چهارشنبه, 06 تیر 1397 ساعت 11:01

چین پیشرو در اقتصاد، ناکام در حل آلودگی هوا

این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

چین، قدرت اقتصادی دوم جهان، اگرچه در زمینه آلودگی هوا در چند سال گذشته اقدامات مناسبی انجام داده و به نتایج خوبی هم رسیده است اما این موضوع همچنان یکی از بحث برانگیزترین مسایل حل نشده این کشور در سال های اخیر بوده است که تقریبا به طور روزمره به آن پرداخته می شود.

دانشمندان چینی که تحقیقات زیادی درباره آلودگی هوا و اثر آن بر روی سلامت عمومی انجام داده اند معتقدند آلودگی به طور مستقیم بر مرگ و میر اثرگذار است و باعث افزایش آمار مرگ و میر در کشور شده است آنها معتقدند اگر آلودگی هوا در چین کاهش یابد، در طول یک سال از مرگ حدود سه میلیون نفر جلوگیری خواهد شد.

بر این اساس تحقیقات صورت گرفته ثابت می کند نزدیک به سه میلیون نفر در سال در چین جانشان را به دلیل ابتلا به امراضی از دست می دهند که کاملا با آلودگی هوا مرتبط است محققان مرکز پیشگیری و کنترل بیماری در گزارش تحقیقاتی خود آورده اند که سازمان بهداشت جهانی دستور کار مشخص و ضوابطی برای رفع آلودگی هوا دارد.
آنان افزوده اند که اگر قرار است از مرگ سه میلیون نفر جلوگیری شود باید به طور استاندارد و مشخص این مقررات و دستورها به اجرا گذاشته شود.
'لی کچیانگ' نخست وزیر چین در پایان نشست سالانه کنگره ملی خلق چین در پکن در سال گذشته میلادی به خبرنگاران گفت که دولت همه تلاش خود را برای رفع آلودگی هوا بکار خواهد گرفت.
کارشناسان معتقدند علیرغم همه تلاش های دولت در سه سال گذشته، وضعیت آلودگی هوا غیر از پکن که به دلیل اقدامات جدی با بهبودی نسبی مواجه شده است در بسیاری از شهرهای دیگر بدتر شده است.
در سال 2013 میلادی در چین نزدیک به سه میلیون نفر به دلیل آلودگی هوا جانشان را از دست دادند که بر این اساس یک سوم آنها در 74 شهر این کشور از جمله پکن، 'تیان جین' و منطقه 'خه بی' در شمال کشور جان باخته اند.
از طرف دیگر با اجرای اصلاحات و سیاست درهای باز در چین در چهار دهه گذشته زندگی مردم بهبود یافته اما به همان نسبت چالش های اجتماعی و اقتصادی آنها بیشتر شده است.
بخصوص با شدت گرفتن آلودگی هوا در شهرهای بزرگی نظیر پکن و یا شانگهای و البته 68 شهر دیگر در سراسر چین، بسیاری به دنبال خروج از این مناطق هستند.
** تدبیر دولت چیست؟
اکنون دولت به شدت به دنبال راهی برای کاهش آلودگی هوای چین به خصوص شهرهای بزرگ است، به همین دلیل بعد از چند سال مطالعه و تحقیق، «برنامه جامع مقابله با آلودگی فزاینده هوا چین» با همکاری حزب کمونیست و دولت این کشور منتشر شد برنامه ای که بر اساس آن باید تا سال 2020 میلادی از انتشار آلودگی هوا در مناطق مختلف کشور جلوگیری شده و همزمان کیفیت هوا نیز بهتر گردد.
این برنامه که برای دستکم سه سال به طور فشرده در اصلی ترین بخش های کشور شامل نواحی شمالی، شرقی و مرکزی کشور اجرا خواهد شد می تواند الگوی مناسبی برای کاهش آلودگی هوا در سایر مناطق جهان باشد.
