دوشنبه, 04 تیر 1397 ساعت 00:00

اطلاعات تکميلي

  • انتقادی ظریف، از بخش خصوصی

برجام پیشکش، بازارهای موجود را دریابید

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

در سی‌وهفتمین نشست هیات نمایندگان اتاق ایران که روز گذشته با حضور محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشور برگزار شد، فعالان اقتصادی نظرات خود را در خصوص تحولات فعلی اقتصاد در کشور و حوزه بین‌الملل مطرح کرده و از وزیر امور خارجه راهکارهایی برای حل بحران‌های مالی و تعامل با کشورهای دیگر خواستار شدند.

ایران با برجام از گردنه بدنامی در دنیا گذرکرده است

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه پس از استماع نکات و سخنان فعالان بخش خصوصی در مورد وضعیت بحرانی اقتصاد ایران، بسته شدن راه تنفسی بنگاه‌های تولیدی و صنعتی، افزایش شدید نرخ ارز و قطع روابط اقتصادی شرکت‌های بزرگ اروپایی و آسیایی با ایران، خواستار پایان دادن به پیش‌بینی‌های «خودتحقق‌پذیر» شد و تأکید کرد: آنچه امروز توسط فعالان اقتصادی پیش‌بینی شود، فقط یک فکر نیست بلکه می‌تواند به‌راحتی عملیاتی شود.

وی با اشاره به اینکه برخی از دلواپسان، قدرت کشورها را تنها به قدرت نظامی هر کشوری محدود می‌کنند، گفت: درست است که قدرت نظامی مهم است اما زمانی که تعداد قایق‌ها، تعداد توپ‌های مستقر در این قایق‌ها و برد آن توپ‌ها اهمیت داشت مربوط به قرن 18 میلادی می‌شود و از قرن بیستم، قدرت اقتصادی عامل پیشرفت و عقب‌ماندگی کشورها شد.

خیال نکنید اگر روحانی رفت و اصولگرایان موفق می‌شوند

وزیر امور خارجه کشور خطاب به مخالفت‌ها با دولت و مشکلات موجود گفت: خیال نکنید که اگر آقای روحانی رفت و اصولگرایان آمدند موفق می‌شوند. بعضی‌ها خیال نکنند که اگر جمهوری اسلامی ایران رفت آنها سر کار می‌آیند. اکنون ایران یعنی این جغرافیا و موجودیت عظیم پرافتخار تاریخی با این مردم و توانمندی‌ها و امکانات مورد هدف است و ان‌شاءالله ما این هدف را ناکام می‌کنیم.

ظریف در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اهمیت بخش خصوصی،‌ تصریح کرد: همان‌طور که دوستان در این جلسه مطرح کردند فعالان بخش خصوصی، سربازان اصلی اقتصادی کشور و موتور محرک توسعه کشور به خصوص اقتصاد خارجی کشور هستند و این باور من است.

وی گفت: وزارت خارجه با آنکه نقش بسیار محدودی در اقتصاد خارجی کشور دارد و در حوزه روابط خارجی اقتصادی نقش محدودی دارد اما از همان ابتدا بر اهمیت نقش خصوصی تاکید داشته است و در بسیاری از مواقع به عنوان مشاور، کمک کار و حتی کارفرما از مشورت‌های بخش خصوصی استفاده کرده است و کماکان این اعتقاد را داریم و ان‌شاءالله در آینده پرامیدی که این کشور خواهد داشت بهتر و بیشتر بتوانیم با هم کار کنیم.

 این عضو کابینه دولت با اشاره به نگرانی‌هایی که در این جلسه از سوی فعالان اقتصادی کشور مطرح شد، گفت: این نگرانی‌ها نگرانی‌های بجایی بود که بخشی از آن مربوط به روابط داخلی کشور است که بنده آن را به دوستان مربوطه و همکاران منتقل می‌کنم اما من در طول دورانی که درس خوانده‌ام و کار کرده‌ام یاد گرفته‌ام که فقط در حوزه تخصصی خود حرف بزنم، اقتصاد حوزه تخصصی من نیست اما در اینجا در حوزه روابط خارجی با ذکر دو مقدمه چند نکته را عرض می‌کنم.

