شنبه, 16 تیر 1397 ساعت 09:42

چرا راه‌های اصلاح قوانین را طولانی می‌خواهیم

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

مسعود فروهیده

وکیل پایه یک دادگستری و عضو کانون وکلای دادگستری مرکز

در روزهای اخیر اصلاح تبصره ذیل ماده 48 قانون آیین دادرسی کیفری کشور که به صورت آزمایشی اجرا می شد، به لحاظ معایب قانونی آن که حتی مدنظر ریاست محترم قوه قضاییه و همچنین معاونین محترم ایشان و از طرفی مورد نقد کانون‌های وکلای کشور اعم از استانی و سایر صاحب نظران عرصه حقوق اعم از دانشگاهی، قضایی و و کالتی قرار گرفت و حتی پیشنهادات سازنده یا قابلیت اجرا نیز ارائه گردید اما دفعتا در اخبار می خوانیم و می‌شنویم که قانون مجازات اسلامی به همراه قانون آیین دادرسی کیفری تایید  دائمی شدند. که بدوا جای سوال مهم حقوقی است وقتی قانونی حتی از طرف ریاست محترم قوه قضاییه که قانون به عنوان ابزاز کار و هم چنین وسیله حقوقی جهت اجرای مسئولیت خطیر امر قضاوت باید در اختیار قضات محترم و پاکدامن قرار گیرند اما علی رغم برخورداری از ایرادات مهم و اساسی که وجاهت آن را مورد سوال و تردید قرار می دهد به طور دائمی تایید می شود.

چگونه انتظار صدور آرای جامع و منطبق با اصل یکصد وشصت و هفت قانون اساسی را انتظار داشت؟ چرا دوباره و مجددا اوقاتی چند صرف این فراموشی یا کم دقتی گردد؟ و از همه مهم تر امر بسیار حساس و ارزشمند احقاق حق این چنین طولانی شود وآنگاه مباحثات و انتقادات بدوا از قوه قضاییه و سپس مجلس و شورای نگهبان تحت عناوین متعدد و مختلف تیتر خبر مطبوعات را فراهم سازند که دقیقا از مصادیق عدم توجه به این تجربه مکن است که می‌گوید علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد.

خواندن 412 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395