یکشنبه, 17 تیر 1397 ساعت 08:48

گذر از بحران اقتصادی با مدیریت صحیح و تکیه بر منابع عظیم نفتی و غیر نفتی

این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

مدیر عامل کالسیمین / نایب رئیس هیات مدیره فولاد قشم

مدرس دانشگاه / عضو هیئت مدیره توسعه  بازرگانی روی

منابع نفتی و غیر نفتی از اساسی ترین پایه های اقتصادی هر کشوری بوده و فرصتی بالقوه برای پیشرفت و توسعه اقتصادی می‌باشد.

ایران به لحاظ ذخایر نفتی بعد از کشورهای ونزوئلا، عربستان و کانادا با در دست داشتن 5/7 درصد از کل ذخایرنفتی جهان در رتبه چهارم و به لحاظ ذخایر گازی با دارا بودن 18 درصد از کل ذخایر گازی جهان در رتبه نخست قرار دارد  این امر مهم با وجود ۶۸ نوع ماده معدنی، ۳۷ بیلیون تن ذخایر کشف شده و ۵۷ بیلیون تن ذخایر بالقوه باعث گردیده ایران در بین ۱۵ کشور قدرتمند معدنی دنیا قرار گیرد و در بسیاری از ذخایر مواد معدنی جایگاه ممتازی را داشته باشد. نکته حائز اهمیت که امروزه تدبیر کلان اقتصادی کشور می بایست بر آن استوار باشد این است که این ذخایر به تنهایی در اقتصاد کشور موثر نبوده و می‌بایست این ظرفیتهای بالقوه را به بالفعل تبدیل نمود.

تکیه بر این منابع بالقوه، شناسایی و درک مناسب از سرمایه های کشور و استفاده مطلوب از این منابع خدادادی و در نهایت بصورت بالفعل درآوردن آنها با افزایش بهره وری و ایجاد تولیداتی رقابتی، در شرایط تحریم های گسترده اقتصادی، مزیتی برای گذر از این بحران می‌باشد و جه بسا در سایه این تدبیر، شکوفا شدن اقتصاد کشور همگان را حیرت زده خواهد نمود.

بدین ترتیب مردم نسبت به آینده نگران نبوده و در برابر چالش های دنیای امروز مقاوم می‌مانند و همین امر باعث می‌گردد حباب بی اعتمادی به اقتصاد و پول کشور در بین مردم از بین برود.

فی الواقع فلسفه تدوین چهارچوب اقتصاد مقاومتی که مورد تاکید مقام معظم رهبری نیز می باشد بر همین ذخایر و پتانسیل های موجود در کشور استوار است.

حرکت به سوی اقتصادی مقاوم و موثر برخاسته از تفکر و اراده داخلی همواره راهگشا و مسیر قابل اطمینانی برای دستیابی به ثبات پولی و مالی در نظام کلان اقتصادی کشور خواهد بود.

خواندن 519 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395