سه شنبه, 16 مرداد 1397 ساعت 15:01

اکتشاف نفتی بزرگ پاکستان در نزدیکی مرز ایران

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

شرکت اکسون موبیل به کشف ذخایر نفتی بزرگ در پاکستان نزدیک مرز این کشور با ایران نزدیک شده و این ذخایر ممکن است حتی از ذخایر نفت کویت بزرگتر باشد.

به نقل از اویل پرایس، عبدالله حسین هارون، وزیر امور دریایی و امور خارجه پاکستان خطاب به مدیران بازرگانی در فدراسیون اتاقهای بازرگانی و صنعت پاکستان گفت: اکسون نزدیک مرز ایران عملیات حفاری داشته و این غول آمریکایی نسبت به کشف نفت خوش بین است.

وی در ادامه افزود: سرمایه گذاران خارجی علاقمندند به پاکستان بیایند به شرطی که این کشور استانداردهای مورد نظر آنها را تامین کرده و آنها را برای سرمایه گذاری جذب کند.

اگر این اکتشاف نفتی همان طور که پاکستان انتظار دارد، بزرگ باشد این کشور در رده ۱۰ تولیدکننده برتر دنیا و بالاتر از کویت قرار می‌گیرد.

طبق برآورد شرکت BP، مجموع ذخایر نفت قطعی کویت ۱۰۱.۵ میلیارد بشکه در پایان سال ۲۰۱۷ بود. ذخایر نفتی کویت ۶ درصد از کل ذخایر نفت قطعی جهان به شمار می‌رود و این کشور را در میان ۱۰ کشور دارنده بزرگترین ذخایر نفت پس از ونزوئلا، عربستان سعودی، کانادا، ایران، عراق و روسیه قرار می‌دهد.

پاکستان در حال حاضر ۱۵ درصد از تقاضای نفت خود را با تولید داخلی تامین می‌کند و ۸۵ درصد از نیاز این کشور با واردات تامین میشود. با واردات بالا و افزایش قیمتهای نفت در ماههای اخیر، پاکستان با کسری حساب جاری هنگفتی مواجه است و بخشی از ذخایر ارزی خارجی خود را برای واردات نفت هزینه می‌کند.

منبع: ایسنا

خواندن 224 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395