یکشنبه, 03 تیر 1397 ساعت 09:08

تلاش اتاق بازرگانی برای احیای صنعت گردشگری

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

اکرم رضائی نژاد

عصراقتصاد: گردشگری بزرگترین صنعت خدماتی جهان از نظر درآمدزایی شناخته شده است. به طوری که رشد آن تغییرات اقتصادی و اجتماعی زیادی را به دنبال داشته است. آگاهی جوامع از این که گردشگری منبع درآمد ارزی بسیار مناسب و قابل ملاحظه ای در اختیار اقتصاد یک کشور قرار می‌دهد، باعث شده که گردشگری مفهوم بسیار گسترده در ابعاد مختلف اقتصادی و اجتماعی پیدا کند و به عنوان یک صنعت تلقی شود.

توسعه صنعت گردشگری برای کشورهای در حال توسعه مانند کشور ما که با چالش‌هایی مانند نرخ بیکاری بالا، محدودیت منابع ارزی و صادرات تک محصولی مواجهند، از اهمیت بالایی برخوردار است.

ایران جز ده کشور اول جهان از لحاظ جاذبه‌ها و تنوع گردشگری است و به لحاظ تنوع آب و هوایی از یک سو و وجود آثار و مکان‌های تاریخی و فرهنگی منحصر به فرداز یک سوی دیگر، یکی از چند کشور انگشت شمار جهان است که تاکنون از ظرفیت‌های بالقوه خود در این زمینه به نحو مطلوبی استفاده نکرده است. اما صرفا یکی از بزرگترین مزایای کشور در بخش گردشگری آن است که بر اساس آخرین گزارش مجمع جهانی اقتصاد در سال ۲۰۱۵ کشور ایران ارزان ترین مقصد گردشگری دنیا بوده که می تواند جاذبه زیادی را برای گردشگری فراهم نماید.

بنابراین ایران پتانسیل لازم جهت ورود و حضور جدی در این عرصه جذاب از فعالیت اقتصادی را داراست. گردشگری می تواند به عنوان یک صنعت اقتصادی توانمند، تأثیر بسیار زیادی برتولید ملی و اشتغال کشور در سال های آتی داشته است.

بررسی وضعیت صنعت گردشگری در ایران و ملاحظه ارقام درآمد ارزی حاصل از آن، حاکی از این است که به رغم این واقعیت‌ها که ایران را می‌تواند به یکی از مقاصد پرطرفدار گردشگری دنیا تبدیل نماید، به طور متوسط در سی سال اخیر کمتراز یک هزارم درآمد جهانی حاصل از گردشگری رانصیب خود کرده است. حال آن که با توجه به اتکای بیش از حد اقتصاد ایران به صادرات نفت خام و آسیب پذیری فراوان آن در اثر وابستگی شدید به نفت شوک‌های اقتصادی و غیر اقتصادی، توسعه صنعت گردشگری تا حد زیادی می‌تواند از این آسیب پذیری بکاهد و سیاست گذاران اقتصادی را نیز در فائق آمدن بر مشکلات جاری از قبیل درآمدهای ارزی، پایین بودن سطح درآمد جامعه، پایین بودن صادرات غیرنفتی ومشکل بیکاری یاری کند.

از آنجایی که امنیت اقتصادی مهم‌ترین عامل برای توسعه گردشگری به شمار می‌رود، در این روزها که تورم موجود در اقتصاد و گرانی ارز اعتماد مردم را نسبت به پول ملی کاهش داده، چگونه می‌توان انتظار داشت که گردشگری دوای دردی برای خروج از بحران اقتصادی کشور باشد و از آنجایی که تورم در ایران بالا است، قیمت خدمات معمولا متناسب با آن افزایش پیدا می‌کند، چرا که با بالا رفتن قیمت ارز و افزایش هزینه‌های سفر تقاضا برای خروج از ایران و مسافرت کاهش می‌یابد، بنابراین آژانس هایی که تورهای خارجی برگزار می کنند با بحران مواجه می شوند.

