دوشنبه, 11 تیر 1397 ساعت 09:44

چرا باید به اکتشافات مواد معدنی با قدرت بیشتر ادامه داد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مهندس محمد حسن جلیلی انگورانی/ مدیر عامل شرکت معدنکاران انگوران

چو دخلت نیست، خرج آهسته تر کن      که می گویند ملاحان سرودی

   اگر باران به کوهستان نبارد               به سالی دجله گردد، خشک رودی

منابع معدنی منابع خدادای و تجدید ناپذیرند. بنابراین در استفاده از آنها ضمن رعایت اصولی مشخص باید نسبت به جایگزین کردن آنها با منابعی جدید اقدام نمود. کشور ایران دارای کمربندهای فلز زایی مهمی نظیر زون ارومیه – دختر، زون سنندج سیرجان، زون ایران مرکزی و . . . . بوده و دربردارنده معادن مهمی از آهن، مس، سرب و روی، زغال سنگ، طلا، کرومیت، خاک‌های صنعتی و سنگهای تزئینی است. منابع معدنی بزرگ فعلی محصول اکتشافات سالیان دور می باشند و یا بدلیل داشتن رخنمون سطحی پیدا شده اند.

در نگاه کلی و در مقایسه با کشورهای پیشرفته و همچنین مقایسه معادن تازه کشف شده می توان گفت که در غیر از پروژه های بزرگ دولتی نظیر مس، آهن و زغال سنگ اکتشافات اساسی صورت نگرفته است. نگارنده منکر زحمات بخش های مختلف در حیطه اکتشاف نیست و لیکن بیشتر میزان سرمایه گذاری اکتشافی و میزان حفاری اکتشافی مد نظر می باشد. در دنیا شرکت های خصوصی و دولتی هزینه های هنگفتی را صرف اکتشاف در بخش معدن می نمایند چون ادامه حیات صنایع آنها وابسته به معدن می باشد. شرکت هایی مانند BHP، ریوتینتو، گلنکور و . . . بدون معدن نمی توانند به حیات خود ادامه دهند. تقریباً تمامی معادن بزرگ در حال بهره برداری ایران دارای رخنمون سطحی بوده اند و اگر بر کمربندهای فلز زایی مهم ایران تاکید داشته باشیم باید بدانیم با اکتشافات اصولی و عمیق ذخایر گرانبهایی را بویژه در سرب و روی، مس و طلا کشف خواهیم کرد.

در معادن موجود فعلی نیز هنوز نیازمند اکتشافات تکمیلی هستیم و این امر می تواند بر علاوه بر افزایش آگاهی دقیق از ذخیره بر میزان آن نیز بیفزاید. معدن مهدی آباد پس از شروع بکار کنسرسیوم جدید بهره برداری، هم اکنون در حال اکتشاف می باشد. معدن انگوران نیز طبق توصیه های کارشناسان داخلی و خارجی نیاز به تکمیل عملیات اکتشافی دارد. مطلب مهم انجام فعالیت های اکتشافی بصورت سیستماتیک و تجمیعی برای نیل به فرایند استاندارد ارزیابی ذخیره می باشد. برای این هدف استانداردهایی از جمله کد جورک وجود دارد که با در نظر گرفتن آنها می توان به اطمینان مورد نظر در ذخیره رسید.

ضروری است که مقامات قانونگذاری و اجرایی کشوری و استانی برای تامین پایدار اشتغالزایی و توسعه صنعتی و گردش نقدینگی چاره اندیشی لازم در جهت ورود بخش خصوصی و دولتی به اکتشاف علی رغم مشکلات بودجه ای فعلی نمایند. شرکت ها میبایستی بخشی از سود حاصل از تولید را صرف اکتشاف منابع جدید و تحقیقات نمایند.

بی شک در آینده مشکلات ناشی از کمبود مواد خام معدنی برای فراوری بویژه با اتمام بهره برداری معدن انگوران در فلز روی خود را بیشتر نشان خواهد داد و تدبیر فعلی بسیار راحت تر از تدبیر آتی می باشد و از آنجایی که اکتشاف امری زمان بر می باشد اگر از اکنون به فکر آن باشیم می توانیم به نتیجه دست یابیم. در غیر این صورت باید آماده روبرو شدن با بحران های شدید درباره کمبود مواد خام و اشتغالزایی باشیم.

خواندن 227 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395