سه شنبه, 05 تیر 1397 ساعت 23:40

معاون وزیر راه: تحریم بر حمل ونقل دریایی اثر ندارد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: به سبب برخورداری از ظرفیت های بندری بسیار و ناوگان تجاری بزرگ، تحریم های آمریکا بر صنعت حمل و نقل دریایی ایران تاثیری نمی گذارد.

«محمد راستاد» روز (سه شنبه) در آیین گرامیداشت روز جهانی هیدروگرافی افزود: برخی خطوط کشتیرانی که سهم بسیار ناچیزی در صنعت حمل و نقل دریایی ایران داشتند تردد خود به بنادر ایران را متوقف کردند.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی بیان کرد: با توجه به جاذبه های دریایی و توانمندی شرکت های تجاری در صادرات و ترانزیت کالا از طریق بنادر ایران اگر شرکتی تردد خود را متوقف کرده باشد دیگر جایگاهی در صنعت حمل ونقل دریایی ایران نخواهد داشت.
رییس جمهوری آمریکا که از بهمن سال 1395 به عنوان رییس جمهوری آمریکا بر سر کار آمده است، شامگاه هجدهم اردیبهشت ماه خروج از توافق هسته ای برجام را اعلام و دستور بازگشت تحریم ها را در دوره 90 و 180 روزه صادر کرد.
در پی این تصمیم، برخی شرکت ها برای ماندن در بازار ایران یا ترک کردن آن مردد مانده اند؛ هرچند کمیسیون اروپا اعلام کرده است برای مقابله با تحریم آمریکا قانون انسداد را برای حفاظت از شرکت های اروپایی اجرا می کند.
** سازوکارهای تشویقی برای تقویت ترانزیت از بنادر شمالی 
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی یادآوری کرد: راهبرد سازمان بنادر تمرکز بر ترانزیت و افزایش صادرات از بنادر کشور است.
راستاد بیان کرد: با همایشی که بزودی (بیستم و بیست و یکم تیرماه) با هدف معرفی توانمندی‌ های بنادر شمالی ایران در بندر امیرآباد استان مازندران برگزار می شود امیدواریم نقش بنادر شمالی در حمل و نقل دریایی کشور و اقتصاد ملی افزایش یابد.
به گفته وی، از آغاز امسال بنادر حاشیه خزر از رشد 30 تا 70 درصدی تخلیه و بارگیری برخوردار شدند.
معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: سالیانه 6 میلیون تن بار از بنادر شمالی کشور تخلیه یا بارگیری می شود اما ظرفیت کنونی بسیار بیشتر است و درصددیم صادرات و ترانزیت کالا از این بنادر را بیش از پیش تقویت کنیم.
«سازمان بنادر برای جذب سرمایه‌گذاران در تعرفه‌های بندری و حقوق و عوارض کشتی‌ها سازوکار‌های تشویقی اعمال کرده‌ است».
** آمادگی برای تهیه نقشه های آبی بین المللی 
معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد با همکاری سازمان بین المللی هیدروگرافی جهان نقش بیشتری را در زمینه تهیه نقشه های آبی در منطقه و جهان بر عهده بگیرد.
راستاد یادآوری کرد: ایران در سازمان بین المللی هیدروگرافی نقش فعالی دارد، بنابراین به کمیته ملی هیدروگرافی توصیه می‌شود در همه آب‌های تحت مسوولیت و حاکمیت ایران نقشه‌های مناسبی را برای ناوبری ایمن دریایی تولید کند تا در سطح بین المللی منتشر شود.
** ایران یکی از مهمترین اعضای سازمان بین المللی هیدروگرافی 
مدیر سازمان بین المللی هیدروگرافی نیز این مراسم گفت: جمهوری اسلامی ایران یکی از مهمترین اعضای این سازمان جهانی است.
«مصطفی ایپتیس» بیان کرد: این سازمان 89 عضو دارد و یکی از سازمان های رسمی مشاوره ایمو (سازمان بین المللی دریانوردی) است.
به گفته وی، این سازمان در پایداری آبراهه های جهان نقش مهمی دارد و قرار است تا سال 2021 شمار اعضای آن به بیش از یکصد کشور برسد.
وی یادآوری کرد: شورای سازمان بین المللی هیدروگرافی 30 عضو فعال دارد و ایران یکی از اعضای فعال این شوراست و کمیته فنی آن در 10 کارگروه تخصصی و 15 کمیسیون منطقه ای هیدروگرافی بر افزایش ایمنی دریانوردی در جهان تلاش می کند.
آیین روز جهانی هیدروگرافی با شعار «ژرفاسنجی؛ اساس پایداری دریاها، اقیانوس ها و آبراهه ها» امروز با حضور دست اندرکاران دریایی و بندری در تهران برگزار شد.
سازمان بین‌المللی هیدروگرافی (آی.اچ.او) هیدروگرافی را اساس توانمندی همه فعالیت‌های بشر در سطح، زیرسطح یا بستر دریا معرفی می کند.
مجمع عمومی سازمان ملل در سال ۲۰۰۵ میلادی، درباره اقیانوس‌ها و حقوق دریاها قطعنامه‌ای صادر و تعیین روز جهانی هیدروگرافی را فرصتی مناسب برای افزایش آگاهی همگانی اعلام کرد.
منبع: ایرنا

خواندن 499 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395