دوشنبه, 04 تیر 1397 ساعت 09:46

اطلاعات تکميلي

  • بازارهای جهان در هفته گذشته؛

تصمیم اوپک، بازارهای جهان را نجات داد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

محمد حسن گودرزی

عصراقتصاد: هفته گذشته بازارهای جهان بیش از هر عامل دیگری تحت تأثیر دو رویداد قرار گرفتند. شاید اقدام بی‌سابقه آمریکا در وضع تعرفه بر واردات محصولات اروپایی و چینی و اقدام متقابل کشورهای مشمول این تعرفه‌ها را بتوان بزرگترین رویداد اقتصادی هفته گذشته نامید که به شدت بر بازارهای جهان تاثیر گذاشت.

اما برگزاری اجلاس اوپک که روز شنبه پایان یافت باعث شد که بازارهای جهان یک روز پیش از اتمام این اجلاس به آن واکنش مثبت نشان دهد. در این اجلاس مقرر شد که تا حدودی افزایش عرضه در بازار نفت جهان بیشتر شود و همین امر باعث رشد ارزش سهام شرکت‌های مرتبط با انرژی شد. در واقع می توان روند کلی بازارهای جهان را به رولر کاستری تشبیه کرد که به دلیل تنش های تجاری بین المللی و نتایج اجلاس کشورهای تولید کننده نفت به شدت نوسان داشت.


  • تاثیر مثبت تصمیمات اوپک بر بازارهای آمریکا

روز جمعه و در بازارهای آمریکا، ارزش سهام تا حدی افزایش پیدا کرد. این به دلیل تاثیرات مثبت اجلاس اوپک بود که باعث شد ترس و وحشت از جنگ تعرفه ها بین آمریکا، اروپا و چین کاهش پیدا کند.

به گزارش CNBC، شاخص داو جونز اینداستریال (DJIA)، با توجه به رشد ارزش سهام شرکت های مرتبط با صنعت نفت، چِورون Chevron)) و اکسون موبیل (Exxon Mobil) با رشد رو به رو شد. این دو شرکت در میان شرکت های حاضر در این شاخص بهترین عملکرد را داشتند. روز جمعه این شاخص 0.49% رشد داشت که نتیجه آن افزایش 119.19 واحدی این شاخص بود. این شاخص روز جمعه به 24580.89 واحد رسید. در واقع افت این شاخص که در طول هفته ادامه داشت روز جمعه تا حدودی جبران شد.

دیگر شاخص مهم در بازارهای آمریکا، S&P 500 با توجه به افزایش ارزش سهام شرکت های مرتبط با انرژی و ارتباطات با افزایش ارزش سهام رو به رو شد. این شاخص روز جمعه، با 0.19% رشد کار خود را با 5.12 واحد افزایش پایان داد. عدد نهایی که این شاخص نشان می داد 2754.88 بود. اما شاخص نَزدَک (NASDAQ) با توجه به افت ارزش سهام شرکت های مرتبط با فناوری با نزول شاخص رو به رو شد و با  0.26% کاهش به 7692.82 واحد رسید.

جِی جِی کیناهان (JJ Kinahan) رئیس بخش سرمایه گذاری و بازار شرکت تی دی آمریتِرِید (TD Ameritrade) با اشاره به رشد شاخص ها در هفته جاری به CNBC  گفت:" ممکن است برخی این موضوع  تخصیص مجدد منابع را بد بدانند. هر دو شاخص نزدک و راسل 200 در هفته جاری به بالاترین سطح خود رسیده اند."

کیناهان با اشاره به وضعیت کنونی بازار های آمریکا گفت: "من فکر می کنم سرمایه گذاران آنقدر عاقل هستند که محتاط باشند و این سهام را دوباره ارزیابی کنند و به تاثیر این تعرفه ها بر آنها در شرایط فعلی و در صورت از لغو آنها توجه کنند. با این همه گفته می شود شرایط بازار هنوز خیلی خوب است."

  • ایتالیا یورو را کنار نمی گذارد

در اروپا، بازارهای سهام و سرمایه گذاران بیش از همه تحت تاثیر اخبار نشست اعضای اوپک در اتریش و افزایش تولید بود و همین امر باعث شد بازارهای این قاره به این تحولات واکنش مثبت نشان دهد.

شاخص پان اروپایی استاکس 600 (STOXX 600) با رشد 1.09% کار خود را با 385.01 واحد به پایان رساند. شاخص های فوتسی (FTSE) بریتانیا 1.67%، داکس (DAX) 0.54% و کُک (CAC) فرانسه 1.34% رشد کردند. فوتسی بیشترین افزایش واحد را در این بین داشت و 125.83 واحد رشد کرد. در میان شاخص های اروپایی، شاخص PSI20 پرتغال بیشترین رشد را داشت و 1.90% بالا آمد. بیشترین رشد را از نظر تعداد واحد هم شاخص FTSE MIB ایتالیا داشت که 215.36 واحد افزایش یافت.

به طور کلی سهام شرکت‌های مرتبط با صنعت نفت و گاز با توجه به نتایج اجلاس اوپک افزایش داشتند که این افزایش در حدود 3.1 درصد بود. بخش بانکی هم 1.34 درصد رشد کرد که بیشتر به دلیل تحولات دولت ایتالیا بود. یکی از قانون گذاران حزب لِگا Lega)) روز جمعه اعلام کرد که دولت ایتالیا قصد خروج از واحد پول یورو را ندارد. این امر باعث شد که سهام بانک های BPER Banca، UBI Banca و Banco BPM تا حدودی افزایش پیدا کند.

