دوشنبه, 04 تیر 1397 ساعت 06:00

اطلاعات تکميلي

  • یک کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با عصراقتصاد :

تعلیق نمادها در بازار سرمایه به ضرر سهامداران است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مسعود وطنخواه

عصراقتصاد: از ابتدای سال جاری، بازار بورس دچار نوسانات بسیاری شده است که گاها برخی از این نوسانات پیش بینی نشده و ناگهانی بوده اند. شاید نمونه بارز این نوسانات را در افزایش ناگهانی شاخص بورس در هفته گذشته دانست.

هفته گذشته، شاخص اصلی بورس نزدیک به 10 هزار واحد افزایش یافت اما این رونق تنها یک هفته به طول انجامید و مجدداً بورس به وضعیت نامشخص و همراه با نوسانات بالا بازگشت.

در این میان سازمان بورس، اقداماتی را در جهت کاهش نوسانات بازار سرمایه و مهمتر از همه شفاف سازی معاملات انجام داد که یکی از مهمترین آنها تعلیق نمادها در بازار سرمایه بود  که از تاریخ 9 دی ماه سال گذشته به مرحله اجرا درآمده بود. طرحی که پیش از این تاریخ در مورد آن صحبت‌ها و نظرات گوناگونی مطرح بود.

این در حالی است که از دی ماه 1396 دستورالعملی در بازار سرمایه اجرایی شده است، یکی از موارد این دستورالعمل درباره  نوسان قیمت بر این اساس است که اگر قیمت پایانی سهم طی 5 روز معاملاتی متوالی در دامنه عادی نوسان قیمت، بیش از 20 درصد افزایش یا کاهش داشته باشد، بورس یا فرابورس موظف است در اولین زمان ممکن از لحاظ فنی نماد معاملاتی را متوقف و از ناشر درخواست ارائه اطلاعیه شفاف سازی درخصوص علت نوسان قیمت سهم کند. نماد متوقف شده در روز معاملاتی بعد با محدودیت دامنه نوسان بازگشایی خواهد شد.

با این همه بعد از حدود 6 ماه از اجرایی شدن این طرح برخی از کارشناسان بر این باورند که این اقدام سازمان بورس برای سهامداران مشکلاتی را بوجود آورده که مهمترین آنها  کاهش نقد شوندگی و محدودیت دسترسی سهامداران به دارایی‌های خود در همین خصوص گفت و گویی با یکی از کارشناسان بازار سرمایه داشته و در همین خصوص جعفر عزیزی، کارشناس بازار سرمایه تعلیق نمادها را به نوعی سلب مسئولیت سازمان بورس و به ضرر سهامداران دانست.

پرداخت هزینه از جیب سهامداران

یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اقدام سازمان بورس در تعلیق نمادها، این موضوع را رفع مسئولیت سازمان بورس توصیف و از آن انتقاد کرد.

جعفر عزیزی، کارشناس بازار سرمایه در گفت و گویی با عصراقتصاد با اشاره به مشکلاتی که تعلیق نمادها در بازار سرمایه برای سهامداران به وجود می آورده، گفت: متاسفانه این اقدام در کنار رفع مسئولیت از سازمان بورس، به نوعی پرداخت هزینه از جیب سهامداران است.

عزیری با توصیف این اقدام سازمان بورس به تنبیه سهامداران افزود: بسته یا باز شدن نماد شرکت‌ها همواره یکی از دغدغه‌های سهامداران است، هر چند سازمان بورس دلیل این امر را کمک به شفاف سازی و تسهیل معاملات می داند اما توقف نمادها و کاهش نقدشوندگی سهام مورد تعلیق واقع شده، به نوعی تنبیه سرمایه گذارانی است که وارد بازار بورس یا فرابورس شده اند.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به خاصیت شمشیر دو لبه بودن تعلیق نمادها (پس از رشد 20 درصدی در 5 روز متوالی) ادامه داد: این اقدام سازمان بورس حالتی فرمالیته دارد و به نوعی سلب مسئولیت از خود سازمان است.از آنجایی که وظیفه سازمان بورس، صیانت از حقوق سهامداران و نظارت بر بازار سرمایه است اما با محدود کردن معاملات، به نوعی از وظایف خود شانه خالی می کند.

وی اظهار کرد: روان سازی و نقدشوندگی بالا از وظایف سازمان بورس است اما تعلیق نمادها در بازه زمانی معاملات حتی برای 1 ثانیه نیز ایجاد محدودیت دسترسی به دارایی‌های شخصی است که راه مناسبی برای شفاف سازی نیست.

عزیری با اشاره به پرداخت هزینه از جیب سهامداران خاطر نشان کرد: تعلیق نمادها و محدود کردن دسترسی سهامداران از دارایی‌های شخصی به نوعی تنبیه معامله گران بازار سرمایه است، چرا که توقف نمادهای در حال داد و ستد و در بازه زمانی بازار سرمایه موجب کاهش نقدینگی سهام مورد نظر می شود.

این کارشناس بازار سرمایه در پایان به سازمان بورس پیشنهاد کرد: سازمان بورس به جای پرداخت هزینه و تنبیه سهامداران و محدود کردن معاملات سهام بهتر است، پرداخت هزینه را به مدیران شرکت‌ها انتقال دهد تا مدیران در این موارد پاسخگو باشند. به عنوان نمونه می توان حقوق و مزایای مدیران شرکت‌ها را تغییر داد یا در صورت عدم اطلاع رسانی به موقع، جرایمی را برای آنها در نظر بگیرد.

خواندن 238 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395