یکشنبه, 24 تیر 1397 ساعت 16:30

ادیانی: ملاک سهمیه تولید هر کشور بیانیه سازمان اوپک است نه وزیر انرژی عربستان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رئیس کمیته قراردادهای نفتی ایران گفت: ملاک سهمیه تولید هر کشور بیانیه سازمان اوپک است این بیانیه در اجلاس اوپک به تصویب همه اعضا رسیده و به تمام  شرکت‌های نفتی و تولید کنندگان و مصرف کنندگان اطلاع رسانی شده است.

علی ادیانی  با اشاره به اظهارات وزیر انرژی عربستان مبنی بر اینکه نظارت مشترک وزیران اوپک و غیر اوپک دیگر پایبندی  کشورها را نسبت به سهمیه تولید  رصد نمی‌کند بلکه توافق کنونی بنا را بر سقف تولید جمعی می‌گذارد گفت: این نظر شخصی ایشان است و نظر اوپک نیست. آنچه که در بیانیه اعضا اوپک بود و در سایت سازمان اوپک وجود دارد مبنای عمل است  و  به تمام شرکت‌های نفتی و تولید کنندگان و مصرف کنندگان نفت اطلاع داده شده است. مبنای عملکرد بیانیه‌ای است که سازمان اوپک اعلام کرده است.

وی در ادامه گفت: مصوب اعضای اوپک این بود که اجماع 2016 را تایید کرد؛ اتفاقی که افتاد این بود که از سال 2016 تا کنون حدود یک میلیون 800 هزار بشکه کاهش تولید نسبت به سقف مصوب 2016 داشته‌ایم که یک میلیون و 200 هزار بشکه مربوطه به  تولید اعضای اوپک بوده و 600 هزار بشکه مربوطه با کاهش اعضای غیر اوپک بوده است.

ادیانی تصریح کرد: دو دیدگاه در اوپک وجود داشت که یکی از آنها مربوط به ایران بود که می‌گفت در قیاس با اجماع 2016 افزایش تولید ندهیم و افزایش قیمت را به معادلات عرضه و تقاضا به بازار بین المللی نفت واگذار کنیم. نگاه دیگر نگاه ترامپ بود که می‌گفت که سقف تولید را بالا ببریم و قیمت را کاهش دهیم. این دو دیگاه نظرات کارشناسی خود را مطرح کردند و نهایتا نظر ایران در جلسه اعضای اوپک تصویب شد؛ با این تبصره که اگر کشوری نمی‌تواند به اندازه سهم خود تولید داشته باشد با اذن خود به کشور دیگر که این قدرت را دارد سهم خود را واگذار کند. این چارچوب کلی بود که تعیین شده و بیانیه آن در سایت اوپک موجود است.

منبع: ایسنا

خواندن 382 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395