شنبه, 30 تیر 1397 ساعت 15:16

اطلاعات تکميلي

  • سازمان برنامه و بودجه:

اردبیل بیشترین نرخ مشارکت اقتصادی را ثبت کرد

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد: بررسی نرخ مشارکت اقتصادی استان‌های کشور برای جمعیت 10 سال و بیشتر نشان می‌دهد که استان اردبیل با 43.8 درصد و سیستان و بلوچستان با 31.1 درصد به ترتیب بیشترین و کمترین نرخ مشارکت را در دوره مورد بررسی به خود اختصاص دادند.

به گزارش سازمان برنامه و بودجه کشور، رتبه بندی استان های کشور براساس برخی شاخص‌های آماری سال 1395 منتشر شده که براساس آن تهران با 40.2 درصد در رتبه دوازدهم «نرخ مشارکت اقتصادی» جمعیت 10 سال و بیشتر قرار دارد. 
نرخ مشارکت اقتصادی از تقسیم جمعیت فعال (شاغل و بیکار) به جمعیت در سنین کار به دست می آید. بنابراین افزایش نرخ مشارکت اقتصادی بازتاب حضور بیشتر افراد در سنین کار به سوی بازار کار است. 
** کمترین بیکاران استان مرکزی 
برپایه آمار مزبور استانهای کرمانشاه بیشترین و مرکزی کمترین تعداد بیکاران را در دوره مورد بررسی داشتند و براساس این گزارش کرمانشاه با 22 درصد بالاترین نرخ بیکاری و مرکزی با 7,3 درصد کمترین نرخ بیکاری را به خود اختصاص داده‌اند. نرخ بیکاری جمعیت 10 ساله و بیشتر تهران برابر با 11.6 درصد است.
شاخص نرخ بیکاری جمعیت 15 تا 24 ساله در تهران برابر با 27,8 درصد است، در حالی که زنجان با 22.2 درصد، کمترین و چهارمحال و بختیاری با 41.3 درصد، بیشترین نرخ بیکاری جمعیت را در سال 1395 دارا هستند.
** اصفهان رتبه نخست گازرسانی شهری و طول آزاد راه 
برپایه این گزارش اصفهان از نظر «تعداد شهرهای گازرسانی» شده رتبه نخست را دارد و تهران در این زمینه رتبه هشتم و سیستان و بلوچستان با یک شهر گازرسانی شده، دارای رتبه آخر است.
علاوه براین در زمینه «طول آزاد راه» اصفهان با سهم 16,62 درصد از کل آزادراه های کشور، دارای رتبه یک بوده و آذربایجان شرقی و قم، رتبه‌های دوم و سوم را دارند.
** تهران و اصفهان برخوردار از بیشترین دانش آموختگان دانشگاهی 
برپایه شاخص «تعداد دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی»، استان تهران و اصفهان به ترتیب دارای رتبه اول و دوم بوده و استان‌های خراسان جنوبی و ایلام رتبه آخر را اخذ کردند.
برپایه این گزارش در زمینه تعداد بیمارستان‌های فعال، تهران و فارس دارای رتبه اول و دوم و چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد رتبه آخر را دارند.
منبع:ایرنا

خواندن 190 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395