دوشنبه, 30 -3443 ساعت 03:25

اطلاعات تکميلي

  • نگاهی به وضعیت حضور شرکت‌های اروپایی در ایران؛

مزایای ایجاد مرکز مشاوره حقوقی برای شرکت‌های اروپایی در ایران

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

محمد حسن گودرزی

عصراقتصاد: بعد از امضای معاهده برجام بین ایران و کشورهای 5+1، امیدهای بسیاری برای خروج اقتصاد ایران از وضعیت رکود و تحریم‌ها به وجود آمد که تا حدی هم به واقعیت پیوست.

حضور شرکت‌هایی مانند پژو که صنعت خودروسازی ایران همکاری‌های گسترده ای با آن داشت، شرکت توتال فرانسه که کار توسعه پارس جنوبی را بعد از برجام مجددا بر عهده گرفت و شرکت مرسک دانمارک که دوباره وارد بخش حمل و نقل دریایی ایران شد نمونه هایی از ورود شرکت های خارجی به ایران بودند.

با این همه وقتی دونالد ترامپ به ریاست جمهوری آمریکا رسید، برجام یکی از اولین مسائلی بود که ادعای اصلاح آن به نفع آمریکا را داد. بعد از چهار بار تائید آن که نتیجه آن تعلیق تحریم‌های مرتبط با برنامه هسته ای ایران بود ترامپ در نهایت خروج آمریکا از برجام را به طور رسمی اعلام کرد.

این اقدام ترامپ که با انتقادات بسیاری از سوی دیگر طرف‌های برجام رو به رو شد بیشترین فشار را بر شرکت‌های اروپایی آورد که بعد از برجام وارد بازار ایران شده بودند. در واقع ترس از تحریم و جریمه‌های دولت آمریکا سبب شد  شرکت های بزرگی که ورود آنها به اقتصاد ایران امیدواری های بسیاری برای جبران عقب ماندگی سال های تحریم در میان مردم و مسئولان ایرانی به وجود آورده بود عطای کار کردن در ایران را به لقایش ببخشند و مجبور به انتخاب یکی از دو بازار ایران و آمریکا شوند.

در این بین تلاش‌های کشورهای اروپایی برای راضی کردن شرکت‌های خود برای ادامه کار در ایران بی‌نتیجه بود. شرکت‌های فرانسوی و آلمانی در زمره اولین شرکت‌هایی قرار گرفتند که بازار ایران را ترک کردند. حتی بانک هایی مانند اوبر بانک اتریش که بارها صحبت از ماندن در ایران کرده بود هم در صف خروج از ایران قرار گرفت.

با این همه به نظر می رسد که برخی از شرکت های کوچک و متوسط اروپایی که منافع چندانی در آمریکا ندارند بتوانند با حمایت دولت های اروپایی در بازار ایران فعالیت داشته باشند.

 در هفته ای که گذشت دو خبر در مورد شرکت های اروپایی بیش از همه نظرات را به خود جلب کرد.

روز جمعه هفته گذشته، آسوشیتدپرس در خبری اعلام کرد که دولت آلمان که هدف آن دادن مشاوره به شرکت‌هایی است که از بابت بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران نگرانی دارند.

وزارت دارایی آلمان با اعلام این خبر گفت که شرکت‌ها می‌توانند پرسش‌های خود درخصوص همکاری با ایران را با دفتر مذکور در میان بگذارند و این کشور همچنان به تعهدات خود در مورد برجام پایبند خواهد بود و به صدور ضمانت‌نامه‌های اعتبار صادارات ادامه خواهد داد.

  • رنو: در ایران می مانیم

اما خبر دیگر مربوط به شرکت خودروسازی رنو بود که خبر از ماندن این شرکت در ایران داد.

یورونیوز روز جمعه گزارش داد که کارلوس گون مدیرعامل رنو در مجمع سالیانه این شرکت درباره برنامه‌ این شرکت در ایران در شرایط خروج آمریکا از برجام اعلام کرده که «ما ایران را ترک نخواهیم کرد حتی اگر مجبور به کاهش فعالیت‌های خود شویم.» دلیل چنین تصمیمی این است که در آینده سهم بیشتری نسبت به دیگر شرکت‌های خودروسازی داشته باشیم.

گون در بخش دیگری از صحبت‌هایش به تماس مستقیم خود با دولت آمریکا اشاره کرد و گفت: ما به صورت مستقیم با دولت آمریکا در تماس هستیم و حضور ما در ایران به شکلی نخواهد بود که به منافع کلان رنو لطمه‌ای وارد شود. تیمی از رنو مستقیما با دولت آمریکا در تماس است و فعالیت رنو به شکلی خواهد بود که به طور مستقیم یا غیرمستقیم به اقدامات تلافی‌جویانه مقامات آمریکایی منجر نشود.