اگرچه براساس مطالعات انجام شده واقعی شدن نرخ ارز در کشورها و به تعبیری کاهش ارزش پول آنها، در جذب گردشگران ورودی بین‌المللی موثر است؛ زیرا بهای خدمات ارائه‌شده در آن کشور را کاهش می‌دهد و می‌تواند موجب افزایش تقاضای خارجی‌ها شود اما به اعتقاد کارشناسان در شرایط کنونی کشور ما به دلیل عدم ثبات اقتصادی، گردشگران خارجی نیز برای سفر به ایران دچار تردید شده و نمی‌توانند برای سفر به ایران برنامه ریزی دقیقی داشته باشند بنابراین در این شرایط با کاهش ورود گردشگر نیز روبرو هستیم.

احمد اصغری قاجاری رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی ایران با ابراز نگرانی از شرایط موجود در گردشگری کشور در گفتگو با عصراقتصاد، اظهار داشت: در شرایط کنونی کشور، گرانی دلار و ارز بر گردشگری تاثیر چشمگیری داشته، فعالیت های این حوزه کاهش یافته، نه گردشگر ورودی داریم و نه گردشگر خروجی.

وی ادامه داد: با هزار یورویی که تصمیم گیران ارز برای گردشگران در نظر گرفته اند، کاری نمی‌شود انجام داد. گردشگری که وارد ایران می‌شود، نمی‌داند کجا باید پولش را چنج کند. همچنین به گردشگری که می‌خواهد از کشور خارج شود هزار یورو ارز تعلق می گیرد. اگر این گردشگر تا ترکیه برود و 500 یورو را خرج کند و با 500 یورو برگردد و این 500 یورو را از او بگیرند قاچاق محسوب می شود، در این شرایط چه باید کرد؟

اصغری قاجاری افزود: بارها تقاضا کرده ایم که در محل ورودی گردشگران در فرودگاه حضرت امام و فرودگاه‌های استان‌ها بانکی را در نظر بگیرید که ما بتوانیم به گردشگران معرفی کنیم تا بتوانند از طریق آن ارز مورد نیاز خود را تهیه کنند.

رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی ایران با تاکید بر لزوم مدیریت در گردشگری ایران گفت: زیرساخت برای تحول گردشگری در کشور فراهم است باید شرایط را هم فراهم و مدیریت کنیم.

وی با اشاره به تلاش فعالان بخش خصوصی در این حوزه افزود: دفاتر و آژانس‌های مسافرتی عملا تعطیل هستند ولی هیچ حمایتی از جانب دولت صورت نمی‌گیرد. آنها با کمترین امکانات بیشترین تلاش را برای ورود گردشگر انجام می‌دهند.

وی ادامه داد: به هر حال آنچه که الان باید بیشتر به آن توجه کنیم گران بودن قیمت هتل‌های ماست. چرا همه در تعطیلات به شهرهای ترکیه و آنتالیا سفر می‌کنند؟ چون یک شب اقامت در هتل‌های ایران بین 700 تا 800 هزار تومان هزینه دارد در شرایطی که گردشگران با 900 هزار تومان می توانند یک هفته در ترکیه اقامت داشته باشند.

اصغری قاجاری به لزوم کاهش هزینه‌ها تاکید کرد و گفت: هزینه ها باید کاهش یابد و امکانات بیشتر شود. اگر چنین نشود هیچ اتفاق خاصی در حوزه گردشگری نخواهد افتاد.

وی در پایان از برگزاری جلسه کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی ایران خبر داد و گفت: روز یکشنبه جلسه کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی ایران به منظور طرح و ارائه برنامه‌هایی درخصوص ساماندهی به اوضاع کنونی گردشگری و فراهم کردن بستری مناسب برای فعالان این حوزه برگزار خواهد شد.

به نظر می‌رسد در شرایط کنونی دیگر بیش از این، هدر دادن سرمایه بالقوه که در زمینه صنعت گردشگری در کشور وجود دارد به صلاح نیست و باید در این زمینه از سخن گفتن پرهیز کرد و مانند دیگر کشورها، دست به اقداماتی عملی برای ثمربخشی این ثروت عظیم به خواب رفته در کشور زد.

خواندن 212 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395