دوشنبه, 31 ارديبهشت 1397 ساعت 13:39

افشاگری نیویورک تایمز از نقشه ایجاد بی‌ثباتی در ایران

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

روزنامه نیویورک تایمز فاش کرد: «جورج نادر» نماینده دو شاهزاده عرب که قبل از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در نشستی با هدف کمک به پیروزی «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا شرکت داشت، نقشه بی ثباتی و خرابکاری در اقتصاد ایران را داشته است.

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در گزارش خود با اشاره به برگزاری نشستی در برج ترامپ، سه ماه قبل از انتخابات سال 2016 ریاست جمهوری آمریکا افزود: «اریک پرینس» از پیمانکاران خصوصی و رئیس سابق شرکت بلک واتر در تاریخ 3 آگوست سال 2016 نشستی را برگزار کرد که در آن علاوه بر جورج نادر، فرستاده شاهزادگان اماراتی و عربستانی، یک کارشناس اسرائیلی رسانه های اجتماعی و یک تامین کننده کمک مالی جمهوری خواه شرکت داشتند.
در این نشست ظاهرا جورج نادر به پسر بزرگ ترامپ گفته است که شاهزادگانی اماراتی و سعودی علاقه مند هستند به پیروزی پدرش کمک کنند. 
بر اساس این گزارش، «جول زامل» Joel Zamel کارشناس اسرائیلی رسانه های اجتماعی نیز تلاش کرده از امکانات شرکتش برای کمک به موفقیت کمپین انتخاباتی استفاده کند. این شرکت تا آن زمان پیشنهادی چند میلیون دلاری را برای کمک به پیروزی ترامپ در دست بررسی داشت. 
شرکت زامل که چند نفر از مقامات امنیتی سابق اسرائیل را استخدام کرده بود، در زمینه جمع آوری اطلاعات و شکل دهی به افکار عمومی از طریق رسانه اجتماعی تخصص داشت. 
بر اساس این گزارش، در آن زمان نادر همچنین طرحی مخفیانه را پیش می بُرد که هدف از آن استفاده از پیمانکاران خصوصی برای ایجاد بی ثباتی در ایران، به عنوان دشمن عربستان و امارات در منطقه بود.
نیویورک تایمز افزود: نادر امیدوار بود با این فشار، ایران را وادار به کنار گذاشتن دائمی برنامه هسته ای اش کند. این طرح شامل تلاش هایی برای بازداشتن شرکت های غربی برای سرمایه گذاری در ایران و عملیاتی برای ایجاد بی اعتمادی در بین مقام های ایرانی بود.
وی از این پروژه حمایت و برآورد می کرد که حدود 300 میلیون دلار برای مقام های امریکایی، اماراتی و سعودی هزینه داشته باشد. 
این گزارش افزود: بعد از این که ترامپ انتخاب شد، نادر به شرکت زامل مبلغ هنگفتی پول پرداخت کرد که یکی از نزدیکانش این مبلغ را 2 میلیون دلار اعلام کرد. گزارش های ضد ونقیضی درباره دلیل پرداخت این مبلغ وجود دارد اما برخی گفته ها حکایت از آن دارد که یک شرکت وابسته به زامل به نادر اجازه داده با حضور در یک برنامه نقش مهم رسانه های اجتماعی در پیروزی ترامپ را تشریح کند. 
نیویورک تایمز نوشت: بهار گذشته، نادر به ریاض سفر کرد تا با مقامات ارشد نظامی وامنیتی سعودی برای اجرای طرح خرابکاری اقتصادی خود در ایران دیدار کند. به گفته برخی از مقامات آگاه از این طرح، وی قانع شده بود که جنگ اقتصادی راهکار اصلی برای براندازی حکومت ایران است. یکی از افراد آگاه از فعالیت های نادر گفت وی تلاش کرده بود که کوشنر را در دیدار با «محمد بن سلمان» ولیعهد متقاعد از این طرح حمایت کند اما معلوم نیست که آیا چنین پیامی ارسال شده یا نه.
یک مقام ارشد سعودی در پاسخ به پرسشی درباره طرح های نادر برای حمله به ایران گفت وی عادت داشته که پیشنهادهایی ارائه دهد که راه به جایی نمی برد.
نیویورک تایمز در بخش دیگری از گزارش خود آورده است: جورج نادر همچنین در دیدار با پرینس رئیس سابق شرکت بلک واتر با او درباره طرحی گفت وگو کرده است که هدف از آن وادار کردن سعودی ها برای پرداخت 2 میلیارد دلار برای ایجاد ارتش مخفی برای جنگ با نیروهای نیابتی ایران در یمن بوده است.
این گزارش افزود: ترامپ از زمان ورود به کاخ سفید روابط نزدیکی را با عربستان و امارات برقرار کرده است. اولین سفر خارجی وی به عنوان رئیس جمهوری آمریکا، به ریاض انجام شد. وی از تلاش های امارات و عربستان برای منزوی کردن همسایه خود قطر که همچنین دیگر متحد آمریکا است، بطور قوی حمایت کرد. این حمایت در حالی بود که درباره چنین سیاستی علیه قطر بین وزارت خارجه ودفاع آمریکا اختلاف نظر بود.
ماه گذشته، ترامپ آمریکا را از توافق هسته ای که در دولت «باراک اوباما» رئیس جمهوری سلفش با ایران امضا شده بود، خارج کرد. امارات و عربستان سال ها با این توافق مخالفت کرده بودند. 
به نوشته نیویورک تایمز، اقدام ترامپ در خروج از توافق هسته ای ایران باتوجه به مخالفت این دو کشور، بزرگترین پیروزی برای آنها در دولتش بوده است.
منبع: ایرنا

خواندن 666 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395