یکشنبه, 03 تیر 1397 ساعت 09:14

اطلاعات تکميلي

  • رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در پاسخ به عصراقتصاد خبر داد؛

وصول 64 هزار میلیارد معوقات بانکی از محل وثایق

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آناهیتا یاوری

عصراقتصاد: روز گذشته آیین بهره‌برداری هم زمان پروژه‌های عمرانی و فن آوری اطلاعات توسط احمد تویسرکانی معاون رییس قوه قضاییه و رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور برگزار شد.

تویسرکانی ضمن تبریک هفته قوه قضاییه اظهار کرد: سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با تبیین یک راهبرد دقیق و انگیزه ارتقا خدمت رسانی به مردم و گذر از سیستم‌های قدیمی و با کاهش مراجعات مردم جهت دریافت خدمت و با شفاف سازی در ارائه خدمات و منظم سازی سوابق 100 ساله در سازمان قدم های بسیار گسترده برداشته است.

وی افزود: سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به دلیل اینکه اجزاء مختلف دارد و در سراسر کشور گسترده است همه مردم با این خدمات مرتبط هستند و ما به طور جدی معتقد هستیم اقدامات باید منجر به رضایتمندی مردم در ارائه خدمات شود.

  • رشد 25 درصدی خدمات ثبتی در سال 96

وی درباره حجم خدمات سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: این خدمات در سال 96 نسبت به سال 95 رشد 25 درصدی داشته و این رشد در مقایسه با دو ماهه سال 97 از جمله در صدور اسناد مالکیت با رشد 21 درصدی و خدمات اسناد رسمی رشد 19 درصدی شاهد بودیم.

تویسرکانی با بیان اینکه بیش از هفت هزار دفترخانه در کشور فعالیت می‌کند، افزود: اکنون حجم عظیم بوروکراسی و مکاتبات کاغذی و دفتری حذف شده است و کاهش اقدامات سنتی و افزایش دقت و سرعت در امور را به همراه داشته و به همین دلیل حجم خدمات رسانی ثبت به مردم افزایش یافته است.

رئیس سازمان ثبت به خدمات این سایت در بهبود فضای کسب و کار اشاره کرد و گفت: خدمات سازمان ثبت براساس تاکیدات مقام معظم رهبری به دنبال توجه به اقتصاد مقاومتی در فعالیت های اقتصادی است همچنین ارزیابی های بین المللی کسب و کار حاکی از موفقیت های چشمگیر سازمان ثبت در زمینه تثبیت مالکیت ها است.

تویسرکانی ضمن بیان اینکه در حال حاضر در حوزه ثبت مالکیت ها در ردیف کشورهای پیشرفته قرار داریم، اظهار کرد: براساس آمار بانک جهانی در سال 2013 رتبه کل کشور 145 از بین 160 کشور بوده است و رتبه مربوط به ثبت مالکیت هم رتبه 165 بوده که رتبه خوبی نیست اما در سال 2014 رتبه 152؛ در سال 2015 رتبه 130، در سال 2016 ارزیابی کشور رتبه 118 از 190 کشور است ولی رتبه ثبت مالکیت رتبه 91 و در سال 2017 از 189 کشور رتبه کشور 120 و رتبه مربوط به ثبت مالکیت ها 86 است و در سال 2018 رتبه کشور 124 و رتبه ثبت مالکیت 87 بوده که نشانه ارتقای خدمات ثبتی است.

معاون رییس قوه قضاییه بیان کرد: در حال حاضر در حوزه ثبت مالکیت‌ها در ردیف کشورهای پیشرفته با عمده خدمات قرار داریم. آنچه ما امروز بر آن تاکید داریم بهره برداری از چند پروژه است. اقدام دیگری که انجام خواهد شد پروژه ثبت وقایع طلاق است که بعد از اقدامات سیستمی اقدامات زیرساختی را برای بهبود ثبت مربوط به وقایع ازدواج و طلاق انجام دادیم و اعتقاد داریم که این اقدام بسیار اهمیت دارد و آمار رسمی به تصمیم گیری‌های اجتماعی کمک می‌کند.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بیان کرد: در رابطه با ثبت پروژه وقایع طلاق زیرساخت های لازم را طراحی شده و از امروز با افتتاح این سیستم دفاتر ثبت طلاق که در دفتر ثبت می شد به طور دقیق از جمله مشخصات دقیق شهود و زوجین و فرآیندها به صورت سیستمی خواهد بود و مسائل بسیار مهمی که در رابطه با ثبت طلاق از نظر شرعی وجود داشت مثل حضور دونفر شاهد عاقل و ... با افتتاح این سیستم آسان خواهد شد.

