سه شنبه, 29 خرداد 1397 ساعت 08:36

مسیر سرمایه‌گذاری در صنعت گردشگری تهران کوتاه می‌شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران به چهار محور برنامه‌های گردشگری تهران در حوزه توریسم سلامت، گردشگری مذهبی، گردشگری رویدادمحور و ارتقای بوم گردی با محوریت روستاهای تهران پرداخت.

دلاور بزرگ نیا در نخستین نشست خبری خود با اصحاب رسانه با پرداختن به ابعاد متعدد فعالیتی حوزه میراث فرهنگی استان تهران اظهار داشت: یکی از جاذبه‌های تهران محور فرهنگی و داشته‌های بناها و محوطه‌های تاریخی تهران است و باید این بناها شناسایی و آماده معرفی به مردم شوند.

مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران ادامه داد: در حوزه فرهنگی و تاریخی بسیاری از آثاری که در حال تخریب هستند حریم آنها را تعیین کنیم در حفاظت از این آثار بیشتر کمک خواهد کرد، همچنین در میراث معنوی ما نیاز به پژوهش‌های فوری داریم مانند زبان و گویش تهرانی، کما اینکه در معرفی این داشته‌ها بسیار ضعیف عمل شده است.

بزرگ نیا با پرداختن به رویدادهای گردشگری در تهران ادامه داد: ما از رویدادهای مهم و بین المللی در تهران کمتر استفاده شده است از جمله رویداد فیلم فجر که می‌توانیم همانند جشنواره کن برنامه‌های گردشگری با خروجی محصول گردشگری بپردازیم.

وی به ظرفیت‌های گردشگری مذهبی نیز گریزی زد و گفت: مثلا برای حرم عبدالعظیم حسنی در سال 8میلیون مسافر داریم، که باید از این ظرفیت مسافر در حوزه گردشگری استفاده کنیم که در این راستا برنامه‌های گردشگری خواهیم داشت.

مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران با اشاره به حوزه گردشگری سلامت در بیمارستانهای تهران عنوان کرد: هم اکنون بیمارستانهای جدید با رویکرد جذب بیماران خارجی فعالیت خود را شروع می‌کنند، همچنین با توجه به وجود پزشکان حاذق در تهران می توان این فضا را در تهران پیگیری کرد و از جمله مهمتین برنامه‌ها و محورهای گردشگی سلامت تهران است.

وی ادامه داد: هر چند گردشگری استان تهران در چهار محور اساسی فرهنگی و تاریخی، سلامت، مذهبی و رویدادها تعریف شده‌اند، اما مانعی برای توجه به دیگر حوزه‌ها و ظرفیت‌های گردشگری نیست. همه‌ این موارد زمانی حاصل می‌شوند که با ورود سرمایه‌گذار به بخش گردشگری مواجه شویم.

او سرمایه‌گذاری در سه حوزه‌ی مختلف این سازمان را ریسک‌پذیر ندانست و افزود: قطعا باید تلاش کنیم تا همه دستگاه‌های متولی در این زمینه همکاری کنند.

وی با تاکید بر این‌که باید پنجره واحد برای سرمایه‌گذاری را جدی بگیریم  تا در کوتاه‌ترین مدت زمان مسیر اخذ مجوزها به نتیجه برسند، ادامه داد:  سرمایه‌گذار در حال حاضر برای گرفتن مجوز باید به چندین دستگاه مراجعه کند، اما تلاش می‌کنیم  با راه‌نادازی پنجره واحد به وزدی این مسیر را کوتاه‌تر کنیم و حتی بعد از به نتیجه رسیدن در پنجره واحد فیزیکی، محوزایجاد پنجره واحد مجازی را در دستور کار قرار می‌دهیم

  • چشم‌اندازی برای آینده بوم‌گردی در تهران

او با تاکید بر این‌که تاثیر محصولات دیگر برای پیشرفت گردشگری استان قابل توجه است، اظهار کرد: ما ذهنیت ویژه‌ای در مورد روستاهای استان تهران نداریم، تا پایان سال ۹۶ فقط یک مرود مجوز بوم‌گردی صادر شده که ان اکنون فعال است.

