دوشنبه, 11 تیر 1397 ساعت 15:25

صندوق‌های بازنشستگی باید از نظر محاسبات بیمه‌ای اصلاح شوند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: صندوق‌های بازنشستگی باید از نظر محاسبات بیمه ای اصلاح شوند و اکنون که لایحه در کمیسیون تخصصی در حال بررسی است، بهترین فرصت اصلاح است.

علی ربیعی در نشست کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی که به میزبانی صندوق بازنشستگی کشوری و با حضور هیات رئیسه و اعضای کمیسیون، مدیرعامل، اعضای هیات مدیره و مدیران این صندوق، مدیران سازمان تامین اجتماعی، رئیس شورای کانون‌های بازنشستگی استان تهران و تعدادی از بازنشستگان کشوری برگزار شد، گفت: اینکه در گذشته بمانیم و مدام مطرح کنیم که پیش از این چه اتفاقاتی افتاده فایده‌ای ندارد، به هر حال تصمیمات دولت و مجلس در طول سال‌های مختلف بیش از ۴۵۰ هزار میلیارد تومان فقط به صندوق بازنشستگی کشوری بار مالی وارد کرده است.

وزیر کار ادامه داد: تصمیمات این دو نهاد تا پیش از این، جبران کسری‌ها و کمبودها از جیب صندوق‌های بازنشستگی بوده و به آنها به عنوان صندوق‌های حمایتی و نه بیمه‌ای نگاه شده است. در بسیاری از کشورها دولت‌ها اگر قصد حمایت از قشر خاصی را داشته باشند دو نوع فیش حقوق صادر می‌کنند، یکی مربوط به صندوق بازنشستگی و دیگری مربوط به فیش حمایتی فرد که این دو با یکدیگر متفاوت هستند.

وی یادآور شد: صندوق‌های بازنشستگی، نهادهای بیمه‌ای هستند و لایحه مدیریت خدمات کشوری می‌تواند به نقش بیمه‌ای این صندوق‌ها کمک کند. از نظر من در صورت تصویب نهایی، این قانون به لحاظ نقش و اثرگذاری گسترده در لایه‌های مختلف جامعه، پس از قانون اساسی قرار خواهد گرفت.

ربیعی با تاکید بر اینکه صندوق‌های بازنشستگی باید از نظر محاسبات بیمه‌ای اصلاح شوند و اکنون که لایحه در کمیسیون تخصصی است، بهترین فرصت اصلاح است، گفت: اصلاحات پارامتریک، مقاوم‌سازی صندوق‌ها از نظر اقتصادی و افزایش مشارکت اقتصادی که البته شاید در قالب این قانون نتوان آن را انجام داد و در نهایت اصلاح ساختار صندوق‌ها سه بخش مهمی است که باید هرچه سریعتر برای آن تصمیم گرفت و اصلاح کرد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین تصریح کرد: کمیسیون اجتماعی در هر سه بخش چه در قالب اصلاح و نهایی کردن لایحه مدیریت خدمات کشوری و چه خارج از آن می‌تواند به این حوزه کمک کند. ضمن اینکه برخی تصمیمات در حوزه بازنشستگی نیازمند تصمیم و حمایت حاکمیت است که باید هرچه سریعتر در این زمینه نیز اقدام شود.

ربیعی یادآور شد: صندوق های بازنشستگی در حال حاضر هنوز صندوق های کارپردازی هستند و تا صندوق ها و نهادهای بیمه ای و در حقیقت ماهیت اصلی خود فاصله زیادی دارند.

احمد میدری (معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی) نیز در این نشست، گفت: متخصصان و شرکت‌های پژوهشی و مطالعاتی بسیاری مثل موسسه مکنزی در سال‌های اخیر در حوزه بازنشستگی و صندوق‌های بازنشستگی کار کردند و نظراتی دادند که هنوز در حوزه تصمیم گیری و قانون‌گذاری نتایج آن مطالعات دیده نمی‌شود.

وی گفت: در سال ۱۳۳۵ افراد در سن ۶۵ سالگی بازنشسته می‌شدند، اما اکنون با افزایش ۱۵ ساله سن امید به زندگی در کشور، عکس همه کشورهای دنیا سن بازنشستگی ما ۱۵ سال کاهش یافته است.

میدری تصریح کرد: ما باید در حوزه بازنشستگی تصمیمات مهمی بگیریم و این کار قطعا کار آسان و بدون تبعاتی نخواهد بود.

معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به بحران‌های بوجود آمده ناشی از کمبود منابع آبی در کشور و تبعات اجتماعی آن، تاکید کرد: در گذشته مسوولان در این حوزه جرأت تصمیم‌های بزرگ را نداشتند و جلوی بسیاری از اشتباهات دولت، مجلس یا خود مردم گرفته نشد، اکنون در حوزه بازنشستگی نیز وضعیت همین است و باید هرچه سریعتر تصمیم‌های بزرگ گرفته شده و از تکرار اشتباهات جلوگیری شود.

منبع: ایلنا

خواندن 284 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395