وی گفت: شاید در گذشته به خاطر سیستم سنتی در ثبت وقایع طلاق اشخاص گاهی حضور نداشته‌اند اما امروز این اقدام به شکل الکترونیکی صورت می گیرد که باعث افزایش امنیت اطلاعات، جلوگیری از تناقض تنظیم اسناد، افزایش دقت و کنترل تنظیم سند طلاق، افزایش سرعت دسترسی به اسناد طلاق، کنترل نظارت بهتر بر روند تنظیم سند طلاق، امنیت مشخصات جاری کننده صیغه طلاق و شهود شده است.

وی افزود: همچنین دقت بیشتر در ثبت علل و عوامل وقوع طلاق در این سیستم باعث می شود با وقت بیشتری بتوانیم درباره ثبت وقوع طلاق تحلیل آماری داشته باشیم.

تویسرکانی در ادامه با اشاره به پروژه‌های عمرانی افتتاح شده بیان کرد: امروز به طور همزمان در استان کرمانشاه اداره کل و ثبت ناحیه سه با متراژ ساختمان 3300 متر مربع و متراژ زمین 2 هزار و 440 مترمربع، در استان بوشهر اداره ثبت این استان با متراژ سا ختمان 2100 و متراژ زمین 1700 متر مربع و در استان فارس اداره ثبت ناحیه اول با متراژ ساختمان 2000 و زمین 2500 متر مربع افتتاح شد.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشوراظهار کرد: همچنین مرکز داده استان فارس با متراژ ساختمان 200 متر مربع و اداره ثبت نمین در استان اردبیل با متراژ ساختمان 870 و زمین 850 متر مربع امروز به همت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور افتتاح شد.

وی با اشاره به روند فزاینده ثبت طلاق که رشد منفی سریع داشت، بیان کرد: در دو ماه ابتدای سال 97 این موضوع متوقف شده و از رشد 5یا 6 درصد به رشد 1 درصدی رسیده ایم که امید است تا پایان سال به این شکل ادامه داشته باشد.

تویسرکانی با اشاره به خدمات سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در رابطه با فضای کسب و کار افزود: به دلیل تاکیدات مقام معظم رهبری برای توجه به امور اقتصاد مقاومتی تلاش کردیم این مسائل را بهبود بخشیم که ارزیابی‌های بین المللی در رابطه با فضای کسب و کار متشکل از عملکرد دستگاه‌های مختلف در کشور همچون امور بانکی، بیمه، تامین اجتماعی ،‌ مالیاتی و امور مربوط به تثبیت مالکیت‌ها است.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ادامه داد: سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در زیرشاخه موثر در فضای کسب و کار طبق ارزیابی بین المللی قدم‌های جدی برداشته و اقدامات اصلاحی منجر به بهبود رتبه کشور در فضای کسب و کار شده است که اگر دیگر دستگاه‌ها نیز اینگونه تلاش می کردند قطعا در ارزیابی بین المللی بهبود بیشتری کسب می کردیم.

وی با تاکید بر اینکه به اعتقاد کارشناسان بانک جهانی اقدامات ثبت مالکیتها در ایران تحولات خوبی داشته است، بیان کرد: در ثبت ملک و شرکت تقریبا درردیف کشورهای بسیار پیشرفته و به شکل سیستمی انجام می‌شود.

تویسرکانی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر آمار ممنوع الخروجی‌ها گفت: در سال 96، از مجموع افرادی که در رابطه با بدهکاری ادارات اجرا ممنوع الخروج شده اند عبارتند از 21 هزار و 535 نفر که به دلیل بدهکاری ممنوع الخروج شده اند و این میزان در سال 96 نسبت به سال 95 ، 31 درصد افزایش داشته است و از این تعداد ممنوع الخروجی‌ها 11 هزار و 875 نفر بدهی آنها وصول شده است و طلب خود را پرداخت کرده اند و رفع ممنوع الخروجی شدند.

تویسرکانی با اشاره به معوقات بانکی وصول شده در سال 96 گفت: تقریبا 64 هزار میلیارد ریال از معوقات بانکی وصول شده که میزان دقیق آن 63 هزار و 969 میلیارد و 604 میلیون و 907 هزار و 108 ریال است که پس از معرفی وثیقه های وام گیرندگان که اکثر آنها ملک است، از سوی بانک ها به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، ادارات اجرای سازمان ثبت آن وثایق را به مزایده گذاشته و به بانک ها عودت می دهد.

تویسرکانی در پاسخ به پرسش دیگر مبنی بر اینکه با توجه به اینکه کد رهگیری در املاک الزامی نیست، مردم چگونه از خرید ملک خود مطمئن باشند، بیان کرد: کد رهیگری یک اقدام مناسب نبود؛ آنچه مورد تأیید ماست و در سیاست های کلی برنامه های توسعه کشور آمده توسعه ثبت رسمی است.

  • رشد ٣١ درصدی افراد ممنوع الخروج

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص ممنوع الخروج ها افزود: در سال 96 مجموعه افرادی که در رابطه با بدهکاری ادارات اجرا ممنوع الخروج شدند 21 هزار و 535 نفر است که در سال 96، 31 درصد نسبت به سال 95 افزایش داشته است. از مجموع افراد ممنوع الخروج، تعداد 11 هزار و 875 نفر اموالشان شناسایی و طلب و بدهی شان پرداخت شد و رفع ممنوع الخروجی شدند.

