چهارشنبه, 27 تیر 1397 ساعت 13:21

سومین کنفرانس امنیتی تهران در بهمن برگزار می شود

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

سومین دور کنفرانس امنیتی تهران در بهمن ماه 1397 با عنوان «امنیت منطقه ای در غرب آسیا: چشم انداز ثبات، همکاری و پیشرفت جمعی» برگزار خواهد شد.

در  ادامه برگزاری موفق اولین و دومین کنفرانس امنیتی تهران درسالهای 1395 و 1396 با شعار «گفت‌وگو، احترام، اعتماد و همکاری متقابل جهت نیل به امنیت و پیشرفت جمعی» در غرب آسیا، و با توجه به دستاوردهای چشمگیر سمینارهای داخلی و  منطقه ای این کنفرانس در دوره های گذشته و انعکاس بین المللی و گسترده مواضع و دیدگاههای شرکت کنندگان و سخنرانان آن، پیش از کنفرانس اصلی سه سمینار داخلی و خارجی(بین المللی و منطقه ای) به عنوان پیش نشست در ماه های آبان، آذر و دی 1397برگزار خواهد شد.

این سمینارها، چارچوبی اصیل و بومی برای بحث و بررسی مسائل منطقه ای، تبیین راهبردها و سیاستهای امینتی و خارجی ایران و طرح ایده‌ها و راهبردهایی درونزاد برای نیل به امنیت و پیشرفت جمعی را فراهم می‌سازد.

در کنفرانس اصلی و سمینارهای داخلی و خارجیِ پیش از آن، مهم ترین مسائل و موضوعات امنیتی در غرب آسیا و فرصت ها و چالش های امنیتی منطقه ای، به منظور یافتن راه حل ها و راهکارها ی مناسب و مطلوب، مورد بحث و بررسی قرار می گیرد. مهمترین محورهای این سمینارها عبارتند از: همکاری و منازعه درغرب آسیا؛  پیشرفت جمعی در غرب آسیا؛ راهبرد بازیگران منطقه ای و فرامنطقه ای در قبال صلح و ثبات در غرب آسیا؛ سیاست های دفاعی و امنیتی همکاری جویانه در غرب آسیا؛ ماهیت و الزاماتِ منطقه ای و بین المللیِ نظم امنیتی منطقه ای در غرب آسیا؛ دیپلماسی دفاعی در غرب آسیا؛ دیپلماسی دفاعی جمهوری اسلامی ایران؛ نقش و جایگاه راهبردی جمهوری اسلامی ایران در صلح و ثبات منطقه ای در غرب آسیا؛ الگوهای تسلیحاتی و کنترل تسلیحات در غرب آسیا.

دو سمینار داخلی (با درجه علمی و پژوهشی) در ماه‌های آذر و دی سال 1397 توسط مراکز راهبردی جمهوری اسلامی ایران (مانند دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی، شورای راهبردی روابط خارجی، مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری، مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه، و مرکز مطالعات راهبردی دیپلماسی دفاعی وزارت دفاع) با مشارکت و همکاری سایر موسسات، نهادها و دانشگاه های کشور برگزار خواهد شد.

پیش از برگزاری این سمینارها، مهم ترین محورها و موضوعات آنها به صورت نشست های تخصصی در یکی از مراکز و دانشگاه های همکار برگزار خواهد شد. به گونه ای که زمینه و بستر مناسب برای هم اندیشی و هم افزایی فکری حداکثری نخبگان علمی و اجرایی در حوزه امنیت منطقه ای فراهم گردد.

در سومین کنفرانس امنیتی تهران برنامه ریزی و تلاش می شود تا ابعاد و جنبه های بین المللی و منطقه ای آن نسبت به دوره های قبل تقویت و توسعه یابد. به طوری که علاوه بر میهمانان خارجی شرکت کننده در کنفرانس سال گذشته ده‌ها صاحب منصب دولتی، از جمله وزرای امورخارجه و دفاع شاغل و سابق، و صاحب نظر علمی و اجرایی از کشورهای مختلف دعوت به عمل آمده است.

محورهای این سمینارها، تاریخ دقیق برگزاری آنها، نحوه ثبت نام و ارسال مقالات و پژوهش‌ها، و تازه ترین خبرهای مرتبط با کنفرانس، طی روزهای آتی از طریق سایت کنفرانس امنیتی تهران اطلاع رسانی خواهد شد.

منبع: ایسنا

خواندن 367 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395