دوشنبه, 25 تیر 1397 ساعت 09:03

اطلاعات تکميلي

  • رویارویی صنعت روی ایران با چالش‌ها ادامه دارد؛

نبض معادن در دست سرمایه‌گذران

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: در صنعت روی کشور چالش‌های زیادی وجود دارند ولی مهم‌ترین آن‌ها شامل فنّاوری، مواد اولیه و فرسودگی کارخانه‌های است. فنّاوری مورداستفاده در واحدهای تولید روی و فراوری قدیمی بوده و در کل بازدهی کمتری دارند. این فنّاوری‌ها به‌ویژه لیچینگ عادی نسبت به غلظت عناصر اصلی و مزاحم حساس است. یعنی اینکه در عیارهای پایین کاربرد کمتری داشته و عناصری مثل فلوئور، کلر، منگنز و... مشکل ایجاد می‌کنند. درحالی‌که در فنّاوری استخراج حلالی این مشکلات برطرف شده‌اند به این معنی که در عیار پایین روی کارکرد خوب و راندمان خوبی داشته و عناصر مزاحم برای آن مشکلی ایجاد نمی‌کنند. بنابراین رقبایی که دارای فنّاوری بروزتری هستند می‌توانند علاوه بر مصرف طیف متنوعی از مواد اولیه با ناخالصی‌های متفاوت، به دلیل هزینه عملیاتی پایین، خاک را نسبت به دیگر رقبا بهتر بخرند.

در بین معادن بزرگ روی دنیا تنها دو مورد که معدن انگوران و مهدی‌آباد می‌باشند در ایران قرار دارند. تولیدکنندگان روی در میان‌مدت و بلندمدت به دنبال اطمینان از وجود ماده معدنی برای کارخانه‌های خود می‌باشند. بنابراین اکتشافات و راه‌اندازی و استخراج معادن همیشه جزئی از سرمایه‌گذاری‌های مهم آن‌ها برای تأمین پایدار مواد معدنی مصرفی است. کارخانه‌های فرسوده هزینه‌های تعمیراتی و خواب بیشتری داشته و راندمان کمتری دارند. یعنی به نحو احسن نمی‌توانند از ماده معدنی جهت تولید شمش استفاده کرده و میزان روی مانده در کیک آن‌ها بیشتر است.

  • تأثیر تحولات سیاسی بر بازار روی ایران

این موضوع کارکرد چندلایه دارد. سهولت صادرات یک کالا می‌تواند مزیت رقابتی ایجاد کرده و به‌راحتی بفروش برود. در مقابل مشکلاتی ازجمله تحریم احتمالی، مشکلات مربوط به انتقال مبالغ ارزی فروش شمش و تبدیل مبالغ ارزی می‌توانند به‌عنوان عامل بازدارنده عمل نمایند. خریدار شمش روی بااطلاع از مشکلات فروش شمش ایرانی قطعاً چانه‌زنی کرده و دنبال تخفیف حداکثری از فروش شمش می‌باشد تا تحت عنوان ریسک تجارت، سود بیشتری را بردارد و در نتیجه سود کمتری به تولید کننده ایرانی تعلق گیرد. با افزایش نرخ دلار ناشی از کمبود ارزی و در نتیجه افزایش قیمت شمش روی، قیمت مواد اولیه و کمکی ازجمله ماده معدنی وارداتی و داخلی، اسید، پرمنگنات و... نیز افزایش می‌یابند.

بدلیل عدم ثبات ارزی و قوانین مربوطه، تولید کننده و فروشنده نیز در فضای پر ابهام قرار می‌گیرند. اگر مواد اولیه را با نرخ دلار بیشتری خریداری کرده و برای فروش شمش مجبور به استفاده از نرخ دلار 4200 تومانی باشد قطعاً زیان هنگفتی خواهد دید. در این فضای ارزی کسانی که با کشور مبداء واردات خاک بصورت شراکتی و تهاری کار کرده و از معافیتهای قانونی لازم بهره مند باشند، ریسک کمتری را شاهد خواهند بود.

