یکشنبه, 17 تیر 1397 ساعت 10:22

اتحادی به رنگ 1-6 برای حمایت از نفت ایران

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

هاتف فرج اللهی

عصراقتصاد: صادرات نفت برای ایران که یکی از بزرگترین ذخایر نفت و گاز را در اختیار دارد امری استراتژیک است که بسیاری از سیاست‌های کلی کشور را تحت تأثیر قرار می‌دهد. بر این اساس آمریکا تلاش دارد، در جهت فشار اقتصادی بر تهران، صادرات نفت کشور را تحریم کند، موضوعی که به دلیل توان بالای بین المللی ایران در ابهام قرار گرفته است. اما آمریکا همچنان به این امید که اروپا برای تحریم نفتی ایران به کمکش برود، ایران را تهدید می‌کند. در حالی که قدرت‌های اروپایی این بار رسما اعلام کردند که از صادرت نفت و گاز ایران حمایت خواهند کرد. به نوعی این بار پنج کشور انگلیس، فرانسه، آلمان، روسیه و چین، آمریکا را از گروه خود جدا کرده اند.

در این راستا پنج کشور حاضر در توافق برجام در بیانیه ‌ای مشترک در وین از ادامه فروش نفت و گاز ایران در بازار های جهانی حمایت کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، پنج کشور باقیمانده در توافق هسته‌ ای با ایران، اعلام کردند که با وجود تهدید ناشی از تحریم‌‌های آمریکا پس از خروج آمریکا از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، آنها از حق ایران برای صادرات نفت و گاز حمایت می ‌کنند.

سه قدرت اروپایی (انگلیس، فرانسه و آلمان) به همراه روسیه و چین در بیانیه ‌ای مشترک به همراه ایران اعلام کردند که پنج کشور حاضر در توافق هسته ‌ای، به همکاری اقتصادی با ایران از جمله ادامه صادرات نفت و گاز و دیگر محصولات انرژی متعهد می‌ مانند.

نشست وزیران پنج کشور حاضر در توافق هسته ‌ای به همراه ایران با حضور فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، که روز جمعه در وین برگزار شد، حامل خبرهای خوبی برای ایران بود، چرا که یکی از مهم ترین شروط ایران برای ادامه برجام تحقق یافت.

وزیر امورخارجه نیز در این خصوص گفت: در نشست کمیسیون مشترک برجام همه اعضا تاکید کردند به تعهدهای خود در حوزه‌های مختلف عمل کنند، همچنین بر تداوم فروش نفت ایران، روابط بانکی، همکاری در حوزه سرمایه‌گذاری نیز تاکید شد.

محمدجواد ظریف پس از پایان نشست کمیسیون مشترک برجام در وین، گفت: همه می‌دانند که ایران خویشتنداری و احتیاط به خرج داده است. ما منتظر می ‌مانیم تا ببینیم که آیا دیگر طرف‌ های برجام نکاتی را که امروز درباره آنها بحث و توافق کردیم و در بیانیه کمیسیون مشترک برجام آمده است، اجرا می ‌کنند یا خیر.

وی در مورد این‌ که آیا بسته پیشنهادی اروپا قابل اجرا است، افزود: به نظر این بسته کافی و دقیق نبود، امروز برخی نقاطی که در بسته اجرایی دیده نشده بود در بیانیه مطرح و تعهد سیاسی و حقوقی کشورهای عضو برای عملیاتی کردن نکات باقی مانده در بسته اجرایی دیده شده است.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: همکاران ما در حال بررسی پیشنهاد ها هستند. قرار شد نشست‌‌های مشترکی با هر کدام از آنها داشته باشیم و ببینیم که هر کدام از این پیشنهادهای عملیاتی چگونه می ‌تواند با نیازهای ما در حوزه نفت، بانکی و در دیگر حوزه‌ ها منطبق شود.

ظریف در پاسخ این ‌که مهلت نهایی شدن این بسته پیشنهادی چه زمانی است، گفت: این بسته تا حدی نهایی است و تعهدات مشخص است، فقط باید اجرایی و عملیاتی شود.

