دوشنبه, 04 تیر 1397 ساعت 09:19

اطلاعات تکميلي

  • عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌وگو با عصراقتصاد؛

طرح تحول سلامت، ایده خوبی که در اجرا شکست خورد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سمیرابابایی

عصراقتصاد: اردیبهشت ماه سال 93 نقطه عطفی در تاریخ بخش سلامت کشور است. در این زمان طرح تحول نظام سلامت با مصوبه دولت یازدهم و حمایت جدی رئیس‌جمهوری کلید خورد.

هدف اصلی طرح تحول سلامت، رضایت‌مندی بیماران، میزان حمایت مالی از مردم و نهایتاً شاخص‌های دسترسی مردم به خدمات بود.

با اجرای طرح تحول سلامت یکی از مهمترین دغدغه های مردم به ویژه اقشار محروم جامعه در پرداخت هزینه های درمانی کاهش یافت و انتظار عمومی نیز این است که خدمات ارائه شده نیز تداوم پیدا کند.

البته این طرح به عنوان جراحی بزرگ نظام سلامت، از همان روز نخست اجرا تا به امروز، همواره مورد تحسین فراوان موافقان و البته انتقاد تند مخالفان قرار گرفته است که برخی مسئولان و کارشناسان منتقد حوزه سلامت عنوان کرده‌اند که طرح تحول سلامت، نه‌تنها پرداخت از جیب مردم را کاهش نداده، بلکه با افزایش تعرفه‌ها، شاهد افزایش پرداختی‌ها از طرف مردم هستیم. البته امیدواریم ارزیابی طرح تحول سلامت همراه با انصاف و بیان دستاوردها در کنار نقد سازنده باشد.

  • طرح تحول سلامت موفق نبود

"احمد انارکی" عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در خصوص طرح تحول سلامت به عصراقتصاد، گفت: طرح تحول سلامت طرح خوب و درستی بود، اما به دلیل اجرای نادرست و نبود زیرساخت‌های مناسب موفق نبوده وبه نتیجه مطلوب نرسید.

عدم وجود سیستم ارجاع و کمبود زیرساخت های لازم معضل طرح تحول سلامت

وی افزود: در ایران با اجرای طرح تحول سلامت به دلیل عدم وجود سیستم ارجاع و کمبود زیرساخت‌های لازم، هزینه های بهداشت ودرمان افزایش یافته است. به عنوان مثال؛ تمامی بیماران به سمت پزشک متخصص رفته و از این طریق شاهد افزایش هزینه های درمانی هستیم.

  • عدم برآورد انتظارات در طرح تحول سلامت

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در حال حاضر اقداماتی برای بهبود وضعیت این طرح صورت گرفته، ادامه داد: متاسفانه در طرح تحول سلامت، انتظارات برآورده نشد و هزینه‌های درمانی بدون هیچ گونه اقدام کارشناسی افزایش یافت.

وی با بیان اینکه جبران هزینه ها در طرح تحول سلامت برعهده دولت است، بیان داشت: باتوجه به اینکه در طرح تحول سلامت هزینه های درمان از جیب مردم پرداخت نمی شود، اما در نهایت دولت نیز از پول بیت المال هزینه می کند.

  • کسری بودجه دولت در طرح تحول سلامت

انارکی افزود : سال گذشته دولت در طرح تحول سلامت دچار کسری بودجه شد و مجلس شورای اسلامی مصوب کرد تا مبلغی برای کمک به پیشبرد اهداف طرح تحول سلامت پرداخت شود.

  • طرح تحول سلامت عوام فریبانه نیست

عضوکمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه طرح تحول سلامت عوام فریبانه است، اظهار داشت: این طرح عوام فریبانه نیست، اما کاملا غیر کارشناسی و بدون فراهم سازی زیرساخت های لازم ومناسب درکشور اجرا شده است.

وی افزود: تا زمانی که هزینه پزشکان پرداخت نشود و بدهی داروخانه ها و سازمان های بیمه گر تسویه نشود، قطعا طرح تحول سلامت شکست خواهد خورد.

  • آرامش مردم هدف طرح تحول سلامت

انارکی با بیان اینکه مخالفان تجمیع منابع بیمه ها، مصلحت بیماران را نادیده گرفته‌اند، گفت: هدف طرح تحول سلامت، فراهم کردن آسایش و آرامش مردم است و برای تداوم آن راهی جز تجمیع بیمه‌ها و تخصیص منابع پایدار به این طرح کلان وجود ندارد.

وی در خصوص نوع منابع پایداری که می تواند به طرح تحول سلامت تخصیص پیدا کند، عنوان کرد: بخشی از بودجه دولت، محل هدفمندی یارانه‌ها، حامل های انرژی و مالیات تبلیغ کالاهای آسیب رسان می توانند تامین کننده اعتبارات پایدار طرح تحول سلامت باشد.

  • طرح تحول سلامت کیفیت رسیدگی به بیماران را کاهش داد

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در پایان یادآور شد: متاسفانه طرح تحول سلامت کیفیت رسیدگی به بیماران را کاهش داده است و در این خصوص هیچ فردی پاسخگو نیست. بنابراین در صورت عدم  تعریف سازوکار جدید، طرح تحول سلامت شکست خواهد خورد.

شایان ذکر است طرح تحول سلامت، طرح موفق ملی است که هر چند اشکالاتی هم دارد، اما به دلیل کسب حداکثری رضایتمندی مردم نباید متوقف شود که توقف آن نارضایتی وسیع جامعه را در پی خواهد داشت.

امیدواریم دولت با عمل به وعده‌های خود، با قدرت این طرح را ادامه دهد و تیم اقتصادی دولت با وزارت بهداشت و درمان همکاری لازم داشته باشند تا مشکلات این طرح برطرف شود.

آن چه مهم و قابل ارزش است، رضایت مندی مردم از طرح تحول سلامت بوده و بهترین پاداش برای ارائه‌کنندگان خدمات سلامت در اقصی نقاط کشور است. امید آن که با تداوم حمایت‌ها و ادامه تلاش خستگی‌ناپذیر تیم اجرایی بخش سلامت، شاهد ارتقای هرچه بیشتر سطح سلامتی مردم باشیم.

خواندن 149 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395