دوشنبه, 04 تیر 1397 ساعت 09:05

اطلاعات تکميلي

  • گزارش عصراقتصاد از طرح توسعه 29 میدان نفتی نشان می‌دهد؛

جذب سرمایه مردمی؛ رویای دور از دسترس

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

هاتف فرج اللهی

عصراقتصاد: مدتی پیش بود که توسعه 29 میدان نفتی با سرمایه‌گذاری مردم در کشور مطرح شد. این طرح که می‌تواند میزان قابل توجهی از نیاز به سرمایه در صنعت نفت را پوشش دهد، در این مدت هیچ پیشرفت خاصی نداشته است و تنها مسئولین مربوط از توانایی‌ها و نکات مثبت این طرح سخن می‌گویند. با این وجود نکته ای که به باور بسیاری از کارشناسان می‌تواند به صورت جدی این طرح را پیش ببرد، اعتماد سازی دولت برای جذب سرمایه است.

اواسط اردیبهشت ماه بود که مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران به طور رسمی از تشکیل صندوق پروژه برای توسعه میادین نفتی خبر داد و گفت: برای اولین بار منابع مالی مردم در توسعه یک میدان به کار گرفته می‌ شود.

در همین راستا هفتم خردادماه در جلسه شورای عالی اقتصاد، درخواست وزارت نفت مبنی بر افزایش تولید نفت از 29 میدان نفتی در حال بهره‌ برداری و نیز نگهداشت، نوسازی و بهسازی تجهیزات در این میدان‌ ها تصویب شد.

بیژن زنگنه وزیر نفت در خصوص این مصوبه شورای عالی اقتصاد در گفت و گویی که با خانه ملت داشت، توضیحاتی ارائه داد. این عضو کابینه دولت تصریح کرد: 29 طرح برای نگهداشت و افزایش تولید میدان های در حال بهره برداری در ایلام، خوزستان، گچساران، فلات قاره و فارس طراحی شده که پول و سرمایه آن قرار است از طریق مردم تامین مالی شود.

وزیر نفت با بیان این که تمام فعالیت افزایش برداشت از این میادین به شرکت های ایرانی واگذار می شود، افزود: بیش از 75 درصد تجهیزات برای توسعه برداشت ها ایرانی است و لیست مفصلی از تجهیزات ایرانی ضمیمه قرارداد می شود که پیمانکاران مکلف هستند این تجهیزات را از شرکت های ایرانی خریداری کنند.

وی با بیان اینکه یکی از اهداف اجرای این طرح ایجاد اشتغال و تقاضا برای کالا و خدمات ایرانی است، ادامه داد: 4 درصد از کل مبلغ درآمدی صرف رسیدگی به مناطق اجرای طرح ها شده و طرح هایی برای محرومیت زدایی در این مناطق اجرا می شود.

این عضو کابینه دولت دوازدهم، یادآور شد: بازپرداخت تمام اصل و فرع پول از محل 50 درصد درآمد های اضافی حاصل از اجرای طرح ها انجام می شود.

زنگنه  با بیان این که در حال حاضر مناقصات این طرح ها در جریان است، افزود: قرارداد ها در سال جاری آغاز می شود و مدت اجرای طرح از زمان اولیه دو سال است که براین اساس ظرف سه سال 460 میلیون بشکه به تولید اضافه می شود و سپس تا 2 میلیارد بشکه به نسبت خط های تخلیه افزایش تولید خواهیم داشت که درآمد زیادی برای کشور ایجاد می کند.

 وزیر نفت، تصریح کرد: این یکی از بهترین طرح هایی بوده که طراحی شده و با کمک 100 درصدی شرکت های ایرانی به نتیجه می رسد.

این در حالی است که تأمین مالی صنعت نفت کشور از ظرفیت های مالی موجود در داخل کشور یکی از مباحثی بود که از سوی کارشناسان همواره در طی سالهای اخیر مورد طرح و تأکید قرار گرفته بود، اما این موضوع با توجه به امید دولت به تأمین مالی پروژه های نفتی با جذب سرمایه های خارجی در دوران پسابرجام، کمتر مورد توجه قرار گرفت.

حال که با اقدام غیرمنطقی رئیس جمهور امریکا و همراهی کشورهای اروپایی با این اقدام، توافق برجام عملا بلا اثر و متوقف شده، توجه به ظرفیت های داخلی می تواند نه تنها از دچار رکورد شدن صنعت نفت کشور جلوگیری کند، بلکه با این رویکرد می توانیم شاهد توسعه صنعت نفت باشیم.

در حال حاضر حجم نقدینگی ایران حدود 1500 هزار میلیارد تومان است که در صورت اعمال سیاست های درست برای جذب این سرمایه مردمی، می توان پروژه های متعددی را تأمین مالی کرد.

مسئولان بازار سرمایه کشور از جمله مسئولان سازمان فرابورس بارها اعلام کرده ‌اند که ظرفیت تأمین مالی صنعت نفت از بازار سرمایه وجود دارد، پیش از این نیز شاهد صدور اوراق مشارکت نفتی در بازار سرمایه کشور و فروش چند دقیقه ‌ای این اوراق و استقبال کم‌ نظیر مردم و دارندگان سرمایه از این اوراق بوده ‌ایم.

