سه شنبه, 29 خرداد 1397 ساعت 09:10

اطلاعات تکميلي

  • رئیس سازمان هواشناسی؛

زنگ خطر تغییر اقلیم ایران به صدا درآمد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

محمد ارفع

عصراقتصاد: معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه بارش‌های ایران در ۱۲ سال اخیر کمتر از حد نرمال بوده است گفت: این نمودار بارشی و افزایش بیش از دو درجه ای دما در ایران نشان دهنده این است که دیگر بحث تغییر اقلیم در کشور قطعی است و اینک اقلیم ایران تغییر کرده است.

به گزارش خبرنگار عصراقتصاد، داود پرهیزکار در نشست اطلاع‌رسانی و آموزشی هیأت بین‌الدولی تغییر اقلیم که روز گذشته با حضور اعضا و رؤسای این هیأت (IPCC)  روز گذشته در ساختمان مرکزی سازمان هواشناسی کشور برگزار شد با اشاره به اینکه باید تمامی برنامه‌های کشور همسو با تغییرات اقلیم بازنگری شود گفت: بحث اقلیم و توسعه پایدار دو مسئله کاملاً مرتبط باهم هستند و در حال حاضر شاهد نمونه‌های عینی توسعه ناپایدار در سطح کشورمان هستیم که خشک شدن تالاب‌ها مانند حوزه زاینده‌رود و دریاچه ارومیه نمونه بارز‌ آن‌ها به شمار می‌رود.

وی تنها یک بخش از این بحران مرتبط با خشک‌سالی دانست و افزود:بخش دیگر این مساله آن‌ نمایشی از انجام فرایند توسعه‌ای در مناطق مختلف تا بیش‌ازحد توان خورده اقلیم آن مناطق است. امری که قطعاً باید مورد توجه و پیگیری قرار گیرد و در چنین زمان است که ما مجبور به استفاده از آب‌های زیرزمینی می‌شویم. منابعی که مقادیر محدود داشته و پس از اتمام مجبور به رجوع به لایه‌های پایین‌تر خواهیم بود. مشکلی که امروز در کشور با آن مواجه هستیم.

رئیس سازمان هواشناسی با اشاره به‌ کندی روند تغییر اقلیم در کشورها بیان کرد: ازآنجایی‌که تغییر اقلیم در مناطق مختلف جهان به ‌آرامی شکل می‌گیرد واکنش بخش‌های مختلف به آن نیز زیر سؤال می‌رود. قطع به ‌یقین ما امروز با توجه به شواهد علنی در کشورمان شاهد بروز تغییر اقلیم در کشورمان هستیم که باید تمامی بخش‌ها آن را باور داشته و به آن توجه کنند.

وی ادامه داد: امروز حوزه دریاچه ارومیه، زاینده‌رود، کارون و تالاب‌ها یا خشک شده و یا در آستانه خشک شدن هستند که یک بخش آن مربوط به حوزه خشکسالی است و بخش دیگر هم مربوط به توسعه بیش از اندازه توان اقلیم منطقه است.

همچنین در این نشست سید قاسم بی نیاز،رئیس مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی وزارت راه و شهرسازی با تأکید بر رسالت مشترک اطلاع رسانی بین روابط عمومی‌ها و رسانه‌ها بیان کرد: نگرش محیط زیستی به تدریج از طریق رسانه‌ها به کل جامعه سرایت پیدا می کند و مردم می ‌توانند با حقوق مدنی خود آشنا شوند، تمام افراد جامعه اعم از خبرنگاران، فعالان محیط زیست و شهروندان باید قوانین محیط زیست را بشناسند و با دانش محیط زیست آشنا باشند.

وی با اشاره به اینکه ارتباطات سطحی فراتر از رسانه و انتشار اخبار را شامل شده و نباید از مفهوم ارتباطات صرفا به موضوع ارتباط محیط زیست و رسانه‌ها پرداخت. گفت:در دنیا عنوان ارتباطات و محیط زیست موضوعی جاافتاده است و مادر کشورمان در زمینه محیط زیست احساس خطر کرده‌ایم و به این خاطر امروز و روزهای گذشته در کنار هم قرار گرفته‌ایم زیرا که در حال حاضر موضوع محیط زیست به میان پنج دغدغه اول ایرانیان آمده است.

به گفته وی در ایران اکنون ۸۷۳۴ رسانه دارای مجوز فعالیت وجود دارد که از میان آن‌ها ۳۳۱ روزنامه سراسری و منطقه‌ای و استانی، ۱۱۳۷ هفته نامه، ۴۲ خبرگزاری سراسری، ۲۱۹۱ پایگاه اطلاع رسانی و سایر موارد از جمله ماهنامه‌ها، فصلنامه‌های چاپی و برخط است. در این میان علاوه بر خبرنگاران و حوزه‌های محیط زیست در برخی از رسانه‌ها، ۲۱ رسانه صرفا با عنوان محیط زیست در شکل‌های مختلف منتشر می‌شود.

رئیس مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی وزارت راه و شهرسازی با تأکید بر اینکه رسانه‌ها برانگیزاننده بوده و نمی‌توان آن‌ها را به جای نهادها محسوب کرد گفت: کارکرد ارتباطات با گفتگو و کارکرد رسانه با اقناع عملی می‌شود، به عبارتی بایستی ارتباطات خطر را به عنوان فرآیند تعاملی تبادل اطلاعات و دیدگاه‌ها میان افراد، گروه‌ها و نهادهای مختلف تعریف کرد.