وی گفت: براساس برنامه‌ریزی‌ها، چشم‌انداز ایجاد ۱۰۰ بوم‌گردی در استان تهران در دستور کار است که در فاصله‌ی کوتاهی تا کنون نزدیک به ۴۶ پرونده برای تقاضای بوم‌گردی مطرح شده و حدود هشت پروانه نیز فعال شده‌اند. بنابراین بناید از این ظرفیت غافل شویم.

بزرگ‌نیا با تاکید بر این‌که اگر تهران می‌تواند گردشگرفرست باشد، باید به این باور برسیم که می‌تواند مقصد گردشگری نیز انتخاب شود، ادامه داد: درست است که گردشگری تهران را در چند محور دیده ایم اما مانع از این نیست که در دیگر بخش‌ها نگاه به جلو نداشته باشیم. ما قصد داریم تا فستیوال تهران را با موضوع تهران قدیم برگزار کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران همچنین از آمادگی افزودن ۷۰۰ تخت به ظرفیت اقامتی استان تهران خبر داد و گفت: برخی از این پروژه‌ها در هفته دولت به بهره‌برداری می‌رسد.

  • دنیا به سمت شیشه‌ای شدن اطلاعات پیش می‌رود

دلاور بزرگ نیا در پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره مانور زلزله برای موزه‌های تهران اظهار داشت: جدا از مانور در موزه‌ها که آن را پیگیری خواهیم کرد ما معتقدیم باید برای حوادث تهران؛ موزه‌های پایتخت به مخزن امن نیاز دارد که این مسئله را به استاندار نیز منتقل کردیم.

وی درباره ایجاد یک شعبه قضایی برای پرونده‌های میراث فرهنگی در تهران اظهار داشت: هم اکنون نتیجه دقیقی در این زمینه ندارم ولی چند روز قبل معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی با آقای اژه‌ای ــ سخنگوی قوه قضاییه ــ دیداری داشتند ولی عزم سازمان میراث فرهنگی این است که شعبه‌های قضایی در همه استانها در حوزه میراث فرهنگی ایجاد شود که برای حوزه فعالیتی ما صحبت ایجاد شعبه قضایی مستقل در تهران است ولی جزئیات بیشتر را بعد از بررسی نهایی اعلام می‌کنم.

مدیر کل میراث فرهنگی استان تهران درباره شورای فنی عنوان کرد: این شورا یک شورای مشورتی است و دیگر قرار نیست همه پرونده‌ها در آن بررسی شود، استان تهران از چهره‌های مهمی برای مشورت در این حوزه استفاده می‌کند.

بزرگ‌نیا به  ابعاد شفافیت‌ها در حوزه میراثی پرداخت و گفت: هم اکنون در 40 کشور دنیا پروژه‌ها به صورتی پیش می‌رود که همه اطلاعات بدون پنهان بودن همه توضیحات و کارفرماهای آن بر روی سایت قرار دارد و دنیا به سمت شیشه‌ای شدن اطلاعات پیش می‌رود و در این کشورها حتی اطلاعات تا 100 صفحه به صورت رایگان ارائه می‌شود.

وی همچنین از جبران نیروهای متخصص در حوزه میراثی با استفاده از مشاورهای بخش خصوصی خبر داد و گفت: همچنین در زمینه پرونده‌های مهم میراث تهران اجازه گرفتن وکلای حاذق صورت پذیرفته است.

مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران با اشاره به اینکه نمی‌توانیم برای حفظ چند آژانس؛ موقعیت استارت‌آپ‌ها را نادیده و یا محدود کنیم، درباره برنامه‌ تهرانگردی‌های شهرداری نیز تصریح کرد: طی جلساتی که با متولیان این کار داشتیم این بود که به جای برنامه‌های کوچک، کوتاه و مقطعی، به سمت کار گردشگری تخصصی پیش رفتیم که یکی از دستاوردهای آن طرح دهه شصتی‌ها بود.

