یکشنبه, 31 تیر 1397 ساعت 08:40

تثبیت نرخ‌های نجومی دلار به هر قیمت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

علی پاکزاد

همزمان با اتخاذ سیاست ارزی دولت که به صورت ضربتی برای پیش گیری از کسری ارز در کشور اتخاذ شد، گروه‌های سوداگری که منافع ایشان از این طریق تحدید می‌شد، آغاز به موضع گیری‌های رسانه ای کردند. مواضعی که مورد توجه دولت قرار نگرفت و به همین دلیل جریان فوق و ذی نفعانش از دو مسیر تلاش کردند سیاست ارزی دولت را بی تاثیر کنند.

در گام نخست هجوم برای دریافت ارز به بهانه ثبت سفارش کالا تا از این طریق منابع محدود ارز 4200 تومانی را از دست دولت خارج کنند. در ادامه از محل همین منابع وارداتی غیر ضروری صورت گرفت تا به بازار این علامت داده شود که دولت توان تامین نیازهای ضروری را ندارد و باید قیمت ها افزایش پیدا کنند و همین مسئله موجب ایجاد نارضایتی در فعالین خرد بازار شد، این اولین دستاورد در جهت ناکارآمد نمایی سیاست ارزی دولت بود.

در گام بعد توفق و انتقال ارز به داخل کشور که البته اعلام تحریم های آمریکا بهترین فرصت را جهت توجیه این اقدام را فراهم می ساخت، در عمل دولت را با مشکل مواجه کرد. این در حالی است که در کلان مبادلات کشور کسری در تراز پرداخت ها اتفاق نیفتاده بود ولی اختلال ناشی از بر هم خوردن روند انتقال ارز کار خود را در بازار کرد.

اما مسیر بعدی که از داخل نظام تصمیم گیر دنبال شد، تلاش برای تصویب قوانینی بود که ضریب تاثیر گذاری سیاست ارزی دولت را کاهش می داد.

در این فاز سوداگران موفق به تحمیل دو اقدام به دولت شدند: اول راه اندازی بازار ثانویه ارز؛ دوم واردات  بدون انتقال.

این دو دو برنامه در عمل هم توجیهی برای نرخ های 6 تا 8 هزار تومانی دلار فراهم می کند و توجیهی برای عدم انتقال ارز توسط سوداگران فراهم می سازد و صد البته کالایی که بدون انتقال ارز به داخل وارد می شود به راحتی می تواند با یک گردش صوری با قیمت های نجومی معادل ارز 6 تا 7 هزار تومانی به فروش برسد.

جای تعجب دارد که فشارهای سوداگران و صاحبان رانتهای باد آورده تا چه حد پر قدرت است که اقدامات همراستا با مطامع ایشان حتی در شرایط فعلی که تهدیدی برای امنیت ملی محسوب می شود هم ، بازهم به اجراء گذاشته می شود.

خواندن 642 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395