دولت می گوید که تا سال 2020 میلادی باید شاخص آلودگی کاهش یافته و دستکم نسبت به سال 2015 میلادی 18 درصد بهبود یابد، بر اساس این برنامه همچنین باید انتشار 'دی اکسید سولفور و نیتروژن' در هوا 15 درصد و میزان انتشار مواد شیمیایی و سمی نیز تا 10 درصد کاهش یابد.
دولت اعلام کرده است با اجرای این برنامه باید کاری کرد تا 70 درصد از آبهای سطحی زمینی در شهرهای چین قابل شرب باشد و 70 درصد از مناطق غیرساحلی نیز کیفیت خوب هوا را تجربه کنند.
دولت افزوده است باید با اجرای این برنامه باعث شد تا 90 درصد از زمین هایی که اکنون آلوده هستند و کشاورزی و کشت و کار در آنها میسر نیست، قابل بهره برداری گردند.
** حمایت کارشناسان از برنامه چین
'وو جین فانگ' محقق مسایل زیست محیطی و آلودگی هوا با حمایت از این برنامه می گوید که دولت با این برنامه می خواهد از منابع به بهترین شکل بهره برداری کرده، آلودگی های صنعتی را پایین آورده و بهره وری را افزایش داده و به کیفیت هوا و ارتقای سطح کیفی زیست محیطی مساعدت کند.
وی می گوید تیم های تحقیقاتی در سطوح و مناطق مختلف در سراسر کشور در حال اجرای برنامه هایی هستند که نهایتا کیفیت هوا و وضعیت مزارع را بهبود دهد و به شرایط بهتر زندگی نه فقط برای انسان بلکه برای دام ها نیز کمک کند.
'جانگ شیانگ وی' از انجمن کشاورزی چین هم بر این باور است که کارهای تحقیقاتی برای جلوگیری از آلودگی فزاینده در نقاط مخالف بسیار مهم است.
وی می گوید‌: طرح هایی که از فرسایش خاک جلوگیری می کند و باعث می شود تا آب آشامیدنی بیشتری در اختیار مردم قرار گیرد و یا به جنگلکاری و فضای سبز مساعدت نماید در اولویت کاری همه قرار گرفته است.
دولت چین در کنار همه این اقدامات، در حال گرفتن کمک هایی به ارزش چند ده میلیون دلار از بانک جهانی است تا برای جلوگیری از آلودگی آب و هوا از آنها استفاده کند.
در کنار مسایل یاد شده برای اولین بار چین شبکه ای را ایجاد کرده است که بر اساس آن می تواند از داده های ماهواره ای و لیزری برای شناسایی و نظارت بر آلودگی هوا استفاده کرد. 
آلودگی هوا بخصوص در پایان سال گذشته میلادی در حدود 24 شهر در اطراف چین از جمله پایتخت این کشور موجب شد تا همه دولت های محلی هشدار قرمز صادر کنند.
اکنون برای صدور هشدار در مورد وضعیت آلودگی هوا در پکن، شبکه ای ایجاد شده است که توسط ماهواره ها و رادارهای لیزری که روی سکوهای زمینی نصب شده اند بر آلودگی هوا در این شهر و مناطق اطراف نظارت می شود.
مناطق پیرامونی شهر پکن که بیش از 20 میلیون نفر جمعیت دارد شامل استان 'خه بی' و شهر 'تیان جین' از جمله آلوده ترین نواحی کشور محسوب می شوند.
این شبکه در شرایطی ایجاد می شود که مسئولان شهر پکن از سرمایه گذاری یک میلیارد و 500 میلیون دلاری در سال جاری میلادی برای کاهش آلودگی هوا خبر داده اند.
شهر پکن زمستان های خشک و کم بارانی دارد و بندرت در آن برف می بارد و به همین سبب در این فصل، آلودگی بسیاری از مناطق این شهر و نواحی اطراف را در بر می گیرد.