اما سهام شرکت‌های خودرو ساز در اروپا بدترین عملکرد را داشتند. علت این امر زمزمه های وضع تعرفه 20 درصدی از سوی ترامپ بر صنایع خودروسازی اروپا بود که باعث شد سهام شرکت های خودروساز فیات کرایسلر (Fiat Chrysler)، فِراری Ferrari)) و بی اِم دبلیو BMW)) در حدود 1 درصد یا بیشتر کاهش پیدا کند. ارزش شرکت ایرباس Airbus)) فرانسه هم علیرغم احتمال رفتن این شرکت از بریتانیا بعد از خروج این کشوراز اتحادیه اروپا (برگزیت) در حدود 2 درصد رشد داشت. اما در بین شرکت های حاضر در شاخص استاکس 600، شرکت ارتباطی ایمارسَت (Inmarsat) در حدود 10.6 افزایش داشت.

  • چینی ها به رونق بازگشتند

در شرق آسیا هم شاخص های این منطقه تحت تاثیر جنگ تجاری آمریکا و چین قرار گرفتند و دچار نوسان شدند.

شاخص نیکی 225 (Nikkei 225) ژاپن بیشترین واحد را در میان شاخص های شرق از دست داد. این شاخص 176.21 واحد روز جمعه از دست داد که نشان از افت 0.78% این شاخص بود. شاخص نیکی 225، در نهایت با 22516.83 واحد کار خود را پایان داد. خودروسازان ژاپنی هم تحت تاثیر جنگ تجاری آمریکا و چین، تقریبا 1.43 درصد از ارزش سهام خود را از دست دادند.

شاخص کاسپی Kospi)) کره جنوبی ارزش سهام از دست رفته در طول هفته های گذشته را جبران کرد و 0.83 درصد رشد داشت و در نهایت با 2357.22 واحد کار خود را پایان داد. در چین هم شاخص های این کشور به طور کلی مثبت بودند. شاخص شانگهای (SHANGHAI) 0.49% و شاخص شنزن (SHENZHEN) 0.95% رشد کردند.در میان شاخص های شرق آسیا شنزن بیشترین رشد را داشت. شاخص هَنگ سِنگ (HSI) هنگ کنگ هم 0.15% افزایش داشت. شاخص ASX 200 استرالیا، 0.11% افت داشت و به 6225.20 واحد رسید. علیرغم رشد بخش مالی در بورس استرالیا، سهام بخش ارتباطات با کاهش رو به رو شد.

  • بازارهای عربستان برنده تحولات اخیر اوپک

بازارهای خاورمیانه با توجه به اجلاس اخیر اوپک به طور کلی روند مثبتی داشتند و بیش از همه بازارهای عربستان سعودی نسبت به این اجلاس واکنش مثبت نشان دادند.

به گزارش NASDAQ، محمد بن عبدالله الکواییز، رئیس سازمان نظارت بر بازار سرمایه عربستان، به خبرنگاران گفت که می تواند 40 میلیارد دلار سرمایه خارجی را به داخل کشور جذب کند. با این حال شاخص بورس کویت بعد از اینکه شرکت MCSI اعلام کرد که این شاخص را در ردیف بازارهای نوظهور قرار نمی دهد دچار ریزش شد.

شاخص اصلی ابوظبی کاهش 0.3٪ را تجربه کرد در حالی که شاخص اصلی عربستان سعودی با 0.5% افزایش به  8,206 واحد رسید. دیگر شاخص امارات متحده عربی یعنی دبی، 0.2% رشد کرد و به 2,928 واحد افزایش پیدا کرد ولی شاخص اصلی کویت، نزول 0.2% را به خود دید و به 4,804 واحد رسید. بحرین 0.6٪ صعود کرد تا به 1 309 واحد برسد. عمان 0.4٪ رشد کرد و به 4،610 واحد رسید و مصر با 1.3٪ کار خود را با 16،346 واحد به پایان رساند.

  • نزول ارزش دلار در مقابل ارزهای اروپایی

در بازار ارز و فلزات گرانبها، شاهد افزایش قیمت ها و کاهش ارزش دلار بودیم.

ارزش دلار در مقابل یورو، کاهش داشت. هر 1.1655 یورو با یک دلار مبادله شد که نشان از رشد 0.46% این ارز اروپایی داشت. ارزش دلار در مقابل پوند بریتانیا هم کاهش داشت. هر پوند با 0.03% افزایش با  1.3272 دلار مبادله شد و این مسئله در مورد یِن ژاپن هم صادق بود. هر دلار آمریکا در مقابل یِن ژاپن 0.02% از ارزش خود را از دست داد تا هر 109.96 یِن به یک دلار برسد.

ارزش یورو در مقابل پوند کاهش داشت. هر یورو با 0.8778 پوند معامله شد که نشان از افت  0.05% ارزش این ارز اروپایی داشت اما یورو در مقابل یِن ژاپن رشد کرد و با رشد 0.44% رو به رو شد تا هر 128.16 یِن با یک یورو مبادله شود.

در بازار فلزات گرانبها، هر اونس طلا با رشد 0.05%، به 1271.10 دلار رسید. هر اونس نقره هم 0.79% افزایش قیمت داشت و به 16.455 دلار رسید. اما پلاتینیوم بیشترین رشد را داشت تا با  1.80% افزایش به 878.70 دلار رسید.

خواندن 141 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395