چهارشنبه, 30 خرداد 1397 ساعت 04:00

مشکلات ارزی و بانکی دامنگیر گردشگری

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

اکرم رضائی نژاد

عصراقتصاد: گردشگری یکی از صنایعی است که به زعم بسیاری از مسئولان می‌تواند کشور را از بحران اقتصادی و بیکاری نجات دهد.

از آنجایی که امنیت اقتصادی مهم‌ترین عامل برای توسعه گردشگری به شمار می رود، در این روزها که تورم موجود در اقتصاد و گرانی ارز اعتماد مردم را نسبت به پول ملی کاهش داده، چگونه می توان انتظار داشت که گردشگری دوای دردی برای خروج از بحران اقتصادی کشور باشد.

از آنجایی که تورم در ایران بالا است، قیمت خدمات معمولا متناسب با آن افزایش پیدا می‌کند، چرا که با بالا رفتن قیمت ارز و افزایش هزینه‌های سفر تقاضا برای خروج از ایران و مسافرت کاهش می‌یابد، بنابراین آژانس هایی که تورهای خارجی برگزار می کنند با بحران مواجه می شوند.

اگرچه براساس مطالعات انجام شده واقعی شدن نرخ ارز در کشورها و به تعبیری کاهش ارزش پول آنها، در جذب گردشگران ورودی بین‌المللی موثر است؛ زیرا بهای خدمات ارائه‌شده در آن کشور را کاهش می‌دهد و می‌تواند موجب افزایش تقاضای خارجی‌ها شود اما به اعتقاد کارشناسان در شرایط کنونی کشور ما به دلیل عدم ثبات اقتصادی، گردشگران خارجی نیز برای سفر به ایران دچار تردید شده و نمی توانند برای سفر به ایران برنامه ریزی دقیقی داشته باشند بنابراین در این شرایط با کاهش ورود گردشگر نیز روبرو هستیم.

احمد روستا کارشناس اقتصاد گردشگری در گفتگو با عصراقتصاد، درخصوص گرانی دلار و تاثیر آن بر صنعت گردشگری کشور گفت: پدیده گردشگری شاید هنوز برای برخی از مردم به عنوان یک نیاز نه چندان ضروری و در اولویت بعد از نیازهای ضروری مطرح می شود ولی با توجه به شرایط اقتصادی جامعه و بخصوص تلاطم ها ، دگرگونی ها و بلاتکلیفی هایی که وجود دارد، قطعا بر تقاضا برای گردشگری اثر مستقیم می گذارد و چه گردشگر خارجی و چه گردشگر داخلی را با بلاتکلیفی روبرو می سازد.

وی افزود: در شرایط فعلی به ویژه برای گردشگران داخلی این تغییرات اثر کاملا محسوس و نگران کننده ای داشته است. البته شاید برای گردشگران خارجی فرصت مناسبی باشد تا بتوانند به ایران سفر کنند اما به دلیل بی ثباتی در نرخ ارز ، قیمت ها و حتی قیمت اماکن گوناگون و خدمات مختلف از جمله حمل و نقل ، رستوران و سایر خدمات گردشگری آنها را دچار نوعی تاخیر در تصمیم گیری می کند. اگرچه ممکن است علاقمند سفر به ایران باشند اما این بی ثباتی ها و تلاطم ها آنها را نگران می کند.

روستا با اشاره به ضرورت ثبات قیمت ها و ارز ادامه داد: شرایط به نفع وجود گردشگر است به شرطی که تغییر و تحولات قیمت ها و ارز به گونه ای نباشد که گردشگر نتواند هیچ برنامه ای برای سفر خود داشته باشد.

این کارشناس گردشگری گفت: این تغییرات در آژانس های مختلف اثر بسیاری داشته بخصوص آژانس هایی که گردشگر به خارج از کشور می برند، با کاهش تقاضای بسیار چشمگیری روبرو شده اند. زمانیکه مردم با گرانی ناگهانی و متعدد روبرو می شوند، ترجیح می دهند تفریح و گردشگری را به آینده موکول کنند و منتظر می مانند تا ببینند بعد از این تلاطم ها چه شرایطی حاکم خواهد شد. در زمینه داخلی نیز به علت بالا رفتن اغلب هزینه ها، درصدی از گردشگران داخلی در این زمینه تقاضای خود را به تاخیر انداخته اند.

وی با تاکید بر تاثیر چشمگیرتر گرانی و قیمت ارز نسبت به شرایط کنونی برجام بیان کرد: شرایط برجام بر کل اقتصاد کشور به نحوی اثرگذار است اما همین گرانی ها و افزایش قیمت ها در زمینه های مختلف و کاهش قدرت خرید مردم باعث شده است تا گرایش گردشگران به ویژه گردشگران داخلی به گردشگری در ایران و یا خارج از ایران نسبت به گذشته به شدت کاهش یابد و به نظر می رسد تا زمانی که نوعی ثبات و آرامش بر اقتصاد کشور حاکم شود، این شرایط همچنان ادامه داشته باشد.

وی افزود: مهمترین واژه ای که بیانگر شرایط اقتصاد و امروز جامعه ما می تواند باشد واژه ابهام است . در شرایط ابهام یا عدم یقین، شفاف نبودن بسیاری از عوامل، نگرانی ها و بلاتکلیفی ها نمی توان انتظار داشت که در چندماه آینده تغییر چشمگیری در تقاضای گردشگری و به طور کلی اقتصاد گردشگری شکل بگیرد.

وی به لزوم همکاری فعالان صنعت گردشگری اشاره کرد و گفت: در صورتی که دولت، بخش خصوصی و فعالان اقتصادی بتوانند با همکاری و طی یک فرایند و مدیریت یکپارچه برخی از تلاطم ها و تحولات ناشی از اقتصاد غیرقابل پیش بینی را کنترل کرده و آرامش نسبی در جامعه به وجود بیاورند، می توان انتظار داشت صنعت گردشگری احیا شود.

خواندن 328 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395