وزیر امورخارجه نشست کمیسیون مشترک برجام را بسیار جدی و سازنده دانست و افزود: در طول دو ماه گذشته پس از خروج غیرقانونی آمریکا از برجام تلاش‌ های فراوانی از سوی اعضای باقی ‌مانده برجام شد تا ایران بتواند از منافع برجام به‌ ویژه از منافع اقتصادی برجام با وجود اقدام غیرقانونی آمریکا استفاده کند.

وی تصریح کرد: در این نشست بر این واقعیت از طرف ما تاکید شد که مردم ایران باید منافع برجام را ببینند. در این باره همه اعضا تاکید کردند تعهد های خود را در حوزه‌‌های مختلف انجام دهند، همچنین از ادامه فروش نفت ایران تا روابط بانکی، حمل ‌و نقل، همکاری ‌های تجاری، همکاری در حوزه سرمایه ‌گذاری و دیگر موضوع‌ هایی که در بیانیه موگرینی از طرف کمیسیون مشترک قرائت کردند یاد شده و متن بیانیه در اختیار همه رسانه‌‌ها قرار گرفته و به عنوان یک سند پخش شده است.

این در حالی است که به گفته تحلیل گران این روزها ترامپ تلاش دارد تا به صورت غیر معمول بازار نفت را تحت کنترل بگیرد و قیمت ها را به نفع خود تغییر دهد.

به نوشته بلومبرگ اظهارنظرهای رئیس جمهوری آمریکا در رسانه‌ های اجتماعی بیش از آن که به بازار نفت کمک کند، به آن آسیب می‌ رساند. چرا که به احتمال زیاد این صحبت ها بازار را بیشتر نگران می ‌کند و به جای مهار قیمت نفت، سبب رشد آن می ‌شود.

طبق اعلام امیلی اشفورد، تحلیلگر انرژی و پال هورسنل، رئیس پژوهش کالا در بانک استاندارد چارترد، مداخله ‌های ترامپ، بازار را بی ‌ثبات می‌ کند.

با توجه به رشد قیمت نفت در آستانه انتخابات میان ‌دوره‌ ای کنگره آمریکا، ترامپ تاکنون سه بار خشم خود را از رشد قیمت نفت در شبکه ‌های اجتماعی ابراز کرده است.

در دو اظهارنظر، ترامپ اوپک را به دلیل قیمت بالای نفت ملامت کرده است. وی در یکی از اظهارنظرهای خود نیز ادعا کرده که سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه سعودی، قول داده است تولید نفت عربستان ۲ میلیون بشکه در روز افزایش دهد.

طبق اعلام استاندارد چارترد، اظهارنظرهای ترامپ به‌طور ضمنی تأیید کرد که کمبود عرضه، مستلزم استفاده از ظرفیت مازاد تولید نفت در جهان است.

به گفته تحلیلگران این بانک، تازه‌ ترین اظهارنظر ترامپ همچنین نشان می ‌دهد سیاست آمریکا مبتنی بر ظرفیت مازاد عرضه نفت عربستان برای پر کردن کمبود نفت در جهان است.

بر اساس اظهارنظرهای ترامپ، فرض بر این است که عربستان برای افزایش عرضه روزانه ۲ میلیون بشکه آماده است، اما در واقعیت، عربستان در کوتاه ‌مدت و میان‌ مدت می ‌تواند تولید نفت خود را اندکی بیش از ۷۰۰ هزار بشکه در روز افزایش دهد.

تولید روزانه نفت عربستان در ماه ژوئن امسال به ۱۰ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه در روز رسید و بانک استاندارد چارترد درباره توان این کشور برای حفظ تولید روزانه ۱۱ میلیون بشکه در سال ۲۰۱۸ میلادی، ابراز تردید کرد.

کارشناسان این بانک اعلام کردند: دیپلماسی آمریکا در گذشته در آرام کردن بازار نفت بسیار کامیاب بوده و در مواردی که سکوت بیشتری داشته، موفقیت بیشتری نصیب آن شده است.

با این حال آمریکا همچنان به تلاش های خود در راستای تحریم ایران ادامه می دهد، در حالی که گفته می شود امکان پوشش عرضه نفت ایران وجود ندارد.

این در حالی است که بانک امریکایی مریل لینچ اعلام کرده است که اگر آمریکا موفق شود صادرات نفت ایران را حذف کند، قیمت هر بشکه نفت ممکن است به ۱۲۰ دلار یا بیشتر صعود کند.