تویسرکانی در رابطه با معوقات بانکی اظهار داشت: 6 هزار و 400 میلیون تومان از معوقات بانکی ها وصول شده است.

وی درباره افراد متخلفی که در سازمان ثبت انفصال از خدمت گرفتند، گفت: در سال 96 حدود 34 نفر از دفتریاران و دفترداران انفصال دائم داشتند و ١٢٠ نفر هم حکم تعلیق گذفتند و انفصال های موقت از 15 روز تا ٢ ماه در سال 96 452 مورد بوده است و با جدیت و قاطعیت متناسب با میزان تخلف برخورد قانونی انجام می شود.

تویسرکانی درباره حذف طلاق از شناسنامه اظهار کرد: به موجب قانون و مقررات چنین تصمیمی نداریم و پس از طلاق مشخصات فرد ثبت می‌شود اما حسب مقررات می توان در مورد افرادی که برای مثال زندگی مشترک یا فرزند مشترک نداشتند اقداماتی انجام داد ولی در شرایط فعلی واقعه طلاق در شناسنامه ثبت می شود. هنوز به توافقی با سازمان ثبت احوال در این زمینه نرسیدیم. در صورت چنین تصمیمی شناسنامه ها باید اصلاح شود.

  • کد رهگیری اقدام مناسبی نبود

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه مردم چطور می توانند از دریافت کد رهگیری هنگام خرید ملک مطمئن شوند؟ اظهار داشت: کد رهگیری اقدام مناسبی نبوده و آنچه مورد تأیید ثبت است و در برنامه های توسعه هم آمده این است که اقدامات در معاملات ملکی باید مقدمات ثبت رسمی باشد و کد رهگیری معنا و مفهومی ندارد و نیازمند اصلاحات و تجدیدنظر هستیم.

وی افزود: قولنامه تنظیمی در بنگاه های معاملات ملکی در حکم سند عادی است و بار حقوقی آن در همین اندازه است و در صورتی که اختلاف پیش آید باید در دادگاه رسیدگی شود ولی در صورت ثبت سند در دفاتر اسناد رسمی، اگر مشکلی به وجود آید طرفین می توانند بدون مراجعه به دادگاه از طریق ثبت پیگیری و مشکل آنها رسیدگی شود.

تویسرکانی در رابطه با فعالیت شرکت های تجاری در مناطق آزاد گفت: بعضی از امور که جنبه حاکمیتی دارد باید در کشور وحدت رویه و وحدت عملکرد داشته باشد و درست نیست شرکتی در مناطق آزاد شکل بگیرد و فعالیت خود را در سراسر کشور گسترش دهد.

وی ادامه داد: شاهد هستیم شرکت های این چنین ضوابط و مقررات را رعایت نمی کنند در حالی که باید به سمت شفاف سازی برویم که در نتیجه آن حقوق دولتی مانند دریافت مالیات و نظارت بر فعالیت شرکت ها ضایع نخواهد شد.

تویسرکانی ضمن بیان اینکه متاسفانه امروز شاهد فرار مالیاتی هستیم، گفت: اگر بخواهیم متکی بر اقتصاد مقاومتی و داخلی پیش برویم، باید به فرآیندها و اقداماتی که منجر به شفافیت در تثبیت مالکیت ها و فعالیت های اقتصادی می شود، ملتزم باشیم. متاسفانه امروز شاهد فرار مالیاتی هستیم البته هماهنگی های وسیع با سازمان امور مالیاتی داشتیم.

تنها 10 درصد از فرودگاه‌ها مالکیت‌ها و حریم ثبت شده ندارد

معاون رییس قوه قضاییه ضمن بیان اینکه در زمینه حریم‌های فرودگاهی قدم‌های خوبی برداشتیم و اکنون 90 درصد فرودگاه‌ها مالکیت‌ها و حریم ثبت شده دارند، افزود: مشکلاتی مربوط به فرودگاه مهرآباد و فرودگاه امام خمینی وجود دارد؛ متاسفانه در شروع پروژه فرودگاه امام خمینی در واگذاری اراضی نظم حاکم نبوده است و در مورد فرودگاه مهرآباد هم تداخلات و تصرفاتی بین فرودگاه، مردم و برخی دستگاه‌های دولتی که در حاشیه فرودگاه مستقر هستند، وجود دارد که در رابطه با این موضوع، تیم مشترکی با همکاری شرکت فرودگاه ها تشکیل شده است و درصدد رفع مشکلات هستیم.

لازم به ذکر است آئین بهره برداری پروژه های عمرانی و فن آوری اطلاعات به طور همزمان در ۴ استان فارس، بوشهر، اردبیل و کرمانشاه برگزار شد.

خواندن 236 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395