شبکه ایجاد شده در واقع دارای سامانه های کنترل از راه دور است و با استفاده از ماهواره ها و سامانه های لیزری می توان آلودگی را در اطراف پایتخت ردیابی کرد.
این سامانه و شبکه های ماهواره ای و لیزری پس از آن به کار گرفته می شوند که چین سال 2017 را با بدترین آلودگی پنج سال گذشته آغاز کرد.
چین برای نظارت بر آلودگی و رفع آن فعلا از سنسورها استفاده می کند همزمان در شهرهای مختلف نیز کامیون های 'اسپری زن' در جاده ها به دنبال زدودن آلودگی هستند.
در واقع در شبکه مذکور، ماهواره ها نقش اطلاع رسانی در باره آلودگی و غبار و دودهای سمی و آلودگی در فضا را دارند و دستگاه های لیزری روی زمین نیز میزان توزیع و پراکندگی آلودگی را تعیین می کنند.
دولت چین در اقدامی دیگر در حال بازرسی از شهرهای مختلفی است که در استان های سراسر کشور، اقدامات اساسی برای جلوگیری از آلودگی هوا انجام نداده اند.
بر اساس برنامه جدید دولت، این شهرها به مردم معرفی می شوند و مسئولان انها که نتوانسته اند برای مقابله با آلودگی هوا کاری بکنند به دادگاه معرفی می شوند.
برنامه معرفی شهرهای آلوده در استان های 'خه بی' و 'خه نن' و 'شاندونگ' در شمال، مرکز و شرق چین در حال اجراست و تاکنون نام شش شهر در این استان ها به عنوان شهرهای آلوده و ناکام در اجرای برنامه های آلودگی زدایی اعلام شده است.
وزارت حفاظت از محیط زیست چین در بخشنامه ای آورده است که ما این شهرها را معرفی و مسئولان را شرمسار می کنیم تا بدانند که باید برنامه های مقابله با آلودگی هوا را به طور جدی اجرا کنند.
بدنامی این شهرها برای مسئولان آن پیامدهایی در بر خواهد داشت و فعلا 12 شهر از 18 شهر در این استان ها بازرسی شده اند و شش شهر آلوده معرفی شده اند.
برای نمونه شهر 'جی نن' مرکز استان 'شاندونگ' در شرق چین در سال گذشته به عنوان شهری که نتوانسته است آلودگی را کنترل کند، اعلام شد مسئولان می گویند که در این شهر در زمان آلودگی فعالیت بسیاری از کارخانه های سیمان و تولید آهن و فولاد ادامه داشته است که خلاف مقررات دولت مرکزی چین و سازمان هواشناسی است.
در زمان حاضر دستکم 15 تیم بازرسی با 260 بازرس به شهرهای مختلف اعزام شده اند که پکن پایتخت چین هم جزو آنهاست.
این شهرها باید برنامه های مقابله با آلودگی را با دقت اجرا کنند برای مثال باید آلاینده ها را تعطیل کرده و اجازه ندهند مواد آلوده وارد مجاری آب شهرها شود.
وزارت حفاظت از محیط زیست چین گزارش کرده است که مسئولان ذی ربط ، مورد بازخواست قرار می گیرند و در صورت لزوم تنبیهاتی برای آنان در نظر گرفته خواهد شد.
برنامه شرمسار کردن شهرهای آلوده و معرفی آنها به مردم چین، تازه ترین اقدام دولت این کشور برای مهار آلودگی فزاینده در شهرها و استان های سراسر کشور است.
حال باید دید چین که از نظر اقتصادی به قدرت دوم جهان تبدیل شده است ایا می تواند همزمان با تداوم رشد اقتصادی، آلودگی هوا را نیز کنترل کند، برای رسیدن به نتیجه برنامه های چین در این مورد، باید تا سال 2020 منتظر ماند.
منبع: ایرنا

خواندن 299 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395