دوشنبه, 11 تیر 1397 ساعت 13:46

اطلاعات تکميلي

  • صندوق بین‌المللی پول:

سهم دلار در ذخایر ارزی بانک‌ها بازهم آب رفت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

صندوق بین‌المللی پول در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد سهم ذخایر ارزی بانکهای مرکزی جهان به دلار در سه ماه نخست امسال برای پنجمین بار متوالی با کاهش روبرو شد.

به نقل از رویترز، صندوق بین‌المللی پول در تازه‌ترین گزارش خود در مورد سهم دلار در ذخایر ارزی بانکها اعلام کرد که در سه ماه نخست سال جاری میلادی سهم دلار به کمترین حد خود در ۴ سال اخیر در بانکهای مرکزی جهان رسید؛ این در حالی است که سهم یوآن و پوند افزایش نشان می‌دهد.

همچنین سهم دلار در ذخایر ارزی بانکهای مرکزی جهان برای پنجمین دوره سه ماه با روند نزولی روبرو می شود. از جمله دلایل کاهش سهم دلار در ذخایر بانک ها به انتظارات در مورد رشد اقتصادی سریع تر در خارج از آمریکا و گمانه زنی در مورد اینکه بانک های اصلی مرکزی جهان کاهش بسته های محرک اقتصادی را در پیش خواهند گرفت، بر می گردد.

این در حالی است که ارزش دلار برای دومین دوره سه ماه به دلیل ترس از جنگ تجاری جهانی و پدیدار شدن سیگنال های بانک مرکزی اروپا مبنی بر عدم افزایش نرخ بهره تا نیمه دوم سال ۲۰۱۹ میلادی، در برابر سایر ارزهای اصلی جهان افزایش نشان می دهد.

ذخایر ارزی بانک های جهان به ارزهای مختلف به منظور پشتیبانی برای تعهدات مالی آنها نگهداری می شود. بانک های مرکزی بعضی وقتها از ذخایر خود برای پشتیبانی ارزهای خاص خود بهره می برند.

بر پایه این گزارش، در سه ماه نخست سال جاری میلادی ذخایر ارزی جهان که به دلار نگهداری می‌شود، ۶۲.۴۸ درصد از مجموع ارزها را به خود اختصاص می‌دهد که رقم آن ۶.۴۹۹ تریلیون دلار است؛ اگرچه این رقم در مقایسه با سه ماه پایانی سال گذشته میلادی که رقم ۶.۲۸۲ تریلیون دلار است، افزایش نشان می دهد؛ اما تمایل بانک های مرکزی جهان برای این ارز به عنوان ذخیره خود روند کاهشی دارد.

منبع: ایلنا

خواندن 251 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395