یکشنبه, 30 ارديبهشت 1397 ساعت 23:00

اطلاعات تکميلي

  • با وقت‌کشی سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان صورت گرفت:

گرانی خودسرانه لبنیات در بازار

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: طی روزهای اخیر قیمت لبنیات روند افزایشی را طی کرده است. این افزایش قیمت در بازارها در حالی رخ‌داده است که سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان قرار است با بررسی بهای تمام‌شده تولید، قیمت محصولات لبنی را افزایش دهد. تولیدکنندگان عقیده دارند که این گران کردن نیست و قیمت‌های جدید، قیمت‌های منطبق بر اسناد و مدارک و بهای تمام‌شده تولید این محصولات است.

تمامی این اتفاقات در حالی رقم می‌خورد که پایگاه اطلاع‌رسانی قیمت و کالای سازمان حمایت مصرف‌کننده و تولیدکننده در حال به‌روزرسانی قیمت مصوب لبنیات است.

بررسی میدانی خبرنگار عصر اقتصاد و صحبت با فروشندگان لبنیات نشان می‌دهد که اکثر برندهای تولیدکننده لبنیات با حرکتی هماهنگ و پیش از صدور مجوزهای سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان قیمت برخی از محصولات خود را افزایش داده‌اند.

ابن بررسی‌ها همچنین نشان می‌دهد که افزایش قیمت‌ها در محصولات لبنی مختلف متفاوت بوده و برندهای مختلف کالاهای خود را با درصدهای مختلفی افزایش داده‌اند.

اقدام سازمان حمایت برای به‌روزرسانی قیمت لبنیات و اقدام پیش از موعد کارخانه‌های لبنی برای افزایش قیمت در حالی اتفاق افتاده که قیمت مصوب خرید شیر خام از تولیدکنندگان از سال 93 بدون تغییر مانده است. سال گذشته نیز در پی چنین اتفاقی سازمان حمایت در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: افزایش قیمت لبنیات غیرقانونی است و متخلفان، نباید پرونده تعزیراتی خود را با تداوم این نرخ‌ها، سنگین‌تر کنند.

این سازمان طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد: متعاقب افزایش غیرقانونی محصولات پرمصرف لبنی (شیر، ماست و پنیر) توسط برخی واحدهای تولیدی طی هفته‌های گذشته و اقدامات نظارتی این سازمان که نهایتاً با همراهی و تعامل خوب اغلب واحدها منجر به برگشت قیمت‌ها شد.

در این اطلاعیه افزوده‌شده است: از هم‌وطنان به‌عنوان بازوان تأثیرگذار اجتماعی در حوزه نظارت بر بازار، خواهشمند است ضمن تهیه و خرید کالا از واحدهای قانون‌مدار و مشتری محور و معتبر که در راستای رعایت حقوق مصرف‌کنندگان از قانون و مقررات تمکین نموده و قیمت‌های افزایشی را به حالت قبل برگردانده‌اند، با اجتناب خرید از واحدهای متخلف که با استمرار تخلف پرونده تعزیراتی خود را سنگین‌تر می‌نمایند، ضمن تشویق واحدهای لبنی صحیح‌العمل و ترغیب و تشویق این واحدها متقابلاً هرگونه تخلف را به سامانه ۱۲۴ گزارش نمایید.

البته اینکه در حال حاضر کارخانه‌های لبنی افزایش قیمت‌ها را از شیر آغاز کرده‌اند و هم‌اکنون این محصول 400 تا حدود 800 تومان گران‌تر فروخته می‌شود، بدیهی است سایر محصولات نیز افزایش قیمتشان به‌مرور بیشتر خواهد شد.

افزایش قیمت محصولات به معنی گرانی نیست

در این خصوص رضا باکری دبیر انجمن صنایع لبنی عقیده دارد که قیمت فرآورده‌های لبنی در بازار گران نشده بلکه به نرخ‌های واقعی خود نزدیک شده است.

وی با اشاره به عدم موافقت سازمان حمایت و ستاد تنظیم بازار با افزایش قیمت و تأکید آن‌ها بر نرخ‌های ۹۳ و اینکه از سال ۹۳ تاکنون قیمت داده نشده است، افزود: تورم عادی سالانه کشور را اگر ۹ درصد هم در نظر بگیریم، به‌هرحال از ۹۳ تا ۹۶ این تغییرات تورمی، در قیمت تمام‌شده محصولات لبنی هم تأثیرگذار بوده است.

دبیر انجمن صنایع لبنی کشور گفت: دولت برای کارخانه‌ها، ۱۷ درصد سود قانونی لحاظ می‌کند اما در بررسی‌هایی که انجام شد حتی یک کارخانه را نتوانستند پیدا کنند که ۵ درصد سود برده باشد، و اکثر شرکت‌های کوچک همه زیان ده هستند؛ کارخانه‌های بزرگ و متوسط هم در این مدت توانسته‌اند با میانگین سود ۱.۸ درصدی، خود را سرپا نگهدارند. بنابراین قیمت‌های فعلی موجود در بازار، قیمت‌های واقعی است نه گران. باکری ادامه داد: تاکنون ستاد تنظیم بازار تصمیم نهایی خود راجع به قیمت محصولات لبنی و شیر خام را اعلام نکرده است، درحالی‌که با توجه به تغییرات نرخ ارز، درخواست دامداران برای افزایش نرخ شیر خام و اعمال تورم سال‌های گذشته بر روی محصولات پیش‌بینی می‌شود که در سال جدید قیمت محصولات لبنی دستخوش تغییر و تحولاتی در بازار قرار خواهد گرفت.

وی با اشاره به تأثیر شاخص‌های کلان اقتصادی در قیمت تمام‌شده محصولات لبنی تأکید کرد: ازآنجاکه تغییرات نرخ هزینه‌های سربار، حقوق، دستمزد و سایر موارد همچون بسته‌بندی باید در سال ۹۷ توسط سازمان حمایت و ستاد تنظیم بازار بر روی قیمت نهایی محصولات لبنی و شیر خام اعمال شود، بنابراین نمی‌توان درصد افزایش قیمت محصولات لبنی را تعیین کرد.»

با توجه به ثابت ماندن قیمت محصولات لبنی از سال ۹۳ تاکنون و در کنار آن تغییرات عمده و افزایشی در اغلب شاخص‌های اقتصادی که بر قیمت تمام‌شده محصولات لبنی اثرات مستقیم و غیرمستقیم دارد لازم است سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان هر چه سریع‌تر برای ایفای نقش حمایتی از تولیدکنندگان نسبت به نهایی کردن قیمت تمام‌شده تولید اقدام کرده و با این اقدام برای حفظ منافع مصرف‌کنندگان و پیشگیری از گرانی کاذب در بازار محصولات نیز گام بردارد.

خواندن 262 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395