چهارشنبه, 24 مرداد 1397 ساعت 09:15

اطلاعات تکميلي

  • مقتضیات جنگ اقتصادی را مشخص کنید

عواطف سوداگران یا معاش مردم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرضیه صدری

عصراقتصاد: بنا به اذعان بسیاری ازکارشناسان اقتصادی و مسئولین دولتی، کشور امروز در آستانه ورود به شرایط جنگ اقتصادی قرار دارد و هر جنگی اقتضائات، ضروریات و آسیب های خود را داشته و باید به تناسب تغییر و تفاوت در شرایط ، سیاست ها و روش های مدیریتی نیز تغییر کرده و متفاوت شود.

هرچند که در خصوص شرایط اقتصادی کنونی کشور بزرگنمایی ، بحران نمایی و ایجاد موجی از اضطراب و یاس در جامعه با انتشار مطالب غیر واقعی هم صورت می گیرد اما شکی نیست که دوران تحریم برای هر کشوری دورانی ویژه و غیر معمول است و قطعا در شرایط غیر معمول و یا به تعبیری شرایط جنگی، نباید با ابزارهای و سیاست های معمولی به مقابله با مشکلات بپردازیم که در این صورت بی شک محکوم به شکست خواهیم بود.

از سویی قطعا اتخاذ راهکارهای ویژه و سیاست های غیر معمول به مذاق عده ای خوش نخواهد آمد و همیشه گروههایی بر اساس منافع خود به مقابله و اعتراض برخواهند خاست اما باید دید مساله این گروه، عدم درک شرایط ویژه است یا اینکه راهکارهای ویژه خلاف جهت مسیر سودآوری سوداگران است.

در ماههای اخیر، شرایط اقتصادی در جنگ تحمیلی 8ساله و عبور موفقیت آمیز از آن ایام با اتخاذ سیاست های ویژه دولت وقت و ضرورت توجه دولتمردان امروز به تجربه های آن دوران به وفور یادآوری شده است. از جمله سیاست کوپن یا کالابرگ که در آن دوران مورد استفاده قرار می گرفت.

حسین راغفر استاد دانشگاه از جمله کارشناسان اقتصادی بود که به این موضوع اشاره کرد و گفت: با توجه به شرایط اضطرار و شرایط جنگی کشور، باید سیاست های اقتصادی دوران جنگ اتخاذ شود و تمرکز دولت در تخصیص منابع ارزی برای فعالیت‌های حیاتی باشد همانطور که در دوران جنگ شاهد آن بوده ایم. کالا‌های اساسی باید به صورت کالا‌برگ در اختیار آحاد جامعه قرار بگیرد. در سال 56 کل درآمدهای ارزی کشور 6 میلیارد دلار بود که 3 میلیارد دلار آن برای کالاهای اساسی تخصیص داده می‌شد تا جامعه دچار مشکلات مانند قحطی و بیماری‌های اپیدمی نشود و این کالا‌های اساسی هم باید به صورت کالا‌برگ در اختیار آحاد جامعه قرار بگیرد.

احمد توکلی نماینده سابق مجلس نیز با اشاره به تجارت نفوذ به عنوان عامل فساد گفته بود: امروز بسیاری از کشور‌های عاقل و منطقی با کارت‌های هوشمند توانسته اند به فقرا کمک کنند تا زیر بار فشار فقر بیچاره نشوند و ماهم هیچ اشکالی ندارد امروز با دادن کوپن به برخی خانواده‌های نیازمند از فشار اقتصادی آن‌ها کم کنیم.

به گفته مهدی مفتح سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ، باید شرایطی نزدیک به کوپن فراهم شود و مردم مطمئن باشند حداقل هایی از کالاهای اساسی مانند برنج، گوشت و روغن را دریافت خواهند کرد. ما در شرایط جنگی هستیم و دولت باید به مردم کمک کند. این کالاهای اساسی باید در قالب سهمیه ای به مردم محروم اختصاص یابد. این موضوع باید مورد بحث و بررسی قرار گیرد و باید خیال مردم راحت باشد که در تامین حداقل های زندگی شان دچار مشکل نخواهند شد.

همین اشاره ها حتی به صورت غیر مستقیم در سخنان برخی از اعضای کابینه باعث شد حملات و هشدارهای گسترده ای نسبت به خطر سوسیالیستی شدن اقتصاد و ایجاد هراس از نظام کوپنی صورت بگیرد.

اگر فرض کنیم که این دعواها تنها به دلیل اختلافات ایدئولوژیک بوده و بحث رانت و انتفاع مطرح نیست، طرفداران بازار آزاد باید پاسخ دهد که نظام بازار آزاد مختص شرایط جنگی هم هست یا فقط در شرایط غیر جنگی و ایام عادی می تواند، منجر به نتیجه شود.

در هرصورت آنچه در تغییر روش ها و سیاست ها و تصمیم گیری های جدید دولتمردان تا کنون مشاهده کرده ایم، چرخش های عجیب و غریب به سمت هوچی گری ها و فضاسازی ها توسط منتفعان و رانت جویان بوده است.

کسانی که با هر سیاستی که بتواند اندکی مسیرهای سوداگری و میدان های رانت زایی را تنگ و محدود کند، به شدت به مخالفت برخاسته و جوسازی می کنند.

نمونه ای که حسین راغفر کارشناس اقتصادی نیز در گفت و گو با عصر اقتصاد از آن گله کرده بود، سیاست جدید ارزی دولت  و راه اندازی بازار ثانویه بود.

به گفته راغفر بلافاصله بعد از ابراز نارضایتی سوداگران ارزی در خصوص تحویل ارز حاصل از صادرات و یا واردات خود به بانک مرکزی، دولت به ایجاد یک بازار جدید برای ورود ارز آنها اقدام کرد که توسط جهانگیری معاون اول رئیس جمهور اعلام شد تا موجبات رضایت آنها فراهم شود و با وجود هشدارهای بسیار کارشناسان اقتصادی در خصوص ضعف ها و منافذ رانت زای بازار ثانویه که موجب هدر رفت منابع ملی و ضربه به سره مردم عادی می شود، همچنان اصرار بر راه اندازی این بازار وجود دارد تا با چند نرخی شدن ارز، نرخ مورد نظر سوداگران نیز عملی شده و مانع تکدر خاطر آنها شود. گویا احساسات و یا به تعبیری جیب سوداگران مهم تر از معاش مردم است.

خواندن 191 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395