این مقام مسئول همچنین افزود: نگرش محیط زیستی به تدریج از طریق رسانه‌ها به کل جامعه سرایت پیدا می‌کند و مردم می‌توانند با حقوق مدنی خود آشنا شوند، تمام افراد جامعه اعم از خبرنگاران، فعالان محیط زیست و شهروندان باید قوانین محیط زیست را بشناسند و با دانش محیط زیست آشنا باشند.

بی‌نیاز در این خصوص اضافه کرد: با توجه به تغییرات آب و هوایی کره زمین، بحران‌های طبیعی و تأثیرات جوامع صنعتی بر طبیعت، روزنامه نگاری محیط زیست به عنوان یکی از رشته‌های جدید با هدف ارتقای سطح آگاهی و فرهنگ شهروندان درباره محیط زیست، آموزش مسائل زیست محیطی به زبان ساده و همچنین افزایش مشارکت مردم برای حفظ محیط زیست، حدود دو دهه اخیر در جهان مورد توجه قرار گرفته است.

در این مراسم رئیس بخش اطلاع‌رسانی هیأت بین‌الدولی تغییر اقلیم (IPCC) جاناتان لین، نایب‌رئیس سوکونا (IPCC)، معاون رئیس گروه اول (IPCC) ادوین الدرین  حضور داشتند، نایب رئیس هیأت بین‌الدولی تغییر اقلیم با بیان اینکه موضوع تغییر اقلیم از 1990 میلادی مطرح شده، گفت:‌ با افزایش دما و تولید گازهای گلخانه‌ای مشکلات عدیده‌ای در دنیا رخ می‌دهد و محصولات کشاورزی نیز در این حوزه آسیب جدی می‌بیند.

سوکونا با اشاره به اینکه ما در ارتباط با تغییر اقلیم مسئله مشترک داریم و تغییر اقلیم مسئله‌ای گسترده است گفت:جوی که در آن نفس می‌کشیم، دور دنیا می‌چرخد و روی همه افراد تأثیر دارد، بنابر این ارتباط بین اقلیم در کره زمین وجود د ارد.

وی ادامه داد: ترکیب این جو به خاطر فعالیت‌ها افزایش می‌یابد، (وسایل نقلیه، گازهای گلخانه‌ای و آلودگی) در جو ایجاد می‌کند، همچنین بیابان‌زایی و جنگل‌زدایی در حال انجام است و این‌ها به عنوان شاخص‌های گرمایی بر دما، رطوبت جو، یخچال‌های قطب و کوه‌های یخ تأثیرگذار است و کشور اندونزی در حال حاضر در فصل خشک‌، بارش دارد، چون اصول در حال تغییر است.

سوکونا با بیان اینکه افزایش جمعیت انتشارات گازهای گلخانه‌ای مصرف سوخت را افزایش می‌دهد، گفت: با افزایش مصرف سوخت، افزایش دما و افزایش تولید گازهای گلخانه‌ای را داریم.

نایب رئیس هیأت بین‌الدولی تغییر اقلیم ادامه داد: در 150 سال اخیر به ویژه پس از جنگ  جهانی دوم غلظت گازهای گلخانه‌ای بیشتر شد و در 1990 میلادی تغییر اقلیم مطرح شد و با تولید بیشتر گازهای گلخانه‌ای دمای جو هم افزایش می‌ِیابد و این گرمایش بیشتر در نواحی قطبی رخ می‌دهد.

سوکونا افزایش دما در دنیا را هشداری برای مردم اعلام کرد و گفت:‌ اگر دما 4 درجه به صورت ناگهانی بالاتر برود، بر روی محصولات اصلی کشاورزی مؤثر است، تغییر دمای سریع در یک دهه تا نیم‌قرن می‌تواند مشکلات بزرگ بیافریند و میلیاردها نفر تحت تأثیر این قرار می‌گیرند.

وی افزود: هر چه ما بیشتر وضعیت اقلیم را تحت تأثیر قرار دهیم، ریسک بیشتر می‌شود واگر تغییرات اقلیم را محدود کنیم و بخواهیم آینده پایا داشته باشیم، ابزارهای آن را در اختیار داریم.

در پایان معاون رئیس کارگروه اول IPCC گفت:‌ اگر به روند انتشار گازهای گلخانه‌ای ادامه دهیم، ظرف 15 تا 30 سال آینده همه چیز را تمام می‌کنیم و نمی‌توانیم افزایش دمای جهان را به 2 درجه محدود کنیم.

وی افزود:در همه جای دنیا تأثیرات تغییر اقلیم را مشاهده کرده‌ایم و همه اقیانوس‌ها، قاره‌ها، کشورهای فقیر و غنی تحت تأثیر این موضوع قرار گرفته‌اند و تأثیر این تغییر اقلیم در آب‌های آشامیدنی، اقیانوس‌ها، یخچال‌ها، سلامت، بهداشت و اقتصاد مؤثر است.

ادوین الدرین با طرح این سوال که گازهای گلخانه‌ای از کجا می‌آید، توضیح داد:‌انتشارات سوخت‌های فسیلی در مجموعه داده‌ها مشخص شده‌اند، از سال 2000 تا 2010 میلادی گازهای گلخانه‌ای بیشتر منتشر شد که به خاطر انتشارات دی اکسید کربن CO2 بوده است.

معاون رئیس کارگروه اول IPCC اظهار داشت: سیاست‌گذاران ما به ما نشان دادند، حد افزایش دما نمی‌تواند 2 درجه بیشتر باشد، از سال‌های 1870 تا 2016 میزان 565، TIC کربن تولید شده است و اگر بخواهیم آن 2 درجه را حفظ کنیم، باید آن 2 درجه را محدود کنیم.

ادوین الدرین ادامه داد: اگر کاهش عمیق انتشارات گازهای گلخانه‌ای نداشته باشیم، خشکی‌ها بیشتر می‌شود.

خواندن 372 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395