سه شنبه, 26 تیر 1397 ساعت 10:02

اطلاعات تکميلي

  • عاملی که در رکود واحدهای تولیدی مزید بر علت شد؛

تراژدی تلخ نابودی صنایع با برق

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: روزگار صنعت به یک داستان تراژدی تلخ تبدیل‌شده است. از گرانی نرخ ارز تا کمبود مواد اولیه و اعلام لیست سیاه واردات که بگذریم، حالا نوبت به قطع برق مراکز صنعتی و تولیدی رسید. قطع برق صنایع، داستانی تکراری طی سال‌های اخیر است.

 این در حالی است که چرخ صنعت به‌کندی می‌چرخد و در سال‌های اخیر به دلیل رکودترمی، بسیاری از واحدهای تولیدی اعم از بنگاه‌های کوچک، متوسط و بزرگ قدرت فعالیت خود را به‌مرور از دست دادند. دولت با تمرکز بر مهار تورم و فراموش کردن رکود، کمک چندانی به واحدهای صنعتی نداشته است.

ابزار توسعه تولید نیز به‌راحتی در اختیار صنعتگر قرار نمی‌گیرد این در حالی است که بنگاه‌های اقتصادی هرکدام از این بخش‌ها نیازهای مربوط به خود رادارند.

برق آب و سوخت و .... مواردی است که برای فعالیت واحدهای صنفی خرد و متوسط جزء ابزارهای لازم بشمار می‌آید. کمبود مواد اولیه، افزایش نرخ ارز، گرانی نیروی کار، افزایش مالیات و ده‌ها موارد دیگر در حال زمین زدن تولید است.

این روزها قطع برق نیز مزید بر علت شده و صنایع را تحت‌فشار قرار داده است. چراکه طی روزهای اخیر همراه با قطع شدن برق منازل در بسیاری از شهرهای کشور، برق و آب مراکز صنعتی نیز بدون در نظر گرفتن تبعات آن قطع می‌شود.

  • نگاه به صنعت عالمانه نیست

تابستان امسال نیز با توجه به کمبود بی‌آب در اکثر نقاط کشور قطعی برق نیز مانند سنوات گذشته اجرا شد. این کار از سه‌شنبه پنجم تیرماه کلید خورد هرچند نوبت‌بندی قطع برق منازل دشوار و سخت است ولی تا حدودی می‌تواند کمک به جبران کمبود این انرژی داشته باشد.

 ولی متأسفانه همراه قطع برق، واحدهای صنعتی مستقر در شهرک‌های صنعتی نیز از این جریان مستثنا نبودند. به گفته فعالان صنعتی مسئولیت قرار گذاشته‌اند در طی هفته یک یا دو روز برق این واحدها قطع شود.

در همین رابطه رضا جلالی، مدیرعامل سابق مجتمع سراسر هیئت امنای شهرک‌های صنعتی در گفت‌وگو با «عصر اقتصاد» با انتقاد از اینکه نگاه به بخش صنعت در کشور یک نگاه عالمانه نیست ادامه داد: نباید برق صنایع قطع شود چراکه در هیچ جای دنیا این نوع بلا سر صنعت ویران نمی‌شود. تولید و صنعت را نمی‌توان به راحتی رها کرد.

جلالی در ادامه تاکید کرد: دولت‌ها هیچ گاه منصفانه و عالمانه به بخش تولید و صنعت کشور نگاه نکرده است و حتی می‌توان این گلایه را هم داشت که درصورت احتمال نابودی صنعت هم سکوت اختیار کنند.

جلالی با تاکید بر اینکه با این اقدامات که هر ساله با شکل و روش‌های متفاوت واحدهای صنعتی رااز عرصه تولید دورتر می‌کنند گفت: در حال حاضر با وجود مشکلات عدیده‌ای که گریبان بخش صنعت را گرفته بسیاری از واحدهای صنعتی تعطیل و فقط 30 درصد از واحدهای صنعتی مستقر در شهر ک ها با ظرفیت اسمی 30 درصد مشغول به فعالیت می‌باشند.

کارشناس صنعتی ادامه داد: نباید قصد نابودی صنعت و تولید را داشت چراکه هیچ جای دنیادربدترین شرایط آب وهوایی، برق صنایع خود را قطع نمی‌کند.

مدیرعامل سابق مجتمع سراسری هیات امنای شهرک‌های صنعتی ادامه داد: امسال نیز با توجه به رکود در صنعت کشور بازهم تصمیم به قطع برق و آب این مراکز گرفته شده است. با چه قانون و مجوزی برق صنایع را قطع می‌کنند چرا با چوب قراردادن در لای چرخ تولید انتظار محقق شدن شعار حمایت از تولید ملی را سر می‌دهند.

جلالی با تاکید بر اینکه ساختمان‌های دولتی و سازمان‌های وابسته پر مصرف‌ترین مراکزدولتی هستند که می‌بایست دولت تدبیری برای کاهش مصرف برق این اماکن داشته باشددر این صورت است که می‌توان امید وار بود که قطعی برق به مراکز صنعتی سرایت نکند.

خواندن 251 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395