  • استخراج بیشتر در معادن ایران

قطعاً در معادن با سرمایه گذاری می‌توان ظرفیت استخراجی را افزایش داد. این امر نیاز به برنامه ریزی داشته و با طراحی جدید، استفاده از ماشین آلات جدید و آماده سازی امکان پذیر می‌باشد. طبیعی است که با افزایش جبهه کارها، افزایش ماشین آلات و ظرفیت آن‌ها و برداشت باطله بیشتر، می‌توان ماده معدنی بیشتری برداشت کرد. بصورت غیر مستقیم هم اگر به موضوع نگاه کنیم سرمایه گذاری در کارخانجات برای فراوری مواد معدنی با عیار پایین نیز می‌تواند به اضافه تولید بخش‌های کم عیار کمک کند که در حالت عادی رغبت چندانی برای استخراج آن‌ها وجود ندارد.

 در چند سال آینده با ورود معدن مهدی آباد به مدار تولید، ظرفیت ماده معدنی تولیدی بیشتر خواهد شد که این خود بخش زیادی از کاهش تولید بخش اکسیده معدن انگوران را جبران خواهد کرد.

  • تقویت سرمایه گذاری در معادن

معمولاً کارخانجات در کنار معادن و برای فراوری و پر عیار سازی ماده معدنی آن‌ها احداث می‌شوند. آنگاه از درآمد حاصل از این کارخانجات معادن مورد نظر را توسعه داده و اقدام به شناسایی معادن جدید می‌نمایند. به عنوان مثال شرکت کالسیمین برای فراوری و تغلیظ ماده معدنی انگوران و مجتمع معادن بافق برای پر عیار سازی ماده معدنی معدن کوشک ایجاد شده‌اند. بنابراین قدم اول در توسعه صنعتی در موضوع روی اکتشاف و بهره برداری معادن روی می‌باشد. این موضوع مبحث بسیار مفصلی می‌باشد که ترکیبی از مسائل فنی اکتشافی، مالی، اجتماعی، دولتی و... می‌باشد.

وجود استانداردهای اکتشافی برای اطمینان از ذخیره و عیار ماده معدنی، استفاده از تسهیلات ارزان و سهولت دریافت آن‌ها از بانک‌ها و صندوق بیمه سرمایه گذاری مواد معدنی، همراهی سازمانهای دولتی از قبیل منابع طبیعی و محیط زیست، معافیت‌های مالیاتی لازم برای اکتشاف کنندگان و بهره برداران، تسریع در صدور مجوزهای لازم برای اکتشاف، بهره برداری و احداث واحدهای فراوری، فرهنگ سازی برای کاهش مشکلات مرتبط با معارضین محلی، افزایش زیرساختهایی از قبیل برق، جاده، راه آهن، کاهش فضاهای مبهم قوانین و ثبات ارزی، هماهنگی سازمانها و ادارات مرتبط، تجمیع فراوری معادن کوچک بصورت مجتمع، ورود فناوری‌های نوین و تجهیزات مورد نیاز، سرمایه گذاری دراز مدت در تأمین منابع آب، اعمال قوانین تازه ایجاد شده بصورت تدریجی و تلاش برای تطابق سرمایه گذار، عدم برداشت‌های سلیقه‌ای از قوانین، تصوییب قوانین جامع و حمایتگر، تسریع در رویه‌های قضایی مربوطه و خیلی موارد دیگر می‌توانند در جذابیت برای سرمایه گذاری در اکتشاف و بهره برداری معادن نقش داشته باشند.

بدلیل اینکه اکثر معادن ایران بصورت سطحی کشف شده‌اند باید تشویقات لازم و حمایت برای اکتشافات عمقی صورت گیرد. کشور ما پتانسیل‌های معدنی بالایی دارد. پتانسیل‌های سطحی اکثراً شناسایی شده و در بخش‌های عمیق، قطعاً احتمال موفقیت اکتشافی بیشتر می‌باشد.

خواندن 180 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395