمین، بنا داریم برنامه‌ها، اهداف و سیاست‌های خود را بر مبنای این آمایش، پیش ببریم.

وی در ادامه گفت: استان متنوعی از لحاظ آب و هوایی داریم و یک سوم جمعیت استان روستایی هستند. طهماسبی خاطر نشان کرد: در حوزه خدمات بسیار ضعیف عمل کردیم در حالی که فرصت های زیادی در حوزه گردشگری و فرهنگی داریم.

وی عنوان کرد: سهم ما در تولید ناخالص داخلی یک است در حالی که جمعیت استان یک و سه دهم کشور را تشکیل می‌دهد. متاسفانه خدمات به درستی شکل نگرفته و زیرساخت‌های اقتصادی قوام لازم را ندارد .

 

 

 

 

 

خواندن 397 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395