مشکل اصلی بانک‌ها غیر شفافیت است

وی در ادامه به مسائل بانکی اشاره کرد. بر اساس اظهارات ظریف مشکل اصلی بانک‌های ایران نبود شفافیت و امکانات داخلی است که این موضوعات نمی‌توانست از طریق برجام حل شود؛ اما راه‌حل‌های خوبی برای این مشکل نیز وجود دارد که با همکاری مسئولان ذی‌ربط در حال پیگیری آن‌ها هستیم.

وی تأکید کرد: بازار نباید نگران FATF باشد چراکه مسئله پول‌شویی و تأمین مالی تروریسم که در قالب FATF مطرح می‌شود را نیز حل خواهیم کرد. وزیر امور خارجه کشور در ادامه ضمن تأکید بر جایگاه بخش خصوصی در اقتصاد و لزوم حضور و مشارکت آن‌ها در مذاکرات، تصریح کرد: بخش خصوصی باید به ما بگوید که برای بهبود شرایط اقتصادی بهتر است با کدام کشورها وارد مذاکره شویم.

ظریف همچنین گفت: امروز ایران از سوی دشمنان هدف قرارگرفته است. کسانی که مخالف روحانی هستند خیال نکنند اگر دولت روحانی نباشد، آن‌ها موفق شده‌اند. یا اگر نظام جمهوری اسلامی رفت آن‌ها بر سرکار می‌آیند.

نفوذ کلام جایگزین راهکارهای جنگی

به گفته وی امروز از قدرت اقتصادی هم فراتر رفته‌ایم و آنچه حرف اول را می‌زند، نفوذ کلام است. وزیر امور خارجه کشور در ادامه به عنصر «بدنامی» که در دوران تحریم گذشته گریبان گیر ایران بود اشاره کرد و تأکید کرد: در آن ایام هر شرکت خارجی که قصد همکاری با ایران داشت باید هزینه بدنامی را هم می‌پرداخت اما در وضعیت کنونی این هزینه را شرکت‌هایی باید بپردازند که قصد همکاری با آمریکا رادارند. شاید در کوتاه‌مدت این موضوع چندان حائز اهمیت نباشد اما در طولانی‌مدت به نفع ما خواهد بود.

عادت آمریکا ترک توافقات و تعهدات است

وی در پاسخ به کسانی که خروج آمریکا از برجام را به‌منزله شکست برجام می‌دانند گفت: این فکر به‌طور کامل اشتباه است؛ در طول همه این سال‌ها، آمریکا بارها از توافقات و معاهدات مختلف خارج شد، آیا این اقدام به معنای اشتباه بودن آن معاهدات بود؟ واضح است که نه. پس امروز نباید امید را از دست داد و با دست خود برجام را به مرحله شکست برسانیم.

ظریف یادآور شد: اگر خود ما از آینده اقتصاد ایران ناامید شویم دیگر هیچ امیدی به اقتصادهای دیگر نیست که بخواهند با اقتصاد ایران همکاری کنند. فراموش نکنیم که این بار اتحادیه اروپا پشت ماست و از تحریم‌های اروپا که حتی در دوران گذشته سخت‌تر از تحریم‌های آمریکا بود، خبری نیست. وزیر امور خارجه کشور از اقدامات تحریک‌آمیز برخی در کشور نسبت به خروج آمریکا از برجام انتقاد کرد و گفت: این عده فراموش کرده‌اند که درگذشته مدام می‌گفتند برجام هیچ‌چیز برای ما نداشته است.

وی هدف آمریکا از این تحریم‌ها را خروج ایران از برجام دانست و تصریح کرد: این‌طور نیست که ایران به هر قیمت در برجام بماند اما لازم است تا آنجا که می‌توانیم از مواضع خود دفاع کنیم.