با این همه به نظر می رسد که برای تحقق اهداف شرکت های آلمانی و فرانسوی که قصد ماند ن در ایران را دارند راه طولانی در پیش است و نمونه آن صحبت های روز گذشته وزیر اقتصاد فرانسه بود.

یورونیوز گزارش داد وزیر اقتصاد فرانسه در تلویزیون فرانسه اعلام کرد که «بیشتر» شرکت‌های فرانسوی با اعمال تحریم‌های آمریکا «نمی‌توانند» در ایران بمانند.

برونو لومر در ادامه با اشاره به مشکلات نقل و انتقال پول افزود:« این شرکت‌ها باید در ازای خدمات و تولیداتشان در ایران پول دریافت کنند و به خاطر عدم وجود نهاد مالی مستقل اروپایی این امکان وجود ندارد.

حال باید دید با این شرایط آیا شرکت های فرانسوی و آلمانی می توانند در بازار ایران فعالیت کنند یا خیر.

  • راه اندازی مرکزی برای مشاوره به شرکت ها اقدام مثبتی است

یک کارشناس اقتصاد بین الملل با اشاره به فشار های آمریکا بر شرکت های فعال در ایران راه اندازی مرکزی برای مشاوره به شرکت های آلمانی حاضر در ایران را اقدامی مثبت توصیف کرد.

میرهادی رهگشای کارشناس اقتصاد بین الملل در گفت و گویی که با عصر اقتصاد داشت در مورد تاسیس مرکزی برای دادن مشاوره‌های حقوقی به شرکت های آلمانی به انواع شرکت های حاضر در ایران اشاره کرد و گفت: یکسری شرکت های اروپایی که در ایران هستند که با آمریکا تبادلات  تجاری دارند که بعید است در ایران بمانند زیرا آمریکا به آنها گفته است که بین بازارآمریکا و ایران یکی را می توانند انتخاب کنند. بخش دیگری از این شرکت های حاضر در ایران، شرکت های هستند که حضور مستقیم در بازار آمریکا ندارند اما از سیستم پرداخت جهانی دلاری آمریکا استفاده می‌کنند که وابسته به نظام پرداخت آمریکا هستند. اینها هم با تحریم های آمریکا دچار مشکل می‌شوند و ممکن است با جریمه های مالی آمریکا مواجه شوند و آمریکا ابزار لازم را برای فشار بر آنها و اخذ جریمه دارد. اما شرکت های کوچک و متوسطی هستند که چندان با نظام مالی دلاری ارتباط ندارند. شاید این دسته از شرکت ها بتوانند فعالیت خود را در ایران حفظ کنند و به همین دلیل این مرکز مشاوره حقوقی می تواند به کار آنها بیاید.

رهگشای ادامه داد: اگر شرکت های اروپایی بخواهند ارتباط خود را با ایران حفظ کنند باید ابزاری برای فعالیت در ایران داشته باشند. ولی این امر باعث رفع مشکل اصلی یعنی تحریم های ثانویه آمریکا نمی شود.

این کارشناس اقتصاد بین الملل گفت: قبل از خروج آمریکا از برجام وضع اینگونه نبود و آمریکا تنها شرکت های ایرانی را از نظام پرداخت دلاری محروم کرده بود. اما بعد از خروج آمریکا از برجام تحریم های ثانویه اجرا می شود و شش ماه به شرکت ها مهلت برای خروج از ایران یا جریمه شدن توسط دولت آمریکا داده می شود.

وی در مورد اظهارات رئیس شرکت رنو در مورد ماندن در ایران گفت: شرکت رنو، اگر در ایران بماند و قرارداد این شرکت شامل انتقال فناوری باشد و به داخلی سازی منجر شود خوب است. اما چیزی که در ایران شاهد بودیم فعالیت های رنو  تنها به مونتاژ محدود شده است. رنو فناوری را به ایران انتقال نمی دهد ولی در  بازار ایران سهم بزرگی دارد. ممکن است این شرکت با آمریکا به طور مخفی و یا آشکار مذاکره و برای فعالیت در ایران مجوز بگیرد. از طرف دیگر شرکت رنو به طور کامل در آمریکا فعالیت ندارد و به همین دلیل توانایی فرار از تحریم های آمریکا را دارد.

رهگشای در پایان گفت: البته ممکن است اتفاقی که برای پژو افتاد برای رنو نیز بیفتد. پژو هم صحبت از ماندن در بازار ایران کرده بود اما در عمل این اتفاق نیفتاد.

خواندن 119 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395