شنبه, 27 مرداد 1397 ساعت 13:34

قزل آلای زنجان در راه روسیه و عراق

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

استان زنجان تولیدکننده سالانه بیش از 12 هزار تن انواع آبزیان است، باتوجه به چنین ظرفیتی، مسئولان از سال 94 درصدد هموار کردن راه صادرات ماهی قزل آلا به استان چلیابینسگ روسیه و عراق هستند و قدم های مثبتی در این زمینه برداشته شده است.

باتوجه به اینکه صادرات محصولات غیرنفتی از اهمیت ویژه ای برای درآمدهای ارزی برخوردار است، انگیزه تولیدکنندگان را تقویت می کند و از سوی دیگر استان زنجان در منطقه شمالغرب کشور در مقایسه با استان های این منطقه که از منابع آبی چند برابری برخوردار هستند، رتبه نخست تولید ماهیان سردآبی را به خود اختصاص داده است.
سالانه بیش از هشت هزار تن ماهی قزل آلای استان زنجان به استان های همجوار ارسال می شود و طی سال های گذشته نیز صادرات آن به عراق انجام می شد.
علاوه بر این سالانه 14 میلیون قطعه بچه ماهی نیز در داخل استان زنجان تولید می شود که این مهم یکی از زنجیره های صادرات آبزیان را تشکیل می دهد.
شهرستان های ماهنشان، زنجان، ایجرود، طارم، خدابنده، ابهر، سلطانیه و خرمدره به ترتیب بیشترین تولید ماهیان سردآبی و گرم آبی استان زنجان را به خود اختصاص داده اند.
** صادرات قزل آلای زنجان باید مستمر باشد
مدیر امور شیلات و آبزیان استان زنجان گفت: استان روزانه 16 تن ماهی تولیدی را وارد بازار می کند و با این شرایط تولیدی 70 تن در هفته نیز به دیگر استان های آذربایجان شرقی، اردبیل، تهران، قزوین، کرج و دیگر استان ها ارسال می شود.
به گفته منصور حقی راد، جلساتی برای رفع موانع صادرات ماهی قزل آلا از استان زنجان به روسیه و حتی عراق برگزار شده است.
وی با تاکید بر اینکه صادرات این فرآورده باید دائمی باشد، یادآوری کرد: ماهی قزل آلای تولیدی شهرستان ماهنشان کیفیت بالایی دارد، مصرف سموم در آن بسیار پایین و با توجه به شوری آب این شهرستان بیماری های آبزیان در آن نسبت به دیگر مناطق کمتر و با این عوامل ماهنشان بیشترین تولید کننده آبزی را به خود اختصاص داده است.
مدیر امور شیلات وآبزیان استان زنجان، به وزن ماهی تولیدی برای صادرات اشاره کرد و ادامه داد: روسیه متقاضی واردات قزل آلای استان زنجان با وزن بالای 1500 تا 2 هزار گرم است که در زمان حاضر50 تن در هفته ماهی با وزن یکهزار و 500 گرم تولید می شود.
حقی راد تشکیل زنجیره تولید و عرضه در صادرات را بسیار مهم دانست و افزود: باید نخستین حلقه در این مجموعه تامین نهاده های آبزیان باشد که در ماهنشان مجوز 2 کارخانه تولید خوراک آبزیان صادر شده است.
وی تولید بچه ماهی و وجود تولیدکنندگان آبزی را از دیگر حلقه های این زنجیره بیان کرد و افزود: بچه ماهی در استان زنجان تولید می شود، پس از این مرحله باید قزل آلای تولیدی توسط آبزی پروران بر اساس کیفیت و وزن پیشنهادی کشور متقاضی باشد.
حقی راد یادآوری کرد: فرآوری و حمل آبزیان از دیگر حلقه های زنجیره به شمار می رود و بر اساس برنامه ریزی های انجام شده ماهی قزل آلای تولیدی استان زنجان پس از سپری کردن مراحل قبلی از سوی یکی از مراکز بسته بندی استان بسته بندی و توسط بازرگانان به کشورهای هدف صادر خواهد شد.
صادرات آبزیان موجب ثبات قیمت ها می شود
** مدیرعامل اتحادیه آبزیان استان زنجان گفت: باید در استان پایانه فروش راه اندازی شود که با محقق شدن آن ثابت سازی قیمت آبزیان فراهم و از نوسانات نرخ در بازار و متضرر شدن این قشر جلوگیری می شود.
قادر نورافکن تاکید کرد: تجار و تولیدکنندگان خوراک آبزیان در زنجان همکاری کنند تا زنجیره صادرات قزل آلا به روسیه و دیگر کشورها را راه اندازی کنیم.
به گفته وی، در حال حاضر 30 تا 40 تولید کننده مجرب آبزی استان زنجان آماده همکاری با این زنجیره هستند که تولید خود را بر اساس شاخص های مورد نیاز کشور متقاضی انجام دهند.
مدیرعامل اتحادیه آبزیان استان زنجان، از همه علاقه مندان برای سرمایه گذاری در زنجیره صادرات قزل آلای زنجان به روسیه خواست تا با این اتحادیه وارد همکاری شوند.
نورافکن، تمدید نشدن مجوز فعالیت پرورش ماهی از سوی محیط زیست و عدم تایید مجوز فعالان این بخش توسط نظام دامپزشکی را از مشکلات پیش روی برخی از آبزی پروران برشمرد.
** 80 درصد از آبزی پروران مجوز اولیه زیست محیطی ندارند
معاون فنی اداره کل محیط زیست استان زنجان اظهار داشت: در حال حاضر 500 واحد پرورش آبزی در استان از این اداره کل مجوز اولیه زیست محیطی اخذ نکرده اند.
تورج باحجب قاسمی افزود: چنانچه آبزی پروری در استان زنجان مجوز اولیه زیست محیطی داشته باشد، برای تمدید پروانه فعالیت آن از سوی محیط زیست مشکلی وجود ندارد.
** فاصله استخر آبزی با واحدهای تولیدی همجوار و حریم جاده باید رعایت شود
مسئول صدور پروانه های ماده 5 اماکن و دام نظام دامپزشکی استان زنجان اعلام کرد: باید فاصله 2 استخر پرورش ماهی از همدیگر، رودخانه و سایر واحدهای تولیدی حداقل 100 متر باشد.
غلامرضا مهرنیا ادامه داد: تعدادی از آبزی پروران نیز به احداث استخرهای غیرمجاز در خارج از کروکی مشخص شده و یا بزرگتر از متراژ تعیین شده اقدام می کنند.
وی تاکید کرد: آبزی پروران استان باید موارد مشخص شده را رعایت کنند تا در تمدید و صدور مجوز با مانعی برخورد نکنند.
منبع: ایرنا

خواندن 168 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395