  • جدیدترین وضعیت خانه نیما و "چشمه علی"

مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران به تشریح آخرین وضعیت خانه نیما و همچنین برگشت آب به چشمه علی شهرری پرداخت و به ابعاد محدودیت زندگی در برخی از مناطق تهران نیز گریزی زد و گفت: از سازمان میراث فرهنگی در برابر برخی اتفاقات انتظار معجزه نداشته باشید.

دلاور بزرگ‌نیا با اشاره اینکه در تهران در حدود دو هزار آژانس دفاتر خدمات مسافری فعالیت می‌کنند، اظهار داشت: مسلما نظارت و بررسی این تعداد آژانس دفاتر خدمات مسافرتری مشکلات و سختی های خود را دارد.

وی درباره خانه نیما نیز عنوان کرد: خوشبختانه عزم مسولان مربوطه در شهرداری به سمتی می‌رود که این خانه خریداری شود و حتی پس از سالها جایزه نیما با محوریت این خانه با کارکرد خانه اسناد پیگیری شود.

مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران به جزئیات برخی دستکاریهای معماری در باغ نگارستان که در اختیار دانشگاه تهران است، از پیگیری جدی برای هرگونه تصرف و ساخت و سازهای معماری و تغییر هویت این بنا خبر داد.

بزرگ‌نیا درباره مشکل "چشمه علی" نیز عنوان کرد: ما به نظرات کارشناسان دانشگاه تهران احترام می‌گذاریم و براساس نظر آنان منتظر می‌مانیم تا سفره‌های آب در کانال "چشمه علی" که به دلیل حفاری و اقدامات مترو قطع شده است به مرور زمان به حالت قبل خود برگردد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران درباره برخی مشکلات میراثی از جمله تغییر کاربری بناهای ارزشمند قدیمی ادامه داد: مکانهایی که حریم مشخص شود اجازه داده نمی‌شود بنایی تغییر کاربری پیدا کند ولی در برخی موضوعات باید در میراث فرهنگی تجدید نظر شود مثلا وقتی شکایت می‌شود و قاضی برخلاف نظر میراثی حکم می‌دهد بنده به عنوان مدیر میراث فرهنگی نمی‌توانم به حکم قاضی بی توجه باشم.

بزرگ نیا تصریح کرد: از طرفی هم مردمی که در مناطقی از جمله منطقه 12 تهران می‌خواهند زندگی کنند باید برخی محدودیت‌های میراثی را نیز بپذیرند به هر حال زندگی در برخی شهرها و مکانها شرایط خاص خود را دارد.

وی درباره خانه‌های قدیمی در تهران عنوان کرد: ما باید برای هر دعوای این خانه‌ها باید وکیل داشته باشیم، حال اگر در دادگاه مستندات ما قوی نباشد ما چاره ای جز پذیرفتن حکم قاضی نداریم، وی اگر مسیرهای مجدد بررسی داشته باشد ما پیگیری خواهیم کرد ولی از ما انتظار معجزه نداشته باشید ولی رسانه‌های می‌توانند انتظارات از قوه قضاییه، شهرداری و سازمان میراث فرهنگی مطالبه کنند تا افراد به جاری تخریب خانه‌های قدیمی آنها را به عنوان یک ارزش افزوده حفظ کنند و باید رسانه‌ها به نهادها ایده بدهند.

  • ایجاد مشکل نوسانات ارز برای برخی آژانس‌دارها

مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران به پیگیری محل‌های اقامت در شهرری پرداخت و درباره وضعیت آژانس‌های دفاتر خدمات مسافری گفت: ما تقویت نظارتی این دفاتر را در برنامه‌های خود داریم و با دفاتری که نیز تخلف کردند برخورد شده است ولی بررسی برخی تخلفات مانند تخلفات سفرهای جام جهانی روسیه منتظر پایان این رویداد هستیم تا در صورت شکایت به آن بپردازیم البته برخی تخلفات در حوزه فعالیت و نظارتی میراث فرهنگی نیست.

بزرگ‌نیا در ادامه با اشاره به این‌که نوسانات ارز، برخی آژانس‌ها را با مشکل مواجه کرده است، افزود:  با این وجود ما تقویت نظارت بر دستگاه‌ها را در دستور کار داریم، هر چند نظارت و رسیدگی کار ساده‌ای نیست.

خواندن 314 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395