سه شنبه, 29 خرداد 1397 ساعت 04:00

اطلاعات تکميلي

  • افت شدید بازارهای جهان در پی جنگ تجاری واشنگتن و پکن

قاره سبز، قرمز پوش شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

محمدحسن گودرزی

عصراقتصاد: بازارهای جهان روز گذشته و در اولین روز کاری هفته به شدت تحت تاثیر جنگ تعرفه ها بین آمریکا و چین قرار گرفتند. روز جمعه که دو کشور جنگ تجاری خود را علنی کردند بازارهای کشورهای شرق آسیا و آمریکا تحت تاثیر جنگ این دو ابرقدرت اقتصادی جهان قرار گرفتند.

اما به نظر می رسد که تاثیرات این جنگ تجاری روز گذشته به طور کامل نمایان شده و بازار های جهان و سهامداران شرکت های مختلف باید خود را برای روزهای سخت آماده کنند. از سوی دیگر علیرغم اینکه هر دو طرف این جنگ تجاری توانایی حل مشکل با مذاکره دارند اما به نظر می رسد که واشنگتن و پکن بعید است که به زودی با یکدیگر در موضوع تعرفه ها مذاکره کنند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهورآمریکا که از ماه مارس در مورد امکان وضع تعرفه بر واردات کالاهای چینی همواره صحبت کرده و دلیل آن را شکاف تراز تجاری بین این دو ابرقدرت اقتصادی جهان اعلام کرده بود در فاز اول، اعمال تعرفه‌های جدید وارداتی علیه ۸۰۰ محصول چینی را نشانه رفته که موعد آغاز اجرای این تعرفه‌های جدید ششم ماه جولای اعلام شده است. آمریکا در فاز دوم نیز قصد دارد تعرفه واردات ۲۸۰ قلم کالای دیگر را افزایش دهد.

پاسخ چین به این اقدام ترامپ این بود که کمیته مقررات تعرفه گمرکی شورای دولتی چین با انتشار پیامی تصمیم گرفت، بر 659 نوع از واردات آمریکا به مبلغ حدود 50 میلیارد دلار تعرفه 25 درصدی وضع کند، در این میان افزایش تعرفه حدود 34 میلیارد بر محصولاتی از جمله محصولات آبی، کشاورزی و خودرو از 6 جولای سال 2018 اجرا می شود.

تاثیر شدید جنگ تجاری بر قاره آسیا

در آسیا و شرق این قاره تمامی بازارهای سهام این منطقه با کاهش ارزش سهام مواجه شدند.

کارشناسان در مورد تبعات جنگ تجاری بر بازارهای این منطقه هشدار داده بودند و نگرانی ها از این جهت باعث نزول بازارهای این منطقه شد. شاخص نیکی 225 (225 NIKKEI   ) ژاپن که روز جمعه از تبعات جنگ تعرفه ای آمریکا و چین در امان مانده بودد در اولین روز کاری هفته با کاهش ارزش سهام روبه رو شد.

شاخص نیکی 225 نزول 0.75% را تجربه کرد تا  171.42 را از دست بدهد و شاخص این بورس با عدد 22680.33 به کار خود پایان دهد. صنایع کشتیرانی این کشور با کاهش ارزش سهام خود رو به رو شدند و 3.93 درصد افت ارزش را نشان دادند. همین موضوع در مورد شرکت های فعال در زمینه فولاد هم رخ داد و به طور متوسط فولادسازان ژاپنی 1.73 درصد از ارزش سهام خود را از دست دادند. کاهش قیمت نفت هم شرکت های مرتبط با این صنعت را متضرر کرد تا 3.71 درصد نزول را تجربه کنند. به طور کلی تمامی بخش های شاخص تاپیکس (Topix) به غیر از یکی با کاهش رو به رو شدند.

بازارهای کره جنوبی هم رکورد زدند البته در جهت منفی ! شاخص کاسپی (KOSPI) بورس سئول، 1.16% افت ارزش را ثبت کرد که در میان شاخص های شرق آسیا بیشترین نزول را نشان داد. شرکت های مرتبط با فناوری نزولی بودند تا جایی که شرکت سامسونگ الکترونکیس 2.2 درصد از ارزش سهام خود را از دست داد. اس کی هینکس (SK Hynix) 3.45 درصد افت کرد. اما سهام شرکت های خودروسازی تا حدی رشد داشتند که نمونه آنها هیوندای موتور بود که 0.75 رشد کرد.

ASX 200 استرالیا، تنها شاخص شرق آسیا و اقیانوسیه بود که صعودی بود. این شاخص 0.17% رشد داشت و به 6,104.10 واحد رسید. سهام شرکت های مرتبط با معدن و انرژی کاهش داشتند اما این کاهش با افزایش ارزش سهام 4 بانک اصلی این کشور جبران شد. شاخص THAI SET تایلند هم یکی دیگر از شاخص هایی بود که با افت رو به رو شد و 1.20% نزول داشت. شاخص STI سنگاپور هم  1 درصد افت کرد. بازارهای چین و هنگ کنگ به دلیل مصادف شدن با تعطیلات رسمی روز دوشنبه بسته بودند.

ترس از جنگ تجاری بازارها را قرمز کرد

در اروپا هم شاخص های بازارهای سهام این قاره هم تحت تاثیر جنگ تعرفه آمریکا و چین قرار گرفتند.

شاخص پان اروپایی استاکس 600 (STOXX600) 0.42% افت کرد. اما بیشترین افت را شاخص OMXC 25 دانمارک داشت که 0.92% ارزش سهام خود را تا لحظه تنظیم این گزارش از دست داده بود. سایر شاخص های مهم اروپا هم با کاهش رو به رو شدند. DAX آلمان 0.57%، کُک (CAC) فرانسه 0.43% و FTSE MIB ایتالیا هم 0.08% کاهش داشتند. شاخص FTSE لندن تنها شاخص مطرح اروپا بود که صعودی بود و 0.04% رشد کرد اما در ادامه روز این شاخص هم روند نزولی به خود گرفت و تا لحظه تنظیم این گزارش 0.01% افت را نشان می دهد. شاخص روسیه هم 0.05% رشد کرد.

خبرگزاری رویترز هم در خبری اعلام کرد ارزش سهام شرکت ایتالیایی پریسمان Prysmian)) که در زمینه تولید کننده کابل های فشار قوی فعالیت دارد بعد از اینکه شرکت رقیب نکسانز (Nexans) در مورد وضعیت سوددهی خود هشدار داد، در حدود 2 درصد کاهش یافته است. اما شرکت کوبهام Cobham)) بریتانیا بعد از اینکه شرکت مورگان استنلی چشم انداز خود را نسبت به آینده سهام این شرکت افزایش داد، بیش از 7 درصد افزایش پیدا کرد.

رویترزدر گزارش دیگری  وضعیت اقتصادی بریتانیا را متزلزل خوانده است.

در این گزارش در مورد وضعیت اقتصادی  بریتانیا آمده که پیش بینی های جدید از اتاق بازرگانی بریتانیا نشان می دهد، اقتصاد این کشور از سال 2009 ضعیفترین عملکرد را داشته است واین به دلیل تصمیم این کشور به ترک اتحادیه اروپا، افزایش قیمت نفت و نگرانی ها در مورد جنگ تجاری است.

خواندن 230 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395