شنبه, 02 تیر 1397 ساعت 09:00

اطلاعات تکميلي

  • مولاوردی در پاسخ به عصراقتصاد خبر داد؛

تعیین شاخص برای فصل‌های حقوق شهروندی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرضیه صدری

عصراقتصاد: پس از رونمایی منشور حقوق شهروندی در اواخر آذرماه 95 با 22 سرفصل اصلی، مهم ترین مسائلی که در این خصوص مطرح شد، در مورد ضمانت‌های اجرایی و تعیین مصادیق و زیر مجموعه‌های اصول این منشور بود. موضوعی که امروز در در حوزه اختیارات دستیار حقوق شهروندی در حال تکمیل و عملیاتی شدن است و در صورت اجرا بعد تازه ای به حقوق شهروندی خواهد داد.

ربوی بودن سیستم بانکی کشور که بارها توسط مراجع عظام نیز به آن اشاره و بر اصلاح آن تاکید شده است به عنوان یکی از آسیب‌های بزرگ اقتصاد امروز کشور شناخته می شود و می تواند از موارد نقض حقوق شهروندی محسوب شده و در ذیل حق اقتصاد شفاف و رقابتی که یکی از 22سرفصل منشور حقوق شهروندی است، قرار گیرد.

از موضوع را با شهیندخت مولاوردی دستیار ویژه امور حقوق شهروندی رئیس جمهور در میان گذاشتیم.

مولاوردی با اشاره به اینکه در منشور حقوق شهروندی صراحتا به این موضوع پرداخته نشده است، گفت: می‌توان ذیل حق اقتصاد شفاف، رقابتی و سالم شاخص هایی را برای این موضوع تعریف کرد.

وی افزود: باید با مشارکت دستگاه‌های ذیربط این شاخص ها را تدوین کنیم تا ابلاغ و پیگیری شود.

دستیار حقوق شهروندی رئیس جمهور از تعریف شاخص‌های متعدد ذیل هر 22حق منشور حقوق شهروندی خبر داد و گفت: هنوز شاخص ها نهایی نشده و در مراحل پایانی است که به زودی به اتمام می رسد.

مولاوردی در خصوص اختیارات بخش حقوق شهروندی خاطر نشان کرد: ماموریت ما پیگیری، هماهنگی و نظارت بر اجرای منشور حقوق شهروندی است.

تشکیل کارگروه‌های حقوق شهروندی در دانشگاه‌ها که توسط وزیر علوم اعلام شد، موضوع دیگری بود که دستیار ویژه امور حقوق شهروندی رئیس جمهور در مورد آن توضیح داد.

وی اظهار کرد: در هر وزارتخانه یک دشتگاه حقوق شهروندی دارد و ما از تمام وزرا و استانداران درخواست کرده ایم که یک دستیار را به عنوان رابط حقوق شهروندی با دستگاه‌ها معرفی کنند. دستیار وزیر علوم در حقوق شهروندی نیز در تمام دانشگاهها یک رابط حقوق شهروندی تعیین کردند و قرار است کارگروههای هم متناظر با کارگروه‌های که حوزه دستیار ویژه حقوق شهروندی ریاست جمهوری دارد و همچنین متناسب با نیازها و مطالبات مخاطبان و گروه هدف خود راه اندازی شود.

مولاوردی در خصوص برنامه های این کارگروه‌ها افزود: حقوق اساتید، حقوق دانشجویان و حقوق کارکنان وزارت آموزش پرورش بررسی و برنامه ریزی کنند.

وی تاکید کرد: تمامی برنامه ها با تایید و تصویب وزیر علوم خواهد بود و همچنین قرار است سالی دو بار به دستیار ویژه حقوق شهروندی گزارش دهند تا ما هم به رئیس جمهور ارائه کنیم.

دستیار حقوق شهروندی رئیس جمهور بیان کرد: گزارش سالانه پیشرفت ها و راهکارهای رفع موانع تحقق حقوق شهروندی آماده شده که به زودی ارائه می کنیم. گزارش فصلی هم پاییز تدوین می شود و مجموعه این گزارش ها را تقدیم رئیس جمهور خواهیم کرد تا ایشا خطاب به مردم آنها را اعلام کند.

صدور احکام سنگین و حبس‌های طولانی مدت برای دانشجویان در مورد حوادث دی ماه باعث اعتراض دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی تهران شده بود و غفاری معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم از پیگیری وضعیت حکم دانشجویان خبر داده و وزیر علوم نیز روز چهارشنبه در پیامی اعلام کرد این دانشجویان می‌توانند نسبت به حکم خود تقاضای تجدیدنظر کنند.

ابعاد حقوق شهروندی این ماجرا را از مولاوردی سوال کردیم و وی در پاسخ گفت:این احکام مربوط به دادگاه بدوی است و با توجه به اعلام معاون وزیر علوم امید می ورد که در مرحله تجدید نظر مورد بازنگری قرار بگیرند.

خواندن 217 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395