بنگاه‌های کوچک و متوسط موتور محرک اقتصاد

ظریف همچنین از پیشنهاد بخش خصوصی در مورد همکاری با شرکت‌های کوچک و متوسط اروپایی نیز استقبال کرد و گفت: موتور محرک اقتصاد، بنگاه‌های کوچک و متوسط هستند. این شرکت‌ها حتی می‌توانند جایگزین شرکت‌های بزرگ خارجی شوند. در این برهه، اروپا اعلام کرده هسته‌ای تشکیل خواهد داد و در آن تمام بنگاه‌های کوچک و متوسطی که می‌توانند با ایران کار کنند را معرفی می‌کند. این کار باید از طرف ایران هم انجام شود.

به اعتقاد وزیر امور خارجه امروز دنیا برای اینکه پشت ایران باشد دلیل دارد و می‌تواند از آمریکا به دلیل اینکه نظم لیبرال بین‌المللی را برهم زده است، انتقاد کند. اروپا 70 سال است روی این نظم سرمایه‌گذاری کرده و نمی‌خواهد منافعش به خطر بیفتد.

غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی ایران نیز در این مراسم ضمن تقدیر از عملکرد وزارت خارجه در دیپلماسی اقتصادی با کشورهای دیگر گفت: تصمیمات وزارت خارجه و نظام تصمیمات اقتصادی کشور هم‌راستا باهم و در جهت تقویت و افزایش اقتدار اقتصادی و سیاسی کشور حرکت می‌کنند. شافعی در ادامه تأکید کرد: وظیفه‌دارم که از سوی پارلمان بخش خصوصی کشور از تلاش‌های مجدانه و سازنده دکتر ظریف به‌عنوان یک ایرانیِ مسلمانِ وطن‌پرست که توانست تیم مذاکره‌کننده ایران را در مقابل حجم عظیمی از قدرت‌ها، به نحو مطلوب و شایسته‌ای مدیریت کرده و تاکنون نیز باتدبیر تحسین‌برانگیز به تلاش خود ادامه دهند، تشکر کنم.

وی در ادامه سخنان خود به رویکرد خوب وزارت امور خارجه در اهمیت دادن به دیپلماسی اقتصادی و پیوند خوب آن با دیپلماسی سیاسی اشاره کرد و گفت: توجه شما به مشارکت بخش خصوصی جای تقدیر دارد. گرچه تأثیرپذیری اقتصاد ما از این بابت در حد انتظار نبوده که اجازه می‌خواهم به چند نمونه از این مشکلات اشاره‌کنم.

رئیس پارلمان بخش خصوصی ادامه داد: اقتصاد ما از گذشته دچار مشکلات اساسی و ساختاری بوده که پس از دهه‌ها آزمون‌وخطا و کسب نتایج نامطلوب همچنان شاهد حضور و وجود این مشکلات ساختاری در کشور هستیم.

مجال فرصت سوزی نداریم

شافعی در ادامه با برشمردن برخی نواقص ساختاری در اقتصاد کشور گفت: سال‌هاست که تصمیم گیران تصمیمات سخت اما اثرگذار که منافع بلندمدت کشور و مردم را تأمین می‌کند را با تعویق انداخته‌اند و صرفاً با نگاهی کوتاه‌مدت و تصمیماتی آسان‌تر اقدام به تصمیم‌گیری و ارائه راهکار کرده‌اند. وضعیت خطیر کشور در زمان حال دیگر مجال فرصت سوزی را ندارد و باید تن به تصمیمات سخت اما اثربخش داد. باید دیگر قبول کنیم که شرایط غیرعادی را هیچ‌گاه نمی‌شود با تصمیمات عادی مدیریت کرد.

وی ادامه داد: نظام تصمیم‌گیری اقتصادی ما نیازمند اصلاح است. تصمیمات وزارت خارجه و نظام تصمیمات اقتصادی کشور هم‌راستا باهم و در جهت تقویت و افزایش اقتدار اقتصادی و سیاسی کشور حرکت کنند. باید ثبات سیاسی به کشور بازگردد و در یک فضای امن سیاسی و مبتنی بر اعتماد برای افزایش توان تولیدی و اقتصادی کشور کوشید تا شاهد حفظ هر چه بیشتر قدرت کشور خود در منطقه و جامعه بین‌الملل باشیم.