این بانک آمریکایی اعلام کرد دولت آمریکا خواستار توقف کامل خرید نفت ایران تا نوامبر است و اگر چنین اتفاقی میسر شود، با توجه به وضعیت عرضه جهان، نفت ممکن است به بیش از ۱۲۰ دلار در هر بشکه صعود کند.

فرانسیسکو بلانش، مدیر تحقیقات کالاهای جهانی بانک امریکا مریل لینچ نوشت: از نظر ما مدیریت حذف کامل صادرات ایران بسیار دشوار خواهد بود و به افزایش قیمت نفت به بیش از ۱۲۰ دلار در هر بشکه منتهی می‌شود. در حال حاضر ابهام پیرامون سیاست آمریکا، صادرات کمتر و افزایش نفت ایران در ذخایر شناور را به دنبال داشته است.

بر اساس گزارش شبکه سی ان بی سی، تحلیلگران نسبت به این که آمریکا حتی بتواند نیمی از حدود ۲.۴ میلیون بشکه در روز صادرات ایران را از بازار دور نگه دارد بدبین هستند اما دیدگاه برخی از آنها از زمان آغاز رایزنی مقامات آمریکایی برای توقف خرید نفت ایران از سوی کشورهای دیگر، اندکی تغییر کرده است.

آمریکا بدنبال خروج از توافق هسته ای سال ۲۰۱۵، تحریم‌ها علیه ایران را مجددا به اجرا خواهد گذاشت. رییس جمهور آمریکا توافق هسته ای را که میان ایران و شش قدرت جهان به امضا رسید، غیرمنصفانه می داند.

بلانش در یادداشتی قطع کامل صادرات نفت ایران را در مقطع کنونی دشوار دانست. وی انتظار دارد آمریکا به دلیل کمبود در عرضه جهانی، صادرات نفت ایران را تنها ۵۰۰ هزار بشکه در روز کاهش دهد.

وی خاطرنشان کرد: در دوران تحریمهای قبلی صادرات نفت ایران ۱.۲ میلیون بشکه در روز کاهش یافت زیرا حفاری نفت شیل آمریکا با روند پرشتابی رو به رشد بود، تقاضا کاهش داشت و بهبود تولید لیبی نیز بخشی از افت صادرات ایران را جبران کرد.

این در حالی است که کشور های وارد کننده نفت، نسبت به افزایش قیمت این محصول مقاومت خواهند کرد. کشور های اروپایی نیز به عنوان واردکنندگان نفت و گاز بدون شک نمی‌خواهند که قیمت نفت به درجات نامتعارف برسد، چرا که این افزایش قیمت، اقتصادشان را به شدت تحت تاثیر قرار خواهد داد.

از طرفی هم کشور چین قرار دارد که میزان بالایی از تقاضای خود را از ایران تامین می‌کند و در عین حال بزرگترین وارد کننده نفت جهان به شمار می رود. بر این اساس می توان اقتصاد پویای چین به هیچ عنوان با افزایش قابل توجه قیمت نفت موافقت نخواهد کرد.

مؤسسه اف‌جی‌ئی اعلام کرد بعید است خواسته دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، مبنی بر توقف خرید نفت از ایران، به ‌طور کامل از سوی چین مورد توجه قرار گیرد.

این مؤسسه اعلام کرد اگر تحریم‌های اعلام شده از سوی آمریکا بتوانند در توقف کامل صادرات نفت ایران در ماه نوامبر امسال موفق شوند، این مسئله عرضه روزانه ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت ایران را تهدید می‌کند.

کاخ سفید برای درخواست خود از چین، هند و ترکیه که در مجموع ۶۰ درصد از فروش نفت ایران را به خود اختصاص داده‌اند، هنوز پاسخی دریافت نکرده است.

بر این اساس حمایت این کشور ها از ایران در برابر تحریم‌های یک جانبه آمریکا امری بدیهی خواهد بود، چرا که اگر تحریم ایران اتفاق بیافتد، اقتصاد این کشور ها با چالش‌هایی جدی مواجه می‌شود. از این رو این کشورها از صنعت نفت و گاز ایران جدا نخواهند شد.

 

 

 

 

خواندن 348 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395