چهارشنبه, 30 خرداد 1397 ساعت 09:01

هفت درصد خانواده‌های كشور تك والدی هستند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: در جوامعي مانند جامعه ايران، معمولا مردان نان آور خانواده بوده و زنان به كار خانه داري مشغول هستند. اما عرف جامعه ايراني و سنت ديني ما با اشتغال زنان در بيرون از خانه مخالفت چندانی ندارد و لذا زنان می‌توانند خارج از منزل نيز به كار پرداخته و مسووليت نان آوري خانواده را بر عهده گيرند. آنچه موجب می‌شود سرپرستی زنان خانوار به عنوان يك مساله اجتماعی شناخته شود، مشكلات و موانعی است كه در دنياي بيرون بر سر راه سرپرستی زنان به وجود آمده و باعث می‌شود تا زنان سرپرست خانوار به عنوان قشري آسيب پذير شناخته شوند. هدف اين مقاله، روشن كردن مشكلات اين زنان و پرداختن به اين مشكلات از زبان خود اين زنان و نيز تحليل شرايط آنان با استفاده از داده های ثانويه و در يك جمله، نشان دادن تصويري واقعی و عميق از زندگی و مشكلاتی است كه آن ها با آن روبرو شده و در موارد متعددی حتی از بيان آن قاصر مي مانند.

زنان بی سرپرست و مشکلات آنان یکی از آسیب‌های اجتماعی است که در نتیجه آسیب‌های دیگری همچون جنگ، طلاق، چند همسری، فوت،‌ اعتیاد، مهاجرت و... به وجود می‌آید. تعداد زیادی از زنان بدون سرپرست یا سرپرست خانواده با مشکلاتی در جامعه روبرو می‌شوند که فراتر از مشکل بی سرپرستی آنان می‌باشد.

بزرگ‌ترین مشکل یک زن بی ‌سرپرست، مشکل اقتصادی است. اکثر زنان سرپرست خانواده و بی‌سرپرست، از نظر اقتصادی مشکل دارند که این مشکلات بر وضعیت مسکن و تغذیه آنها تاثیر مسقتیم می‌گذارد.

بیکاری و نداشتن شغل یکی از جنبه‌های مشکلات اقتصادی این زنان است چراکه اکثریتشان به علت نداشتن مهارت مناسب دارای درآمد کافی نیستند و همین عامل زندگی پرمشقت آنان را ‌رنج‌آور‌تر می‌کند.

از دیگر جنبه‌های مشکلات اقتصادی این قشر مسکن است. این گروه از زنان اکثرا به دلیل پایین بودن درآمد نمی‌توانند مسکن مناسب در منطقه‌ای مناسب اجاره کنند. وضعیت بد اقتصادی موجب می‌شود که هم زنان سرپرست خانواده و هم فرزندان آنها از آسیب‌پذیرترین اقشار جامعه در برابر آسیب‌های اجتماعی باشند.

روز گذشته نیز مركز آمار ایران، خبری مبنی بر اینکه ٧,٢ درصد از خانوارهای كشور تك والد‌ می‌باشند، منتشر کرد.

طبق این خبر، ٧,٢ درصد از خانوارهای كشور تك والد‌ می‌باشند كه ١٧ درصد خانوارهای تك والد كشور، دارای سرپرست مرد و ٨٣ درصد از این خانوارها دارای سرپرست زن می‌باشند. به عبارتی تعداد خانوارهای تك والد كشور ١٧٥٣٩٦٠ است كه سرپرست ١٤٦٣٥٣٨ از این خانوارها، زن می‌باشند.

بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسكن ١٣٩٥، تعداد خانوارهای كشور در سال ١٣٩٥، رقم٢٤,١٢٩,٤٩٠ و در سال١٣٩٠،  ٢١,١١٠,٤٨١  بوده است.

 از مجموع ٢٤,١٢٩,٤٩٠ خانوار در سال ١٣٩٥، ٢١,٠٦٧,٧٣٧ خانوار دارای سرپرست مرد و ٣,٠٦١,٧٥٣ خانوار دارای سرپرست زن بوده‌اند. به‌عبارت دیگر ٨٧ درصد از خانوارهای كشور دارای سرپرست مرد و ١٣درصد از خانوارهای كشور دارای سرپرست زن هستند.

 این در حالی است كه بر اساس سرشماری سال ١٣٩٠ و از بین ٢١,١١٠,٤٨١ خانوار، ١،٤٧١،٨٦٨ خانوار، تك والدی بودند كه برابر ٧ در صد  است كه از بین آن‌ها ١٤,٤٨ درصد خانوارها دارای سرپرست مرد و ٨٥.٥٢ در صد خانوار‌ها دارای سرپرست زن بوده‌اند. این ارقام نشان‌دهنده آن است كه تعداد خانوارهای تك والد در سال ١٣٩٥ نسبت به سال ١٣٩٠ با توجه به افزایش كل خانوارها در فاصله بین دو سرشماری ١٣٩٠ و ١٣٩٥، ‌‌افزایشی حدود ١٩ درصد داشته است.

خواندن 425 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395