راه‌حل برگشت آرامش و حفظ امنیت از مسیر افزایش توان اقتصادی کشور می‌گذرد. با تصمیمات منفعل مقطعی و کوتاه‌مدت دیگر نمی‌شود با مشکلات فعلی روبرو شد. به فرمایش مقام معظم رهبری در قضایای بعدی باید مراقب بود تا این تجربه‌ها تکرار نشوند و از یک سوراخ دو بار گزیده نشویم.

شافعی تأکید کرد: توقع به‌جا و منطقی ما این است که در شرایط پیش رو و در مقابل مضیقه‌هایی که برای فعالان اقتصادی کشور ایجاد می‌شود، شرایط سهل برای مقابله را برای آن‌ها فراهم کنیم. راه مقابله با تحریم‌ها فراهم کردن تسهیلات در کسب‌وکار فعالان اقتصادی است نه اینکه هر چه تحریم‌ها افزایش یابد بندهای جدیدی به دست خود بر پای فعالان اقتصادی بسته شود.

به گفته شافعی رفع مشکلات داخلی با فراهم نمودن شرایط مقابله با تحریم‌ها، ابتدایی‌ترین کاری است که باید انجام شود.

توقعات بخش خصوصی از دولت در دوران تحریم

ما مصرانه خواستاریم که تسهیل در مقابل تحریم را در فعالیت‌های اقتصادی در همه ابعاد سرلوحه کار قرار دهیم. در سال گذشته پیشنهادی در اتاق ایران مطرح شد که برای جلوگیری از تصمیمات منفعل و تمرکز در تصمیم‌گیری و بر اساس تجربیات موفق برای برون‌رفت از این وضعیت، بایستی یک‌نهاد فرا قوه‌ای با مشارکت قوای حاکمیتی، بخش دانشگاهی و بخش خصوصی شکل گیرد تا بتواند جدای از دیدگاه‌های بخشی، گروهی و حزبی و صرفاً با دنباله‌روی منافع بلندمدت کشور به ارائه طریق بپردازد و اقتصاد ایران را از وضعیت فعلی خارج کند. خوشبختانه بافرمان مقام معظم رهبری شورای هماهنگی اقتصادی شکل‌گرفته که امیدواریم بر اساس پیشنهاد ارائه‌شده امکان حضور نمایندگان بخش خصوصی نیز فراهم شود.

بخش خصوصی وصله دولت نیست

رئیس اتاق بازرگانی ادامه داد:‌ البته بخش خصوصی اگرچه می‌تواند مکمل بخش دولتی باشد اما این بدان معنا نیست که وصله‌ای در کنار این بخش و برای تکمیل آن تلقی شود. سخنم را بابیاناتی از مقام معظم رهبری در دیدار با مسئولان نظام در تاریخ دوم خردادماه 1397 به پایان می‌برم که به طرح یک سؤال اساسی پرداخته که نحوه صحیح مواجهه با برجام بعد از خروج آمریکا چیست؟ و در پاسخ فرمودند: نکته اول این است که باید مسائل را واقع‌بینانه ببینیم و بدون دل‌خوش کردن به احتمالات، آن‌ها را صریح و واقع‌بینانه با مردم در میان بگذاریم.

وی ادامه داد: راه مقابله با تحریم‌ها فراهم کردن تسهیلات در کسب‌وکار فعالان اقتصادی است نه این‌که هرچه تحریم‌ها افزایش یابد بندهای جدیدی به روی فعالان اقتصادی بسته شوند. رفع مشکلات داخلی ما و فراهم کردن شرایط مقابله با تحریم‌ها ابتدایی‌ترین کاری است که باید انجام شود. ما خواستاریم که تسهیل در مقابل تحریم را در فعالیت‌های اقتصادی در همه ابعاد سرلوحه کار قرار دهیم.

رئیس اتاق ایران بابیان این‌که اگر امروز صحبت از اقتصاد مقاومتی و مشارکت همه مردم در ساخت کشور می‌شود باید در عمل از این مشارکت پشتیبانی شود، گفت: نقش بخش خصوصی نباید فقط در همراهی با دولت تلقی شود. بخش خصوصی باید بتواند با نظارت کارشناسانه و با تجربیاتی که دارد هموار کننده مسیر و پشتیبان نظرات دولت باشد.

 

خواندن 203 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395