یکشنبه, 24 تیر 1397 ساعت 20:00

نخستین واحد گازی نیروگاه غرب کارون امسال وارد مدار می‎شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سرپرست طرح احداث نیروگاه غرب کارون و تاسیسات جانبی شرکت متن، پیشرفت واحدهای اول و دوم گازی این نیروگاه را ۸۴ درصد عنوان کرد و گفت: نخستین واحد گازی نیروگاه امسال به مدار می‎آید.

  مهدی نجاریان در گفت‌وگو با نشریه مشعل اعلام کرد: دومین واحد گازی و واحد بخار نیروگاه نیز سال آینده به بهره‎برداری می‎رسند.

وی به سهم ۸۵ درصدی تجهیزات ساخت داخل در این پروژه اشاره کرد و افزود: با توجه به تاکید شرکت ملی نفت ایران برای بالا بردن راندمان و نیاز به اعمال برخی تغییرات در طراحی توربین بخار، شرکت مپنا (پیمانکار) با مشارکت یک شرکت ایتالیایی نسبت به ساخت توربین بخار اقدام کرده است که این توربین مراحل نهایی تست را پشت سر می‎گذارد.

نجاریان درباره راندمان نیروگاه غرب کارون گفت: براساس قرارداد، راندمان نیروگاه ۴۸ درصد در نظر گرفته شده، اما با تاکید وزیر نفت مبنی بر افزایش راندمان این نیروگاه، شرکت مپنا برنامه‎ریزی‎‌هایی کرده تا این راندمان را به ۵۲ درصد برساند.

وی با بیان این‎که بیش از ۵۰ درصد نیروهای فعال در طرح احداث نیروگاه غرب کارون و تأسیسات جانبی از نیروهای بومی منطقه هستند، یادآور شد: پس از بهره‎برداری از نیروگاه، در صورت وجود برق مازاد، ارسال برق به شبکه سراسری و جبران بخشی از کمبود برق منطقه خوزستان نیز امکان‌پذیر است.

طرح احداث نیروگاه غرب کارون و تأسیسات جانبی، در ۵۰ کیلومتری جنوب غربی اهواز و در مجاورت کارخانه گاز و گاز مایع ان‎جی‎ال ۳۲۰۰ اجرا می‎شود. نیروگاه غرب کارون یک نیروگاه سیکل ترکیبی با توان ۵۰۰ مگاوات به شمار می‌رود که از سوی شرکت مپنا در دست احداث است و برای تأمین برق میدان‌های نفتی غرب کارون شامل آزادگان، یاران، یادآوران، کارخانه گاز و گاز مایع ۳۲۰۰ و تلمبه‌خانه غرب کارون، از سوی شرکت ملی نفت ایران در دستور کار قرار دارد.

منبع: شانا

خواندن 230 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395