سه شنبه, 26 تیر 1397 ساعت 08:26

بخش خصوصی پشت در اتاق اختصاصی

این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)

علی پاکزاد

خبط بزرگی است که برخی از کسانی که در راس مجموعه ای قرار گرفته اند بی توجه به خواست واقعی اکثریت، خواسته‌های خود را به نام تقاضای جمع فریاد بزنند و این رفتار را تا جایی تکرار کنند که حتی منافع ملی را نیز زیر سئوال ببرند.

متاسفانه شاهد هستیم این خبط بزرگ از سوی گروهی سر می‌زند که در دوره ای خود را نمایندگان پارلمان بخش خصوصی می‌نامیدند و سال‌هاست در تمامی منابر، تریبون‌ها و رسانه‌هایی که در اختیارشان قرار گرفته به نام نمایندگان تمام بخش خصوصی کشور مواضعی را فریاد می‌کشند که نه به نفع بخش خصوصی است و نه دردی از تولید و بخش مولد اقتصاد کشور دوا می‌کند.

این خبط از سوی گروهی از اعضای ارشد اتاق بازرگانی رخ می‌دهد که این نهاد را با اتاق اختصاصی اشتباه گرفته، متصورند می‌توانند با استفاده از جایگاهشان در این نهاد عمومی و غیر انتفاعی، منافع انتفاعی و صد البته شخصی را دنبال کنند و هر گونه حرکت ایشان حتی اگر به اقتصاد ملی آسیب هم بزند باید از سوی دیگران حمایت از بخش خصوصی تلقی شود.

مقایسه تعداد اعضای اتاق نسبت به کل بنگاه‌های اقتصادی کشور به خوبی نشان می‌دهد این افراد نمی‌توانند به نمایندگی بخش خصوصی ایران و اطرف ایشان سخن بگویند و تنها نماینده بخشی از فعالین اقتصادی کشور بوده و البته هیچ سندی مبنی بر همآوایی همین گروه از بخش خصوصی با دیدگاه‌های مطرح شده از سوی برخی از اعضای اتاق بازرگانی منتشر نشده است.

افرادی که در اتاق در شرایط جنگ اقتصادی عنوان می‌کنند که صادر کنندگان حاضر به تمکین از سیاست‌های ارزی دولت نیستند و یا همین افراد که همواره بر طبل گرانی ارز می‌کوبند در حالی که افزایش نرخ ارز اولین قربانیانش از صف تولیدکنندگان است یا بالاترین دستاورد ایشان صادرات محصولات سنتی و یا منابع خام معدنی کشور بوده، چه قدمی برای توسعه اقتصاد کشور برداشته اند که انتظار دارند ارز حاصل از صادرات ثروت‌های مملکت بی چون و چرا به جیب ایشان سرازیر شود. ایشان چطور می‌توانند مدعی سخنگویی بخش خصوصی باشند؟! قصد ندارم در فهرست دریافت کنندگان ارزهای دولتی کنکاش کنم ولی گروهی که با همین اندک داشته اقتصاد ملی در شرایط بحرانی، این گونه برخورد می‌کنند. چطور می‌توانند مدعی حمایت از اقتصاد ملی و نمایندگی کل بخش خصوصی باشند؟!

جالب‌تر و تاسف بر انگیزتر آنکه شاهد هستیم این گروه تریبون داران فریاد سالار در بحرانی ترین شرایط اقتصاد کشور تلاش دارند با به کرسی نشاندن حرف‌های غلط تنها منافع معدودی را تضمین کنند که و در این مسیر هم ترجیع بند کلامشان بخش خصوصی است. افزایش نرخ ارز و کاهش ارزش پول ملی، یکه تازی بدون ممیزی در سفته بازی پول، برخورداری از معافیت مالیاتی، نداشتن شفافیت مالی و... خواسته‌هایی است که ایشان دنبال می‌کنند آنهم به نام بخش خصوصی.

متاسفانه سال‌هاست بخش خصوصی واقعی پشت در این اتاق اختصاصی مانده و به نظر می‌رسد کسی هم تلاش نمی‌کند سراغی از آنها بگیرد تا شاید این فریاد سالاران حداقل از سر شرم کمی صدایشان را پایین بیاورند.

خواندن 422 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395