چهارشنبه, 17 مرداد 1397 ساعت 09:52

تحریم آمریکا نقد، حمایت اروپا نسیه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

هاتف فرج اللهی

عصراقتصاد: تحریم‌های ضد ایرانی آمریکا از صبح روز گذشته آغاز شدند و به گفته مقامات این کشور، این تحریم‌ها قرار است محدودیت‌هایی جدی برای ایران ایجاد کند. با این جال اتحادیه اروپا اعلام کرده است که از شرکت‌هایی که با ایران کار می‌کنند حمایت خواهد کرد تا توسط تحریم‌های آمریکا متضرر نشوند. اما تاکنون ساز و کاری مشخص برای این حمایت ایجاد نشده است، در حالی که تحریم‌ها ساختاری کاملا مشخص دارند. بر این اساس برخی بر این باورند که شرکت‌های اروپایی تحریم‌های نقد آمریکا را بیشتر از حمایت نسیه اروپا باور خواهند داشت.

این در حالی است که هم زمان با آغاز دور نخست تحریم‌های ایران از سوی آمریکا، وزیران خارجه بریتانیا، آلمان و فرانسه در هماهنگی با فدریکا موگرینی، هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا بر حمایت خود از صادرات نفت و گاز ایران تاکید کردند.

با این وجود ترامپ نیز اعلام کرده است که در سایه این تحریم‌ ها و تحریم‌ هایی که قرار است از روز ۴ نوامبر (۱۳ آبان) اجرایی شود، سیاست توقف کامل صادارت نفت ایران را در پیش گرفته است.

در همین رابطه، اتحادیه اروپا تاکید کرده است که آن‌ ها همه توان خود را به کار خواهند گرفت تا در صادرات نفت و گاز ایران وقفه ‌ای روی ندهد.

افزون بر آن، از آنجا که آمریکا در چهارچوب تحریم‌ های خود قصد دارد تا دسترسی ایران به دلار و منابع مالی را محدود کند، اتحادیه اروپا اعلام کرده است که کانال‌ هایی برای تراکنش‌ های مالی پیش‌ بینی خواهد کرد.

با این وجود شرکت‌ های اروپایی واهمه دارند از این ‌که فعالیت‌ اقتصادی آن‌ ها در ارتباط با ایران، مجازات ‌های مالی آمریکا را در پی داشته باشد.

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان در همین رابطه گفته است که در ارتباط با فعالیت ‌های اقتصادی شرکت‌ های آلمانی در ایران با مقامات آمریکایی نیز مذاکراتی صورت گرفته است.

بریتانیا و فرانسه نیز در ارتباط با توافق هسته ‌ای از همان سیاستی پیروی می ‌کنند که آلمان در پیش گرفته است. در نشست وزیران امور خارجه سه کشور اروپایی (بریتانیا، آلمان و فرانسه) نسبت به خروج آمریکا از توافق هسته ‌ای و از سرگیری تحریم‌ ها علیه ایران عمیقا ابراز تاسف شده است.

وزیران امور خارجه کشور های یاد شده در نشستی که هدایت آن با فدریکا موگرینی، هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا بود، اعلام کردند که توافق هسته ‌ای با جمهوری اسلامی نه تنها به هدف خود رسیده است، بلکه تضمینی است بر صلح ‌آمیز بودن فعالیت ‌های هسته ‌ای این کشور.

با این وجود آمریکا همچنان بر تحریم های یاد شده تاکید دارد، اما تا حدودی نرمش نسان داده است و خبر های بررسی معافیت های تحریمی کشور های خریدار نفت ایران از آمریکا به گوش می رسد.

در این راستا یکی از مسئولان دولت آمریکا اعلام کرد که با وجود پافشاری بر تحریم نفتی ایران، مذاکره درباره معافیت محدود برای واردکنندگان نفت خام این کشور ادامه دارد.

به گزارش نشریه پلاتس از واشنگتن، یکی از مسئولان ارشد آمریکایی اعلام کرد دولت آمریکا همچنان قصد دارد با آغاز تحریم ‌ها در ماه نوامبر امسال، صادرات نفت ایران را کاهش دهد، اما دیپلمات‌ ها همچنان به مذاکره درباره معافیت ‌های محدود برای واردکنندگان نفت از ایران ادامه می‌ دهند.

وی با تأکید بر این که هدف آمریکا توقف کامل صادرات نفت ایران است، گفت: ما در پی اعطای معافیت یا استثنا نیستیم، اما مشتاقیم که درباره درخواست ‌ها بحث کنیم و آنها را به صورت موردی بررسی کنیم.