با این وجود پیشبرد این طرح نیاز به سرمایه گذاری دارد. اما سوالی که مطرح می شود این است که آیا مردم توان و میل سرمایه گذاری در این بخش را دارند یا خیر؟

سعید ساویز کارشناس حوزه نفت در این راستا در گفت و گو با خبرنگار عصر اقتصاد گفت: طرح توسعه 29 میدان با سرمایه مردم امری مطلوب است که اگر عملی شود می تواند یکی از مهم ترین پیشرانه های اقتصاد کشور، یعنی صنعت نفت را از خطر کمبود سرمایه نجات داد.

وی در ادامه گفت: این که جذب سرمایه به سمت میدم حرکت کرده، به این دلیل است که در حال حاضر گفته می شود که شرکت های خارجی دیگر تمایل چندانی به کار و سرمایه گذاری در ایران را ندارند.

ساویز همچنین اظهار کرد: با این حال نکته‌هایی وجود دارد که باید به صورت جدی به آنها توجه کرد. سوال این است که در سال‌های گذشته چه اعتماد سازی در خصوص سرمایه گذاری مردم صورت گرفته است؟ این در حالی است که رانت در کشور می تواند قوانین را تغییر دهد، بسیاری از سرمایه گذاران در موسسات مالی، همچنان برای دریافت پول خود با مشکل رو به رو هستند، شرکت های نفتی طلب های میلیارد دلاری از دولت دارند و نرخ ارز در یک شب دو برابر می شود. باید دید در چنین وضعیتی چه کسی تمایل به سرمایه گذاری دارد؟

این کارشناس حوزه نفت ادامه داد: این در حالی است که به گفته مقامات آمریکایی گفته اند که 147 میلیارد دلار از سرمایه مردم ایران در آمریکا قرار دارد.

وی ادامه داد: برای اعتماد سازی مدیریت حوزه های مرتبط باید زیر و رو شود. این در حالی است که به نظر می رسد مسئولین اعتقاد چندانی به این اعتماد سازی ندارند و این مساله بیانگر آن است که این طرح به احتمال زیاد شکست خواهد خورد، چون بدون اعتماد سازی جذب سرمایه مردم ممکن نیست. و این در حالی است که گزارش های موجود نشان می دهد 59 میلیارد دلار از سرمایه های مردم از کشور خارج شده و در کشور های همسایه به کار گرفته شده است.

وی همچنین در ادامه گفت: در کنار این مساله عدد و ارقام این پروژه ها تا حدودی غیر شفاف است و این عدم شفافیت می تواند مانعی دیگر باشد برای اعتماد سازی.

ساویز در خصوص راهکار های بهبود وضعیت جذب سرمایه نیز گفت: باید شفاف صحبت شود. صنعت نفت ایران به عنوان اصلی ترین بخش اقتصاد کشور، فرصت چندانی برای نجات ندارد. چرا که حجم مطالبات شرکت ها بسیار زیاد شده است، پروژه های جدیدی برای انجام وجود ندارد، جو نا امید کننده ای به دلیل خروج شرکت های خارجی در کشور ایجاد شده است، همچنین دنیا در حال زمینه سازی برای حذف نفت ایران از بازار است. این ها همه معضلاتی است که صنعت نفت را در حالت اغما قرار داده است.

وی ادامه داد: با این وجود مسئولین کشور نمی خواهند باور کنند که این مشکلات واقعی هستند. برای مثال مجلس بیژن زنگنه، وزیر نفت را برای پرسش فراخوانده است، اما هیچ کدام از معضلات اساسی را در پرسش های خود مطرح نکرده اند. پرسش هایی که مطرح می شود این است که صادرات گاز به ترکیه در چه وضعیتی قرار دارد در حالی که اعداد و رقم مشخص وجود داشت، یا این که اعضای باشگاه نفت و نیرو چه کسانی هستند. مساله مهم این است که ذهن نمایندگان مجلس مشغول مطالبات مردم نیست و این مقامات به عنوان نمایندگان مردم برای حقوق مردم تلاشی نمی کنند.

این کارشناس حوزه نفت در خاتمه اظهار کرد: در نهایت باید گفت که برای جذب سرمایه از داخل باید اعتماد سازی صورت بگیرد، این در حالی است که در سال های گذشته به جای اعتماد سازی، روند معکوسی اتفاق افتاده است. در نتیجه می توان این گونه برداشت کرد که از آنجای که اعتماد سازی در چنین وضعیتی بسیار زمان بر خواهد بود، جذب سرمایه مردمی در این حجم بزرگ در کوتاه مدت ممکن نخواهد بود.

بر این اساس می توان این گونه برداشت کرد که مساله نبود سرمایه در کشور به سادگی حل نخواهد شد، چرا که معضلات بسیاری در این زمینه وجود دارد. از این رو است که طرح توسعه 29 میدان نفتی با سرمایه مردم حرکت کندی به سمت اجرایی شدن دارد. و حتی برخی بر این باورند که اجرای این طرح تا حدودی دور از ذهن است.
خواندن 159 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395