وی از پاسخ درباره این که تا کنون معافیت محدودی اعطا شده است یا نه، خودداری کرد و گفت: ما همفکری ‌های خصوصی با دیگر دولت‌ ها درباره این مسائل را آشکار نمی ‌کنیم.

مسئولان ژاپنی به تازگی برای تأکید بر دریافت معافیت از تحریم ‌های ضد ایرانی به آمریکا سفر کرده بودند. با این حال وزارت امور خارجه آمریکا از اظهار نظر درباره نتیجه این مذاکرات خودداری کرد.

در همین راستا بهروز نامداری کارشناس حوزه انرژی در گفت و گو با عصراقتصاد گفت: این که اروپایی ها تصمیم گرفته اند از شرکت‌های خصوصی حمایت کنند، نمی تواند شرکت‌های بزرگ را به کار در ایران تشویق کند. با این حال این امکان وجود دارد که شرکت های کوچک که سرمایه گذاری های کلانی در آمریکا انجام نداده اند، کار در ایران را آغاز کنند.

وی ادامه داد: با این حال نهایتا تصمیم توسط مدیران شرکت ها گرفته خواهد شد. اما مقامات اتحادیه اروپا تلاش دارند که حمایت لازم را انجام دهند. این در حالی است که نتیجه این امر بستگی به این دارد که تجار اروپا چقدر حرف سیاست مداران را باور کنند.

این کارشناس حوزه انرژی ادامه داد: با این حال به نظر می رسد که شرکت های اروپایی نیاز به شاخص هایی دارند، تا بتوانند به حمایت دولت خود اعتماد کنند. این شاخص ها می توانند شرکت هایی باشند که در ایران کار کرده اند و دولت اروپایی ضررهایشان را پوشش داده است.

نامداری در ادامه با اشاره به این که تحریم های آمریکا نقد است و حمایت های اروپا از شرکت ها نسیه، گفت: اگر اروپا بتواند اعتمادسازی لازم را انجام دهد، بدون شک شرکت های کوچک و متوسط کار با ایران را ادامه خواهند داد. این اعتماد سازی می تواند با ایجاد یک ساز و کار دقیق و مستند سازی توسط شرکت هایی که پیشتر در ایران کار کرده اند، تشکیل شود.

وی در ادامه گفت: با این وجود تحریم هایی که توسط آمریکا در نظر گرفته شده است، مساله ای کاملا مشهود است و شرکت‌ها با این رویکرد آشنایی دارند. اما حمایت اروپایی‌ها از شرکت های خصوصی تا حدودی در ابهام قرار دارد.

این کارشناس حوزه انرژی با اشاره به این که ما خودمان باعث شده ایم که آمریکا بتواند به سادگی ما را تحریم کند، گفت: بازار صادراتی ما به اروپا متنوع نیست و خریداران می بینند که اگر نفت خام را از ایران خریداری نکنند، می توانند از منابع دیگری نیاز خود را تامین کنند.

نامداری افزود: این در حالی است که اگر قرارداد های صادرات گاز را به اروپا داشتیم به این سادگی تحریم نمی شدیم. ایران که از سال 1975 برنامه صادرات گاز به اروپا را دنبال می کند، هنوز هیچ اقدامی در این زمینه انجام نداده است.

وی اظهار کرد: برای مثال می توان به روسیه اشاره کرد که به رغم تحریم شدن توسط آمریکا، صادرات گازش به اروپا ادامه دارد و همچنان ابزاری برای اعمال قدرت دارد. در همین راستا می توان دریافت که بازوی قدرت ایران در منطقه باید گاز باشد و تغییر استراتژی از نفت به گاز، سال ها قبل باید اتفاق می افتاد.

این کارشناس حوزه انرژی با اشاره به این که برای صادرات نفت باید بیشتر به کشور هایی مانند چین و هند توجه کرد، افزود: کشور های چین و هند باید در اولویت صادرات نفت قرار بگیرند، چرا که این کشور ها خریداران قابل اعتماد تری هستند. با این حال ارتباط با اروپا نیز باید برای توسعه میادین نفت و گاز و همچنین استفاده از تکنولوژی در دستور کار قرار گیرد.

وی در خاتمه با بیان به این که بالاخره باید با تغییر استراتژی صادرات نفت به گاز، خود را در مقابل تحریم مقاوم کنیم، گفت: بدون شک اگر این اتفاق نیافتد، در آینده نیز تهدید هایی همچون تحریم های کنونی برای ایران اتفاق خواهد افتاد. در نتیجه صادرات گاز برای افزایش نقش ایران در منطقه باید به صورت جدی در دستور کار قرار گیرد.

 

خواندن 207 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395